Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie drzewa w jarosławskim Rynku pod topór. Temat "betonozy" powraca [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Temat „betonozy” w Jarosławiu wraca jak bumerang. Na portalach społecznościowych aż wrze od dyskusji mieszkańców, na temat wycinki ostatnich trzech brzóz z Rynku. Miasto jednak uspokaja i zapewnia, że w tym miejscu powstaną nowe nasadzenia.

W ostatnim czasie mieszkańcy Jarosławia przy płocie odgradzającym remont płyty Rynku, palą znicze. Ma to pokazać ich sprzeciw wobec wycinki ostatnich trzech brzóz. Modernizacja płyty Rynku od samego początku wzbudzała spore kontrowersje wśród lokalnej społeczności. Nie każdemu spodobały się zmiany i nowy wygląd centrum miasta, ponieważ zniknęło sporo zieleni i wycięto drzewa. W zamian, pojawiły się kolorowe fontanny. Miasto przekonywało, iż zmiany były konieczne i zapewniało, że wcale nie jest to nowa moda na „betonozę”.

- Dodaj Blasku Swojemu Miastu. Uczcij ostatnie, mające być wycięte Trzy Brzozy w Rynku - napisał jeden z mieszkańców w mediach społecznościowych i dodał
- Dodaj Blasku Swojemu Miastu. Uczcij ostatnie, mające być wycięte Trzy Brzozy w Rynku - napisał jeden z mieszkańców w mediach społecznościowych i dodał zdjęcie palących się zniczy, pod ostatnimi drzewami w jarosławskim Rynku. internauta

Wciąż trwają prace przewidziane w ramach II etapu rewitalizacji płyty Rynku. Dotyczą one przebudowy placu św. Michała. Zaplanowane działania obejmują zniwelowanie różnic w poziomie płyty, usunięcie krawężników i przewyższeń między placem św. Michała oraz już zmodernizowaną częścią Rynku. Jego centralnym elementem ma być zarys kolegiaty pw. Wszystkich Świętych, którego wyeksponowanie jest istotnym założeniem projektu budowlanego. Uwzględniono także 4 zieleńce.

- Oznacza to, niestety, problem związany usytuowaniem trzech brzóz zlokalizowanych w tym miejscu, które rosną na terenie wyniesionym na wysokość około 0,7 metra powyżej poziomu wspomnianej ulicy – informuje Urząd Miasta w Jarosławiu.

Działka, na której rosną brzozy, została wpisana do rejestru zabytków w roku 1949 i należy do ścisłego centrum dzielnicy staromiejskiej. Projekt architektoniczno-budowalny uwzględniający korekty zieleni był uzgodniony z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

PWKZ wydał pozwolenie na wycięcie brzóz. W uzasadnieniu decyzji zwrócono uwagę, iż za usunięciem drzew przemawia ich stan zachowania oraz wiek - mają ok. 70-80 lat i są w okresie zamierania gatunkowego, przez co stanowią zagrożenie bezpieczeństwu ludzi i mienia. Równocześnie Gmina Miejska została zobligowana do zastępczych nasadzeń na tym terenie dziewięciu sztuk drzew o obwodzie nie mniejszym niż 16 cm.

Warto wspomnieć, że cały ten teren objęty jest także nadzorem archeologicznym, co może skutkować dodatkowymi głębszymi pracami odkrywkowymi w gruncie.

Miasto zaplanowało już nową zieleń

- Do nowych nasadzeń przewidziano brzozy Dorenboss o czysto białym pniu i obwodzie minimum 25 cm, co przekłada się na co najmniej 4-5 metrów wysokości w momencie zasadzenia. W projekcie są też platany podobnej wysokości, które są drzewami bardzo efektownymi – informuje inspektor Iwona Międlar z Urzędu Miasta w Jarosławiu.

Wizualizacja placu św. Michała:

Ostatnie drzewa w jarosławskim Rynku pod topór. Temat
UM Jarosław
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24