MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie hrabiego Jana Artura Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Zjechała rodzina Tarnowskich z całego świata. Zobacz zdjęcia

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Wideo
od 12 lat
Bliżsi i dalsi krewni hrabiego Jana Artura Tarnowskiego, przyjaciele oraz mieszkańcy założonego przez Jego przodków Tarnobrzega, w sobotę, 11 maja dotarli do Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, by pożegnać Zmarłego. To w tym zamku ponad 90 lat temu Jan Artur Tarnowski przyszedł na świat, to w kaplicy zamkowej, w której przy urnie z Jego prochami rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe, przed laty został ochrzczony.

Ostatnie pożegnanie hrabiego Jana Artura Tarnowskiego w Tarnobrzegu

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w kaplicy, gdzie w ciszy chętni modlili się za duszę zmarłego. Ze względu na dużą liczbę uczestników, nie wszyscy mogli wejść do wnętrza. Na godzinę 14 kondukt żałobny dotarł do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie odprawiona została msza święta pogrzebowa. Po drodze żałobnicy odmawiali różaniec w intencji zmarłego. Urnę z prochami Jana Artura Tarnowskiego oraz jego zdjęcie niosły jego żona oraz pięć córek.

Zobacz zdjęcia z pogrzebu hrabiego Jana Artura Tarnowskiego

W nabożeństwie koncelebrowanym, pod przewodnictwem ojca Mikołaja Walczaka - przeora tarnobrzeskich dominikanów, udział wzięły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Łukaszem Nowakiem i byłym prezydentem obecnie radnym Dariuszem Bożkiem, burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon, przyjaźniący się ze zmarłym hrabią doktor Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum - Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu.

Po mszy, w swoich przemówieniach wszyscy podkreślali, jak wyjątkową osobą był Jan Tarnowski. Pracował w wielu miejscach, na kilku kontynentach, wszędzie zyskiwał przyjaciół. Rodzina Tarnowskich wraz z małym Jasiem, po II wojnie światowej została wyrzucona z domu - Zamku Dzikowskiego przez komunistów. Do Polski Jan Tarnowski powrócił w 1989 roku, w kolejnych latach podjął starania w celu scalenia rozproszonej kolekcji dzikowskiej, by cenne obrazy powróciły do Tarnobrzega, co stało się trzy lata temu. Był inicjatorem zjazdów rodu Tarnowskich w Tarnobrzegu, do pierwszego doszło w latach 90., kiedy to po raz pierwszy spotkali się bliżsi i dalsi krewni z Polski, Irlandii, Szkocji, Kanady, Portugalii czy Brazylii. Niektórzy z nich wzięli udział w sobotnich uroczystościach pogrzebowych.

Urna z prochami śp. hrabiego Jana Artura Tarnowskiego złożona została w krypcie klasztornej, tuż obok jego rodziców.

Zobacz zdjęcia z pogrzebu Zdzisława Tarnowskiego:

W 2018 roku pochowano hrabiego Pawła Zdzisława Tarnowskiego, najmłodszego brata Jana Artura Tarnowskiego:

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24