Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie dostała 23 miliony złotych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Udostępnij:
Z niespodzianką przyjechał do Krosna na inaugurację roku akademickiego PWSZ Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. W trakcie wystąpienia nieoczekiwanie wręczył rektorowi symboliczny dokument potwierdzający przyznanie uczelni 23 mln 102 tys. zł.

- Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce z założenia miała wspierać również uczelnie w mniejszych miejscowościach - tłumaczy wiceminister Müller.

Jak informuje MNiSW - nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe już w przyszłym roku wzrosną one o 1 miliard 350 milionów zł. Dodatkowo rząd przekaże uczelniom publicznym obligacje skarbu państwa na łączną kwotę 3 miliardów zł.

Takie wsparcie otrzymuje też PWSZ w Krośnie. To duży zastrzyk bo np, nieporównywalnie większa Politechnika Warszawsla otrzymała 50 mln zł.

W ocenie wiceministra kwota, która trafia do Krosna jest rekordowa. - To zastrzyk, który bez wątpienia pomoże się rozwinąć uczelni - zaznacza Piotr Müller.

Wsparcie ma formę obligacji Skarbu Państwa, które mogą być zrealizowane już w przyszłym roku.

Uczelnia przez pierwsze dwa lata, w 2019 i 2020 roku, będzie mogła podjąć działania inwestycyjne za zgodą ministra bądź ministra finansów.

- Wtedy będziemy sprawdzać czy te działania są zasadne, natomiast już po 2020 roku już uczelnia będzie mogła samodzielnie decydować o tych środkach - zapowiada wiceminister Müller.

Mogą to być działania inwestycyjne. Uczelnia będzie mola np. budować nowe obiekty, wyposażać laboratoria, przeprowadzić niezbędne remonty. Ministerialne wsparcie ma formę obligacji, które mogą być zrealizowane już w 2019 roku. - Uczelnia może je wykorzystać na dowolny cel inwestycyjny - zapowiedział wiceminister.

- Te pieniądze to niespodzianka, kwota jest zaskoczeniem - przyznaje Dominik Wróbel, prorektor PWSZ w Krośnie ds. studiów. - Oczywiście znaliśmy wcześniejsze zapowiedzi MNiSW, również deklaracje składane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, tutaj w Krośnie, że ministerstwo zadba o to żeby uczelnie miały odpowiednie środki na wdrażanie zapisów nowej ustawy. To się dzisiaj się zmaterializowało.

Władze uczelni cieszą się, bo pieniądze będą wsparciem w realizacji zamierzeń i umożliwią dalsze działanie i rozwijanie uczelni.

- Celów, na które chcielibyśmy te pieniądze przeznaczyć jest całkiem sporo - mówi prorektor. - Jesteśmy w trakcie kilku dużych inwestycji. Na pewno wykorzystamy je z pożytkiem dla lokalnej społeczności.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie im. Stanisława Pigonia w tym roku obchodzi jubileusz 20-lacia działalności. Uczelnia kształci 2,5 tysiąca studentów na kilkunastu kierunkach, m.in bezpieczeństwo żywności, górnictwo i geologia, międzynarodowa komunikacja językowa i zielarstwo. Od lat współpracuje z Ukraińską Akademią Drukarstwa we Lwowie.

Znana jest m.in. z sukcesów studenckiego koła naukowego "Rotor" i skonstruowanego przez jego członków bolidu.

Uczestnicząc w uroczystej inauguracji krośnieńskiej uczelni przedstawiciel MNiSW mówił też o podwyżkach w szkolnictwie wyższym. Od 1 stycznia 2019 roku rozpocznie się rozłożony na trzy lata proces podnoszenia wynagrodzeń dla pracowników polskich uczelni. W 2019 roku minimalne wynagrodzenia nauczycieli akademickich wzrosną średnio o około 800 złotych.

Podwyżkę najbardziej odczują adiunkci, asystenci, lektorzy, instruktorzy i obecni wykładowcy. Niezależnie od wzrostu płacy minimalnej w przyszłym roku rząd przewiduje 7 procentowy wzrost wynagrodzenia dla wszystkich nauczycieli akademickich oraz pracowników administracyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kitek
Jerzy Borcz działa...
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie