Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszuści telefoniczni mają nową, bardzo groźną metodę. Łatwo możemy stracić wszystkie oszczędności życia

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Spoofing to bardzo niebezpieczna metoda oszustwa. Oszuści potrafią podszyć się pod dowolny numer telefonu.
Spoofing to bardzo niebezpieczna metoda oszustwa. Oszuści potrafią podszyć się pod dowolny numer telefonu. Pixabay
Kilkanaście tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu sanockiego. Był przekonany, że telefonicznie rozmawia z pracownikiem banku, a faktycznie był to oszust, który wykorzystał nową metodę oszustwa tzw. spoofing.

- Mieszkaniec powiatu sanockiego powiadomił, że skontaktował się z nim telefonicznie mężczyzna podający się za pracownika banku. Na wyświetlaczu telefonu pojawiła się nazwa banku. Rozmówca poinformował, że bank odnotował próbę nielegalnego przelewu z jego rachunku bankowego. W kolejnych krokach rzekomy przedstawiciel banku poprosił mężczyznę o zainstalowanie aplikacji do zdalnej weryfikacji typu QuickSupport. Instruowany przez oszusta mężczyzna stracił kilkanaście tys. złotych - informuje Komenda Powiatowa Policji w Sanoku.

Okazuje się, że podobnego typu oszustw telefonicznych w ubiegłym tygodniu było więcej w całej Polsce. Przestępcy podawali się za pracowników banku lub policjantów.

Oszuści wykorzystali spoofing. To metoda oszustwa polegająca na telefonicznym podszywaniu się pod kogoś innego, np. pracownika banku czy policję. Gdy przestępca do nas dzwoni, na wyświetlaczu pojawia się nam numer telefonu, który faktycznie należy do banku. Jeżeli wcześniej, w naszej książce telefonicznej zapisaliśmy taki numer i nadaliśmy mu nazwę np. banku, to w czasie połączenia od oszusta istnieje możliwości, że pojawi się właśnie ona. Z tego powodu spoofing telefoniczny jest bardzo groźny.

W minionym tygodniu w różnych częściach Polski doszło do większej liczby ataków z wykorzystaniem spoofingu. Jak podaje Komenda Główna Policji, oszuści często podszywali się pod numery 22 621 02 51 oraz 72 123 72, informując, że są policjantami. Te dwa numery telefonów faktycznie należą do Komendy Głównej Policji.

- Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego - informuje Biuro do walki z Cyberprzestępczością KGP.

Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy policjantów.

Samo odebranie takiego połączenia nie jest jeszcze groźne. Jednak jeżeli wdamy się w rozmowę, pamiętajmy, że oszust jest doskonale wyszkolony z socjotechniki. Przede wszystkim będzie się starał wywrzeć na nas poczucie zagrożenia i zmusić do działania pod presją czasu. Oszusta zdradzi prośba o podania numeru naszego konta, numerów PIN, loginów, haseł, zainstalowanie aplikacji na smartfonie.

Jak się bronić przed tego oszustwem? Okazuje się, że wystarczy zdrowy rozsądek.

Policja lub banki nigdy nie informują telefonicznie o tym, że nasze konto w banku jest zagrożone, nigdy nie włączają nas w ten sposób do "śledztwa", nigdy nie proszą o przelanie pieniędzy na inne, rzekomo bezpieczne konto. Nie zwracają się również o zainstalowanie na telefonie aplikacji, dzięki którym uzyskują dostęp do naszego urządzenia.

Najlepszym sposobem weryfikacji z kim mamy do czynienia jest rozłączenie się i zadzwonienie na infolinię naszego banku (numer wprowadźmy ręcznie, nie korzystajmy z ostatnio zapisanych w telefonie) lub osobiste udanie się do banku. Rzekomego policjanta, który dzwoni do nas w związku ze śledztwem, telefonicznie lub osobiście sprawdzimy w dowolnej jednostce policji.

Inną odmianą spoofingu jest podszywanie się pod adresy e-mailowe banków, urzędów lub policji i wysyłanie z nich wiadomości.

Polecamy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24