Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paderewskiego - osiedle przy Czekaju. Zobacz zdjęcia z drona [PODNIEBNY RZESZÓW, odc. 21]

Dorota Wilk
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy tego osiedla nie przestraszyli się gróźb ze strony władz komunistycznych. Wybudowali tutaj w czasach PRL świątynię, mimo że próbowano ich zniechęcić do kontynuowania prac

Paderewskiego należy do stosunkowo młodych osiedli miasta, w którym znajdują się zarówno domy jednorodzinne jaki i bloki. W dużej mierze jest to też teren handlowy, gdyż w tym miejscu ulokował się firmy handlowo-usługowe. Na koniec czerwca tego roku mieszkało tutaj ponad 4 tysiące osób.

Osiedle przecina potok o nazwie Czekaj, jest tu też dużo zielni m.in. dzięki sąsiedztwu Rodzinnego Ogrodu Działkowego Przyszłość. Powstał on na początku lat 70. XX wieku jako Pracowniczy Ogród Działkowy. Jest typowym ogrodem miejskim, położonym między ulicami Armii Krajowej i Paderewskiego. Otoczony pasem zieleni, chroni mieszkańców przed hałasem ulicznym.

Z historią tego osiedla są związane również dzieje parafii pw. św. Michała Archanioła, chociaż kościół położony jest na sąsiednim osiedlu Jak podaje na stronie internetowej parafia w 1980 roku mieszkanka przekazała Kurii Diecezjalnej w Przemyślu budujący się dom przy ul. Kwietniowej, który miał być przeznaczony na kaplicę i salę katechetyczną. Po przystosowaniu budynku rozpoczęła się w nim katechizacja. Najpierw była tu kaplica pw. św. Trójcy, która z czasem otrzymała status kaplicy rektorskiej. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1981 roku.

- Wcześniej w wielkiej tajemnicy przygotowywano materiały budowlane. Gotowe elementy zostały przewiezione na plac budowy. W ciągu dwóch dni stanęły zręby świątyni. Parafianie pracowali z wielkim poświęceniem, mimo gróźb i prób zastraszenia ze strony władz komunistycznych

- czytamy w historii parafii. Rok później erygowano tu parafię pw. św. Michała Archanioła.

W kolejnych latach przeprowadzono w kościele, bardzo trudne technicznie, poszerzenie o dwie nawy boczne i podniesienie dachu świątyni o dwa metry.

W latach 1985 - 87 został wybudowany Dom Parafialny, w którym początkowo odbywała się katechizacja, a po powrocie religii do szkoły stał się zapleczem duszpasterskim dla grup i stowarzyszeń działających przy parafii. W budynku znajduje się biblioteka i kawiarnia dla młodzieży. Mieści się w nim również Diecezjalne Biuro Akcji Katolickiej. W 1983 roku rozpoczęły pracę w parafii sióstr Służebniczki Starowiejskie i zamieszkały w budynku ofiarowanym przez rodzinę - czytamy na stronie parafii. Po śmierci w 1989 roku kobiety, która była dobroczyńcą budynku, od którego rozpoczęła się historia parafii, po rozbudowie i remoncie, został on przeznaczony na plebanię.

Na placu kościelnym stoi też odlana z brązu figura patrona parafii, czyli świętego Michała Archanioła.
Na osiedlu została również postawiona, wykonana z marmuru figura Świętej Rodziny. Oba pomniki zaprojektowała i wykonała artystka z Tarnopola na Ukrainie.

W kolejnym odcinku osiedle Drabinianka

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz dwudziestą pierwszą część z serii „Podniebny Rzeszów” i wejdź na fanpage Nowiny24 na Facebooku.

W komentarzu posta dotyczącego dwudziestego pierwszego odcinka „Podniebny Rzeszów” odpowiedz na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Spośród komentarzy nagrodzone zostaną najciekawsze zdaniem jury.

Partner naszego konkursu ufundował nagrodę:

  • Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24