Panczeniści Górnika Sanok wyjeździli dla Podkarpacia 4 medale. W niedzielę błyszczał Roch Maliczowski

Marcin Jastrzębski
Roch Maliczowski zdobył w niedzielę dwa medale.
Roch Maliczowski zdobył w niedzielę dwa medale. Tomasz Sowa
Srebro w drużynówce, srebro Szymona Hostyńskiego i dwa brązowe medale Rocha Maliczowskiego. To dorobek panczenistów Górnika Sanoka dla Podkarpacia w zimowej edycji OOM. W niedzielę, na torze w Sanoku, błyszczał Roch Maliczowski, zdobywca dwóch brązowych medali. Blisko miejsca na podium była Nikola Maślanka.

W przypadku łyżwiarstwa szybkiego podczas rywalizacji na torze w Sanoku odbywały się jednocześnie zmagania Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (kategoria juniorów młodszych) oraz mistrzostwa Polski juniorów. W tej drugiej imprezie Górnik reprezentowała tylko Nikola Maślanka, bo rozchorował się Oskar Podczerwiński. Mocną reprezentację mieliśmy w kategorii juniorów młodszych. Górnik reprezentowało 6 osób: Julia Mandzelowska, Roch Maliczowski, Szymon Hostyński, Patryk Kudła, Mikołaj Stabryła i Przemysław Zając.

Pierwszy uradował nas Szymon Hostyński. - Szymon to poważny kandydat do medalu. O złoto będzie trudno, ale podium to bardzo realna sprawa – oceniał w rozmowie z Nowinami kilka tygodni temu trener Marek Drwięga. Szkoleniowiec Górnika wiedział co mówi.

Panczenista Górnika wywalczył srebro w pierwszym dniu imprezy, w zmaganiach na 500 metrów juniorów młodszych. W tym wyścigu czwarty był inny zawodnik Górnika – Roch Maliczowski, siódmy Mikołaj Stabryła, jedenasty Patryk Kudła, osiemnasty Przemysław Zając. Wygrał bezkonkurencyjny na tej imprezie Mateusz Śliwka z UKS-u 3 Milanówek. Siódme miejsce zajął Mikołaj Stabryła.

Nasi nastolatkowie mocno powalczyli w rywalizacji na 3000 metrów juniorów młodszych. Roch Maliczowski był czwarty, Szymon Hostyński piąty, Patryk Kudła ósmy, dziesiąty Mikołaj Stabryła, a dziewiętnasty Przemysław Zając. W zmaganiach na 500 metrów juniorek młodszych piętnasta była Julia Mandzelowska. W rywalizacji na 500 metrów juniorek siódme miejsce zajęła Nikola Maślanka. Nikola zajęła też piąte miejsce w zmaganiach na 1500 metrów.

Ciekawie było w sobotniej rywalizacji. Świętnie w biegu drużynowym pokazali się nasi juniorzy młodsi. Bieg drużynowy juniorów młodszych stał na wysokim poziomie. Podkarpacki Team reprezentowali trzech zawodnicy Górnika Sanok: Szymon Hostyński, Patryk Kudła i Roch Maliczowski.

Rywalizacja w „drużynówce” to 8 okrążeń toru, więc 3200 metrów. Po siódmym okrążeniu byliśmy na trzecim miejscu, ale w decydującym „kółku” nasi wyprzedzili Mazowsze.

– To sukces, jestem dumny z chłopaków. Pokazali równą formę, w naszym zespole wszyscy pojechali na miarę swoich możliwości – oceniał Marek Drwięga, trener naszych panczenistów.

W sobotę mieliśmy również swoich reprezentantów w rywalizacji indywidualnej. W rywalizacji na 1000 metrów juniorek młodszych pokazała się Julia Madzelowska. Zajęła 16. miejsce. Na 1000 metrów juniorek startowała Nikola Maślanka. Wywalczyła siódme miejsce. Mocną reprezentację mieliśmy w zmaganiach na 1500 metrów juniorów młodszych. Roch Maliczowski zajął czwarte miejsce, a Szymon Hostyński był szósty. 10. miejsce zajął Mikołaj Stabryła, a jedenasty był Patryk Kudła. Przemysław Zając wywalczył 19. miejsce.

W niedzielę, czyli w trzecim dniu zmagań na sanockim torze swojego dopiął Roch Maliczowski, który zajął trzecie miejsce w zmaganiach na 1000 metrów juniorów młodszych. Hostyński na tym dystansie był szósty, Mikołaj Stabryła ósmy, a Patryk Kudła dziesiąty. 17. miejsce zajął Przemysław Zając. Roch zdobył drugi brązowy medal w zmaganiach na 5000 metrów. Tu Kudła był siódmy, Hostyński dziewiąty, Stabryła jedenasty. Blisko medalu w kategorii juniorek była Nikola Maślanka. W rywalizacji na 3000 metrów juniorek zajęła czwarte miejsce, robiąc swój najlepszy wynik w tym sezonie (5,08.84). W niedziele ciekawie było w biegach masowych (4000 metrów). Nikola Maślanka w kat. juniorek zajęła szóste miejsce. W biegu masowym juniorów młodszych piąte miejsce wywalczył Roch Maliczowski. Hostyński był siódmy, Kudła ósmy, Stabryła dziewiąty, a Zając dziesiąty. W łącznej punktacji klubowej i wojewódzkiej w kat. juniorów młodszych Górnik Sanok (jak i Podkarpacie) zajął trzecie miejsce, ustępując jedynie Stegnie Warszawa i Pilicy Tomaszów Mazowiecki.

- Mogę być zadowolony z naszych wyników. Jestem realistą, zawsze stoję na ziemi w betonowych trampkach, nie bujam w obłokach. Liczyłem na trzy medale, a wywalczyliśmy cztery medale - cieszy Drwięga.

- W piątek i sobotę Roch trzykrotnie zajmował czwarte miejsce. Przegrywał o tzw. błysk ciupagi i widziałem, że był dodatkowo zmotywowany przed niedzielnym startami. To chłopak, który się stale rozwija, zapracował i zasłużył na te dwa brązowe medale. Wszedł na wysoki poziom dzięki świetnej pracy – oceniał trener Górnika.

Hostyński dobrym występem w Sanoku zapewnił sobie start w prestiżowych zawodach Viking Race, które odbędą się początkiem marca w holenderskim Heerenveen. Być może kwalifikację uzyska też Mikołaj Stabryła. Nasi panczeniści nie mają czasu na odpoczynek, bo w najbliższy weekend wystartują w Tomaszowie Mazowieckim w mistrzostwach Polski w wieloboju i wieloboju sprinterskim. Przed tym zawodami nasi łyżwiarze zaliczą 5-dniowy w Tomaszowie obóz. Do walki gotowy ma być (po chorobie) Oskar Podczerwiński. Górnik reprezentować będzie siedem osób.

Zmagania panczenistów to pierwsza część Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, której organizatorem jest Podkarpacie. Początkiem lutego odbędą się zawody w biathlonie (Kościelisko) i w łyżwiarstwie figurowym (Dębica). Seria imprez w kilku innych dyscyplinach zakończy się w pierwszej połowie marca.