Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci z nowotworem mają już poradnię w krośnieńskim szpitalu

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Szpital spełnił wymogi NFZ i dostał zgodę na otworzenie poradni chirurgii onkologicznej. Będą tu diagnozowani i leczeni pacjenci z rozpoznaniem raka oraz chorzy po operacjach onkologicznych

Poradnia już przyjmuje pacjentów, bo NFZ zgodził się na podpisanie umowy jeszcze w grudniu. - Od Nowego Roku dostaniemy nowy kontrakt - mówi Marcin Paczosa, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie.
O uruchomienie poradni Paczosa starał się razem z dr. Wojciechem Wrońskim, ordynatorem oddziału chirurgii.

- Obaj jesteśmy specjalistami chirurgii onkologicznej - wyjaśnia. - Zależy nam, by taką działalność w szpitalu rozwijać, wykorzystując swoje doświadczenie i wiedzę. Pacjent z taką chorobą, jaką jest nowotwór, powinien przyjść w miejsce, gdzie będzie miał poczucie bezpieczeństwa, ale i przekonanie, że decyzje, jakie zapadną, wpływając na jego dalsze losy, będą konkretne i fachowe.

Dwóch specjalistów z danej dziedziny to podstawowy wymóg, by NFZ zakontraktował leczenie. W poradni w krośnieńskim szpitalu będzie pracować trzech lekarzy - dwóch doświadczonych chirurgów i trzeci, którzy skończył już specjalizację i jest w trakcie zdawania egzaminów. - Minimalny wymóg postawiony przez NFZ to 12 godzin pracy poradni. Na początku przyjmujemy pacjentów przez trzy dni w tygodniu: we wtorki, środy i piątki. Na razie nie ma kolejek - zapewnia Paczosa.

Potrzebne jest skierowanie

Do szpitala co roku trafia ok. 700 pacjentów z nowotworem. Procedury onkologiczne wykonywane są na każdym oddziale zabiegowym - nie tylko na chirurgii czy urologii (gdzie co czwarty hospitalizowany to chory z nowotworem układu moczowego), ale także na laryngologii, ginekologii, dermatologii, okulistyce.

- Dlatego ważne jest, by pacjenci mieli na miejscu swoją wyspecjalizowaną poradnię - podkreśla Paczosa. - Dziś chorzy z nowotworem to są pacjenci wyedukowani, czytają na temat swojej choroby, sprawdzają informacje w Internecie. Przychodzą i zadają konkretne pytania.
Poradnia chirurgii onkologicznej powstała na bazie poradni chirurgii ogólnej. Znajduje się w budynku D, na poziomie drugim, w gabinecie 303.

- Wydzieliliśmy gabinet w bloku poradni chirurgicznych. To miejsce, które jest pacjentom znane i łatwo je znajdą - tłumaczy wicedyrektor. Zapisywać można się w rejestracji centralnej do poradni specjalistycznych lub dzwoniąc pod nr tel. 13 43 78 426.

- Do poradni obowiązuje skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Pacjenci powinni również przedłożyć wyniki badań potwierdzających wstępne rozpoznanie - informuje Marcin Matelowski z sekcji organizacyjnej szpitala.

W poradni leczone będą określone schorzenia (w międzynarodowej klasyfikacji chorób mają kody od C-00 do D-48). - C to wszystkie choroby nowotworowe złośliwe, czyli pacjenci powinni mieć już wcześniej zrobioną diagnostykę, np. badanie histopatologiczne bądź cytologiczne - mówi Paczosa. - Grupa D to nowotwory nieokreślone, bo nie każdy nowotwór jest złośliwy, są guzy łagodne.

Przed operacją i po niej

Do poradni trafią pacjenci przed diagnozą i po niej oraz ci, którzy przeszli zabieg i u których trzeba kontrolować, czy nie mają nawrotu choroby. Szpital rozesłał informację o nowej poradni. Trafiła ona np. do placówek POZ. - Chodzi o to, by lekarze rodzinni wiedzieli, że leczymy przypadki onkologiczne - mówi Paczosa.

W szpitalu operowane są praktycznie wszystkie nowotwory przewodu pokarmowego (poza trzustką) - zarówno metodami klasycznymi, jak i laparoskopowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24