Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie przed zanieczyszczonym powietrzem na Podkarpaciu

Norbert Ziętal
Na przemyskiej Starówce dominują kamienice z indywidualnymi piecami i kotłowniami. To także sprzyja wzrostowi zanieczyszczenia powietrza.
Na przemyskiej Starówce dominują kamienice z indywidualnymi piecami i kotłowniami. To także sprzyja wzrostowi zanieczyszczenia powietrza. Norbert Ziętal
Na Podkarpaciu istnieje ryzyko przekroczenia dobowego poziomu dopuszczalnego w zakresie pyłu zawieszonego PM10 - ostrzegł Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Informacja ta została już przekazana do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie oraz Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Największe ryzyko przekroczenia dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10, określonego na poziomie 50 µg/m3 może występować w Jarosławiu, Jaśle, Krośnie, Mielcu i Nisku. Do niedawna do najbardziej zanieczyszczonych zaliczany był Przemyśl. Dopuszczalne stężenie PM 10 wynosi 40 µg/m3.

Sytuacja nie jest jednak tak zła, jak rok temu. Wtedy w Przemyślu i Rzeszowie przekraczane był najwyższe normy stężenia pyłu. Obecnie stężenie utrzymuje się na niskim poziomie, w sporadycznych przypadkach na średnim.

- Problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy ponad 80 proc. miast w Polsce. Przemyśl jest w środku takiego zestawienia. Niestety, możliwości samorządu miasta mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza są ograniczone. Prowadzimy akcje edukacje o szkodliwości palenia odpadów, kontrole straży miejskiej, termomodernizację budynków publicznych i ich podłączanie do miejskiej sieci ciepłowniczej - wylicza Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla.

Pył PM10 ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Powoduje zwiększenie zachorowalności na choroby układu oddechowego. Za sprawą zawartych w nim toksyn (dioksyn i furanów) może się przyczyniać do powstawania alergii i nowotworów.

Szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Jego stężenie wzrasta zimą, głównie za sprawą indywidualnych, domowych kotłowni, opalanych węglem. Do tego często dochodzi do zabronionego spalania w piecach różnych odpadów.

W Przemyślu często mówiło się o "zafałszowaniu" wyników badań powietrza, z powodu niewłaściwego rozmieszenia stacji pomiarowych. Znajdowały się one w centrum przy Pl. Dominikańskim oraz ul. Mickiewicza. Niedawno zlikwidowano je, a badania prowadzone są w stacji przy ul. Grunwaldzkiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24