Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Pełkiniach wrócił do Czartoryskich

Roman Kijanka
Witold Czartoryski odbierając wczoraj klucze do rodowej posiadłości nie chciał mówić o planach wykorzystania pałacu w Pełkiniach – Wygarkach.
Witold Czartoryski odbierając wczoraj klucze do rodowej posiadłości nie chciał mówić o planach wykorzystania pałacu w Pełkiniach – Wygarkach. Roman Kijanka
Zespół pałacowo-parkowy w Pełkiniach-Wygarkach jest już własnością rodu Czartoryskich.

Wczoraj reprezentujący spadkobierców Witold Czartoryski odebrał klucze do posiadłości przyjmując liczący ponad 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni pałac i ponad 10 hektarowy park.

Trwający od 2008 r. spór między rodem starającym się o zwrot majątku a powiatem, który znacjonalizowany po wojnie pałac przejął od skarbu państwa zakończyła zmiana w interpretacji przepisów.

Po pierwsze odremontować

Budynek jest w kiepskim stanie. Za wcześnie mówić, jakie mamy plany związane z jego wykorzystaniem. W pierwszym rzędzie konieczna jest ekspertyza architektoniczno-budowlana. Musimy wiedzieć, co przejęliśmy - oceniał wczoraj Witold Czartoryski.

- Utworzyliśmy fundację. Jej zadaniem będzie przywrócenie dawnego wyglądu pałacu i otoczenia - dodaje.

Powiat dochodzi swoich praw

Jarosławskie starostwo dalej walczy o uchylenie decyzji stwierdzającej, że posiadłość należy zwrócić spadkobiercom. Jeszcze rozpatrywana jest skarga powiatu przeciw decyzji ministra rolnictwa oraz wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez ministra skarbu.

- Odwołujemy się, jednak wszystko wskazuje, że nasze starania okażą się bezskuteczne. Przykre to, ale musimy pogodzić się z niezależnymi od nas decyzjami administracyjnymi - mówi Józef Szkoła, wicestarosta jarosławski. - W ostateczności będziemy się starać o zwrot nakładów poniesionych przez powiat - dodaje. Według władz powiatu pałac w Pełkiniach tylko, dlatego nie stał się ruiną, że do 2007 r. był wykorzystywany. Mieścił się w nim dom pomocy społecznej, a potem był dozorowany.

Nie powinny podlegać reformie

Jeszcze w 2010 r. decyzje Wojewody Podkarpackiego stwierdzały, że magnackie siedziby takie jak pałac w Pełkiniach-Wygarkach, czy Wysocku zostały przejęte zgodnie z prawem i ich właścicielem jest powiat. Teraz zdanie się zmieniło i wojewoda orzekł, że obie posiadłości przejęto w drodze reformy rolnej, chociaż pod nią nie podlegały, a idąc za tym Minister Skarbu Państwa unieważnił decyzję stwierdzającą, iż należą do powiatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24