Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostra walka o zwycięstwo w przetargu na śmigłowce

Stanisław Siwak [email protected]
Ostra walka o zwycięstwo w przetargu na śmigłowceMielecki Black Hawk.
Ostra walka o zwycięstwo w przetargu na śmigłowceMielecki Black Hawk. Fot. K. Łokaj
Rośnie napięcie związane z przetargiem stulecia na wybór 70 helikopterów dla naszej armii. Lotnicza Solidarność zdecydowała właśnie o wycofaniu swego przedstawiciela z komisji przetargowej.

Marian Kokoszka, wicelider Sekcji Krajowej Przemysłu Lotniczego i szef „S” w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu stwierdza, że uczestnictwo związkowego przedstawiciela jako bezstronnego obserwatora toczącej się procedury przetargowej zaproponował resort obrony. Został nim Jerzy Halicki, b. pracownik WSK PZL Rzeszów, działacz „S”. - Jednak dowiadujemy się, że 21 kwietnia ma nastąpić rozstrzygniecie przetargu, czyli nasz przedstawiciel nie zdąży się nawet zapoznać z dokumentacją dotyczącą procedury konkursowej. W tej sytuacji mamy poważne zastrzeżenia, co do bezstronności przebiegu przetargu – zaznacza Kokoszka.

Walka o miliardy
O zwycięstwo w polskim przetargu na śmigłowce, wartym ponad 10 miliardów złotych walczy trzech oferentów. Za faworyta uchodzi legendarny amerykański Black Hawk produkowany w fabryce Sikorskiego, czyli PZL Mielec. To śmigłowiec sprawdzony w wielu misjach bojowych na świecie, ostatnio w Iraku i Afganistanie.  Amerykanie udowadniają, że chcą jednocześnie rozwijać współpracę z naszymi firmami i już zbudowali sieć ponad 50 kooperantów w polskim przemyśle. Amerykański wiropłat ma jednak poważnych konkurentów. Francuzi oferują Eurocoptera, samolot również sprawdzony  misjach wojskowych, natomiast włosko-brytyjskie konsorcjum AgustaWestland maszynę AW-149, która na razie jest prototypem.
Związkowcy z lotniczej S w pismach skierowanych do premier Ewy Kopacz i ministra obrony Tomasza Siemoniaka wyrażają zaniepokojenie brakiem transparentności procedury przetargowej na śmigłowce. Twierdzą, że wokół przetargu narastają niejasności. Nie wykluczają też dużej akcji protestacyjnej przed kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwem Obrony Narodowej.

Marszałek Ortyl apeluje
Z kolei Zarząd Województwa Podkarpackiego w przyjętym stanowisku stwierdza, że Ministerstwo Obrony Narodowej upubliczniło termin ogłoszenia decyzji, który z oferentów w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla Wojska Polskiego zostanie zaproszony do ostatniej fazy przetargowej. I zwraca się do wszystkich organów władz państwowych uczestniczących lub mających wpływ na proces wyboru nowego śmigłowca, o wzięcie pod uwagę wszystkich aspektów, szczególnie wpływu decyzji MON na rozwój i przyszłość branży lotniczej, dumy Podkarpacia. W ocenie Zarządu Województwa Podkarpackiego wartość dodana wynikająca z zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności jest w przypadku Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu zdecydowanie najwyższa spośród rywalizujących przedsiębiorstw i powinna mieć wpływ na całościową ocenę przedstawionej oferty. Decyzja nieuwzględniająca dorobku przemysłu lotniczego Podkarpacia może mieć negatywny wpływ na jego przyszłość, rozwój programów innowacyjnych i utrzymanie miejsc pracy.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24