Pamiętajcie o ogrodach

Andrzej Piątek
W ramach ćwiczeń z przedmiotów zawodowych studenci WSIE w Ropczycach wykonują m. in. zielniki.
W ramach ćwiczeń z przedmiotów zawodowych studenci WSIE w Ropczycach wykonują m. in. zielniki. Archiwum
Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Ropczycach jedyna w regionie umożliwia studia na kierunku ogrodnictwo ze specjalnością kształtowanie terenów zieleni.

- Kształcenie na tej specjalności ma ścisły związek z rynkiem pracy - podkreśla prof. Stanisław Sosnowski, rektor Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Ropczycach. - Europa realizuje program zrównoważonego rozwoju gospodarowania z poszanowaniem wartości przyrodniczych i krajobrazowych. W Polsce mamy 120 parków krajobrazowych, obszary ekologicznej sieci "Natura 2000", parki narodowe, rezerwaty. Wymarzone miejsca pracy dla absolwentów tej specjalności.

Parki, obiekty sportowe

Jej absolwenci mogą również projektować parki, skwery, place miejskie, obiekty sportowe oraz ogrody przydomowe, gdzie obok szaty roślinnej jest miejsce na małą architekturę.

- Na Podkarpaciu jest w tej mierze szczególnie dużo do zrobienia - mówi rektor, prof. Stanisław Sosnowski. - Dbałość o otoczenie pozostawia w regionie wiele do życzenia. Najbliższe uczelnie prowadzące studia związane z szeroko pojętą architekturą krajobrazu są w Krakowie i Lublinie.

Od projektu do pielęgnacji

Po studiach absolwenci mogą liczyć na pracę w firmach zajmujących się produkcją ogrodniczą, projektowaniem, urządzaniem i utrzymaniem terenów zieleni. Można prowadzić własną firmę i wykonywać usługi w miejscu zamieszkania. Największe szanse spełnienia zawodowego mają młodzi ludzie, którzy zajmą się projektowaniem, ogrodów, wykonawstwem oraz ich pielęgnacją.

- Ten zawód daje możliwości kreatywnego rozwoju, łączy w sobie wiele praktycznych dyscyplin, uczy dostrzegania piękna - zwraca uwagę rektor, prof. Stanisław Sosnowski.

W ramach ćwiczeń z przedmiotów zawodowych studenci wykonują projekty, zielniki, zajmują się inwentaryzacją oraz pielęgnacją zabytkowych parków dawnych posiadłości ziemskich, które po latach zapomnienia mają szansę na powrót do dawnej świetności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie