Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostroga piętowa - dokuczliwy ból okolic pięty

Ula Sobol
- Warto też pamiętać, że na niekorzyść naszych stóp działają zbędne kilogramy - zaznaczają fizjoterapeutki z Centrum Rehabilitacji Ortopedycznej Achilles z Rzeszowa
- Warto też pamiętać, że na niekorzyść naszych stóp działają zbędne kilogramy - zaznaczają fizjoterapeutki z Centrum Rehabilitacji Ortopedycznej Achilles z Rzeszowa Krystyna Baranowska
Ostroga piętowa powstaje w wyniku nagromadzenia martwych komórek na podeszwowej stronie stopy. Jak sobie z nią poradzić?

Dolegliwościom ostrogi piętowej może towarzyszyć opuchlizna, obrzęk, a także dyskomfort podczas stania czy chodzenia.

- Ostroga jest wynikiem stanu zapalnego powstającego w obrębie rozcięgna podeszwowego (mocna, włóknista struktura zlokalizowana na spodniej stronie stopy, ciągnąca się od guza piętowego, aż po palce - red.) - wyjaśnia Jadwiga Sidor, fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji Ortopedycznej Achilles w Rzeszowie. - Ostroga powstaje w wyniku nagromadzenia martwych komórek na podeszwowej stronie stopy. Stan zapalny jest zazwyczaj pierwszą fazą problemów z rozcięgnem i powoduje puchnięcie oraz ból. Z czasem w okolicy guza piętowego zaczynają się gromadzić złogi wapienne, które, łącząc się, często tworzą narośl kostną - dodaje Edyta Sokowska-Sitarz, fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji Ortopedycznej Achilles. - Objawem ostrogi piętowej może być silny, kłujący lub pulsujący ból w okolicy pięty, utrudniający często poranną toaletę i nasilający się podczas stania lub chodzenia, a nawet przy zwykłym ruchu stopy - wyliczają fizjoterapeutki.

Aby rozpoznać ostrogę piętową potrzebne jest badanie ortopedyczne lub zdjęcie RTG stopy.

- Narośl na zdjęciu przypomina kieł skierowany czubkiem w stronę palców - wyjaśnia Jadwiga Sidor. - Jednak nie zawsze złogi wapienne będą widoczne, zwłaszcza w początkowej fazie tworzenia się ostrogi.
Pacjenci zgłaszają się zazwyczaj przy zaawansowanych zmianach, a im większa narośl tym dłuższe jest leczenie.
Jedną z metod leczenia jest fizykoterapia. - Może pomóc krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki, najlepiej w połączeniu z żelem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Również farmakoterapia - wszelkiego rodzaju maści i żele do stosowania miejscowego oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, dostępne na receptę - wylicza pani Edyta. - Pacjent może skorzystać z masaży. Od fizjoterapeuty uzyska instruktaż, jak wykonać automasaż i radzić sobie z problemem w domu - dodaje pani Jadwiga. - Jedną z możliwości jest schłodzenie lub zmrożenie plastikowej butelki z wodą, a następnie rolowanie jej stopą kilka razy dziennie przez około 15 minut. Pomoże to zmniejszyć stan zapalny i dolegliwości bólowe w przebiegu powięzi.
Inny sposób to masowanie stopy poprzez toczenie po ziemi piłeczki (np. do tenisa) lub automasaż dłonią. Wszystko to pomoże zmniejszyć dolegliwości bólowe. Warto udać się do fizjoterapeuty w celu rozluźnienia rozcięgna podeszwowego poprzez specjalistyczny masaż.

- Ta metoda jest dość bolesna, ale przynosi dobre efekty i przede wszystkim ulgę dla pacjenta już po kilku spotkaniach - twierdzą fizjoterapeutki. - Inną metodą jest chłodzenie przy użyciu woreczków z lodem. Należy jednak pamiętać, aby między workiem z lodem i skórą użyć np. ręcznika w celu uniknięcia odmrożenia. Zabieg powtarzać dwa, trzy razy dziennie przez około 15 minut.

Ulgę przyniesie zmniejszenie nacisku na bolące miejsce poprzez przeniesienie ciężaru ciała na przód stopy. Mogą to umożliwić podkładki pod piętę i wygodne obuwie.

- Noszenie odpowiedniego obuwia jest równie ważne. Wielu pacjentów których dotknął problem z ostrogą piętową szuka jak najbardziej miękkich butów. Odpowiednie obuwie powinno w takim wypadku mieć w miarę sztywną podeszwę i zginać się głównie na wysokości palców – radzą fizjoterapeutki.

Kolejną metodą jest kinesiotaping - aplikacja specjalnych, elastycznych plastrów na podeszwę stopy. - W celu jej rozluźnienia, odciążenia i zmniejszenia dolegliwości bólowych. Rozciąganie ścięgna Achillesa, które przy problemach z ostrogą piętową ulega znacznemu napięciu i usztywnieniu, co powoduje dodatkowe utrudnienia podczas chodzenia – opisują fizjoterapeutki.- Posiadamy również aparat scanlab- wysokiej klasy sprzęt emitujący fale magnetyczne wysokiej częstotliwości. Świetnie sprawdza się w leczeniu urazów, bólów różnego pochodzenia i stanów zapalnych, tak jak w przypadku ostrogi piętowej.

W leczeniu ostrogi piętowej stosowana jest również fala uderzeniowa. Ostatecznością jest operacja, w celu usunięcia złogów w obrębie guza piętowego.

Centrum Rehabilitacji Ortopedycznej Achilles, przy ul. Poniatowskiego 4 w Rzeszowie
Zaprasza na bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zapisy oraz informacje pod numerem tel: 17 30 70 717, 533 833 999
lub 504 574 158.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24