Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątkowe zdjęcia z wakacji? Eksperci radzą, jakich fotografii nie umieszczać w Internecie

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Eksperci radzą, aby poważnie zastanowić się, jakie zdjęcia i filmy z naszymi dziećmi umieszczamy w Internecie.
Eksperci radzą, aby poważnie zastanowić się, jakie zdjęcia i filmy z naszymi dziećmi umieszczamy w Internecie. Pixabay
W Internecie nic nie ginie - twierdzą eksperci Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej i mają na myśli zdjęcia i filmy naszych dzieci, które umieszczamy w Internecie, głównie na portalach społecznościowych. Specjaliści radzą, jakich materiałów nie wrzucać do wirtualnej sieci.

40 proc. rodziców umieszcza w Internecie zdjęcia i filmy ze swoimi dziećmi. Rocznie, statystyczny rodzic, wrzuca do sieci średnio 72 zdjęcia i 24 filmy ze swoimi pociechami. Eksperci kancelarii premiera radzi, jakich materiałów nie publikować. Tak wynika z badań „Sharenting po polsku, czyli ile dzieci wpadło do sieci?”, przeprowadzonych przez Marte Bierca i Alicję Wysocką - Świtałę

- W internecie nic nie ginie – niby wszyscy o tym wiemy, ale myślimy, że nas to nie dotyczy. Błahe z pozoru zdjęcie z naszym dzieckiem w serwisie społecznościowym może jednak wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Jakimi? Materiał może trafić w niepowołane ręce i co gorsza trafić na pedofilskie strony – wyjaśnia Anna Borkowska, ekspertka z NASK, jedna z autorek poradnika dla rodziców „Sharenting i wizerunek dziecka w sieci”.

Część z tych zdjęć może zainteresować przestępców. I niekoniecznie muszą to być zdjęcia przestawiające nagie lub skąpo ubrane dzieci.

- Pedofile wykorzystują zdjęcia lub stopklatki z filmów, które dla większości osób nie są w żaden sposób wrażliwe. Jednak opatrzone na przykład seksualizującymi komentarzami czy odpowiednio otagowane mogą nabrać znaczenia, jakiego byśmy nie chcieli – dodaje Anna Borkowska.

- Opublikowanie zdjęcia lub śmiesznego filmiku to tylko chwila, ale konsekwencje mogą się ciągnąć latami. Warto poświecić trochę czasu i zastanowić się nad tym, czy warto ryzykować – dodaje Anna Borkowska.

Więcej porad o tym, jak mądrze dzielić się zdjęciami i filmami ze swoimi dziećmi, znajdziecie w poradniku „Sharenting i wizerunek dziecka w sieci”. Więcej informacji znajduje się na stronie rządowej kampanii dotyczącej bezpieczeństwa dzieci w sieci, pod adresem www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24