Panele słoneczne to codzienne oszczędności przez kolejne 30 lat!

Materiał informacyjny Sunvival Energy
Instalacje fotowoltaiczne pracują wytrwale na nasze oszczędności przez długie lata. To fakt. Jednak, by mieć własną, praktycznie darmową energię elektryczną, trzeba wcześniej zainwestować w system fotowoltaiczny, a to oznacza spore koszty. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy da się zaoszczędzić dzięki fotowoltaice i ile.

O pieniądzach i innych aspektach związanych z panelami słonecznymi rozmawiamy z Panem Łukaszem Siemińskim, Prezesem spółki Sunvival Energy należącej do grupy Sunrise Energy. Firmy zajmującej się montażem instalacji fotowoltaicznych i, co bardzo ważne, cieszącej się autentycznym uznaniem klientów.

"Każdy, kto choć trochę interesuje się fotowoltaiką, zdaje sobie sprawę, że instalacje fotowoltaiczne są świetnym rozwiązaniem. Pozwalają nie tylko generować własny prąd, oszczędzić na rachunkach, ale także zadbać o środowisko i czyste powietrze"- mówi Pan Łukasz - "To ostatnie odczuwamy szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wszyscy narzekamy na smog."

W Polsce działa obecnie 360 tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,3 GW. To więcej niż moc piątej co do wielkości elektrowni Połaniec, która wynosi 2,25 GW. Jednak Połaniec wypuszcza każdego roku do atmosfery miliony ton dwutlenku węgla, tysiące ton tlenku azotu oraz dwutlenku siarki i setki ton pyłów, pomimo że został ostatnio zmodernizowany i jest jedną z najnowocześniejszych elektrowni w Polsce.

”Te 360 tysięcy właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych - naszych sąsiadów, krewnych, znajomych - odpowiada za to, że do atmosfery nie trafia co roku olbrzymia ilość gazów i pyłów. To robi wielkie wrażenie. Tym bardziej, że korzystamy z tego wszyscy. Nie tylko my sami, ale także nasze dzieci i kolejne pokolenia, które będą po prostu zdrowsze." - kontynuuje Pan Łukasz - "Jeśli więc chcemy mieć czyste powietrze i środowisko, postawmy na fotowoltaikę na Podkarpaciu."

Jednak zanim sięgniemy do kieszeni, poznajmy konkrety, czyli porozmawiajmy o liczbach, pieniądzach i oszczędnościach.

"W tej chwili nie ma już niestety szans na dopłatę z programu Mój prąd na rok 2020. I nie wiadomo, jak będzie wyglądać sprawa dotacji w przyszłym roku." - mówi Pan Łukasz - "Jednak jeszcze w tym roku można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć od dochodu do 53 tysięcy zł. Warto też sprawdzić na stronie www.sunvival.pl okresowe promocje lub negocjować rabat."

"Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest obecnie instalacja o mocy 3,35 kW, która pozwala wygenerować ilość energii elektrycznej odpowiadającej rachunkom za prąd w wysokości 190 złotych. Taka instalacja kosztuje 16,7 tysiąca złotych. Sporo. Jednak, płacąc podatki w pierwszym progu podatkowym, z miejsca odzyskamy 2 840 złotych. A samą inwestycję można pokryć z preferencyjnego kredytu fotowoltaicznego, którego rata, w przypadku instalacji o tej mocy, wynosi 185 złotych."

"To mniej niż rachunek za prąd. A poza tym, ta niewielka kwota pozwala stać się właścicielem instalacji fotowoltaicznej, generować prąd, a także zadbać o powietrze i o własną kieszeń. Tym bardziej, że koszt paneli zwraca się średnio po 6-7 latach i po tym okresie instalacja produkuje całkiem darmową energię elektryczną." - kontynuuje Pan Łukasz

Można oczywiście poczekać na kolejny program Mój prąd. Jednak, po pierwsze, nikt nie zna jeszcze konkretów, a po drugie, może okazać się, że oszczędności na rachunkach za prąd w okresie jesienno-zimowym, w którym każdy dom zużywa znacznie więcej energii, mogą okazać się wyższe niż potencjalna dotacja.

Jak zasilany jest dom z panelami słonecznymi?

Obecne rozwiązania prawne pozwalają właścicielom niewielkich instalacji fotowoltaicznych oddawać do sieci nadwyżki energii elektrycznej produkowanej w okresach dużego nasłonecznienia. Z nadwyżki tej można skorzystać w chwili, kiedy panele fotowoltaiczne nie pracują, na przykład nocą - zakład energetyczny oddaje wtedy 0,8 kWh za każdą 1 kWh wyprodukowaną wcześniej przez naszą instalację.

Rozlicznie odbywa się w cyklu rocznym, należy więc tak dobrać moc instalacji, żeby w całości pokrywała potrzeby domu. A jeśli, po pewnym czasie okaże się, że te potrzeby rosną, ponieważ mamy dostęp do prawie darmowej energii elektrycznej, to instalację można rozbudować.

"Zapraszamy do kontaktu. Zdecydowaliśmy się na bezpieczne i wygodne kontakty zdalne przez telefon, Internet i e-mail. Nasi pracownicy wszystko wytłumaczą, odpowiadają na wszelkie pytania i pomagają załatwić formalności." - kończy Pan Łukasz. I uśmiecha się: "Razem ,możemy stworzyć coś naprawdę wartościowego."

Sunvival Energy należy do Grupy Sunrise Energy zajmującej się systemami fotowoltaicznymi dla klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych.

Firma postawiła na w pełni zdalny, wygodny i bezpieczny dla klientów, proces doboru mocy instalacji, załatwiania formalności, finansowania i pomocy w załatwieniu kredytu. Można skontaktować się z nią za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44 lub przez e-mail: kontakt@sunvival.pl.

Dodaj ogłoszenie