Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owacje za oceanem

Andrzej Piątek
Uroczysty koncert w Hall of Music w Worchester. Dyryguje Tadeusz Wojciechowski,
Uroczysty koncert w Hall of Music w Worchester. Dyryguje Tadeusz Wojciechowski, Piotr Gajda
Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej i jej szef artystyczny Tadeusz Wojciechowski powrócili z trzytygodniowego tournee w Stanach Zjednoczonych.

Był to wyjazd trudny pod względem artystycznym i wyczerpujący fizycznie - artyści zmuszeni byli pokonać 12 tysięcy kilometrów, przemieszczając się z różnych miejscowości od Chocago do Nowego Jorku. Z Uwerturą "Kalmora" Kurpińskiego, Koncertem f-moll op.21 Chopina, IV Symfonią A-dur zwaną "Włoską" op. 90 Mendelssohna, "Orawą" Kilara, Suitą "Z czasów Holberga" Griega i II Symfonią Beethovena.
- Byliśmy 20 dni, daliśmy 17 koncertów - z czego na zakończenie 16 były owacje na stojąco. Mieszkaliśmy w 18 hotelach - opowiada flecista Rolf Bartkiewicz, inspektor orkiestry. - Po koncercie w Neshvile w stanie Tennesy daliśmy kilka bisów i już nie zamierzaliśmy powtarzać fragmentu utworu. Nagle ktoś krzyknął z sali: Czekaliśmy tu na was 10 lat - zagrajcie jeszcze coś! Trzeba było dać jeszcze jeden bis...
- Była to jedna z najlepszych promocji woj. podkarpackiego - podkreśla Wergiliusz Gołąbek, dyrektor naczelny filharmonii. - Za tym sukcesem kryje się wiele lat ciężkiej pracy, dorobek całej filharmonii. Innymi słowy - na ten sukces składa się wszytko to, co nazywamy ciągłością i długim trwaniem, kontynuacją najlepszych tradycji. W niczym to nie umniejsza sukcesu muzyków, którzy bezpośrednio uczestniczyli w amerykańskim tournee. Chcę wyrazić wdzięczność Urzędowi Marszałkowskiemu - który zaakceptował wyjazd, i sponsorom, na codzień wspierającym filharmonię.
Po dawnych tournee we Francji i na Węgrzech, trasa koncertowa od Chicago po Nowy Jork była wyzwaniem szczególnym. Na taki wyjazd można się zdecydować gdy orkiestra reprezentuje wysoki poziom wykonawczy. - Kiedy we wrześniu 1998 roku otwierałem mój pierwszy sezon w Filharmonii Rzeszowskiej, odrazu postawiłem jej orkiestrze wysokie wymagania - wspomina Tadeusz Wojciechowski, dyrektor artystyczny. - Sprawdzianem jakości była Symfonia "Fantastyczna" Berlioza - jedno z najtrudniejszych dzieł w literaturze muzycznej. Wykonując je orkiestra udowodniła, że ma duży potencjał artystyczny. Nabrałem wówczas przekonania, że intensywnie, wspólnie pracując osiągniemy poziom niezbędny do zaistnienia w salach koncertowych również poza krajem.
Tornee za oceanem było po przerwie pierwszym wyjazdem zagranicznym rzeszowskich filharmoników. Obecnie jest szansa kontynuowania tego "otwarcia na świat".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24