Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papier toaletowy i wycieraczki, czyli co Lwów sądzi o Putinie

Norbert Ziętal
Znana z USA forma ośmieszania wroga. Papier toaletowy z wizerunkiem Władymira Putina to popularna pamiątka.
Znana z USA forma ośmieszania wroga. Papier toaletowy z wizerunkiem Władymira Putina to popularna pamiątka. Norbert Ziętal
Granicę pokonujemy szybko, wręcz błyskawicznie. Z Przemyśla busem do Medyki, w pobliże polsko - ukraińskiego przejścia. Tutaj, na pasie pieszym dla obywateli Unii Europejskiej, nasza kilkuosobowa grupka jest jedyną. Szybkie sprawdzenie paszportów i jesteśmy na Ukrainie.

- Nie dajcie się naciągnąć naciągaczom - krzyczy na nas Janusz.

Faktycznie, zaraz za przejściem, szybko podbiegają do nas młodzi mężczyźni. Oferują komfortowy dojazd busem do Lwowa. Za jedyne 15 złotych.

- Bierzemy? - dopytuję się, bo mam ochotę skorzystać. Naganiacz schludnie ubrany, pewnie pojazd też będzie jakiś lepszy.

- Daj spokój. To naciągacze. Na początku faktycznie mówią, że przejazd za 12, góra 15 złotych. No, ale szybko okazuje się, że nigdzie nie możemy pojechać, bo brak kompletu pasażerów. A jak brak kompletu to bus nie ruszy lub trzeba zapłacić za tych nieobecnych. I wyjdzie ci ze 100 złotych za dojazd - mówi Janusz. Jest weteranem wycieczek do Lwowa, dlatego mu ufamy.

Bądź czujny, szpiedzy czają się wszędzie

Zaledwie dwieście, trzysta metrów od przejścia granicznego, jest przystanek marszrutek. Rozklekotanych busików, którymi podróżują miejscowi. Bilety kosztują 28 hrywien, czyli nieco więcej niż 4 złote. Aż do samego centrum Lwowa.

Już w busiku pierwsza oznaka konfliktu na Ukrainie. Informacja napisana odręcznie, powielona na ksero, przyklejona obok kierowcy. Załączone zdjęcie mężczyzny w kominiarce ma spotęgować wrażenie. Czytamy, że w związku z agresją i napadem Rosji na nasz kraj, czyli Ukrainę, jest pełno szpiegów. Ktoś radzi, aby wszystkie podejrzane osoby od razu mieć na oku i powiadamiać odpowiednie organy.

- Patrz, są różne telefony. Na milicję, do SBU, czyli ukraińskiej bezpieki - pokazuje Janusz.

Żywiołowa reakcja Janusza nie wzbudza jednak zainteresowania nawet kilku miejscowych osób, które jadą z nami w busie. Dla nich to ogłoszenie to normalka.

Sprawa jest dość dziwna. Raczej nie jest to oficjalne ogłoszenie, bo nie byłoby odręcznie pisane.
Bez większych przygód dojeżdżamy do Lwowa. Nigdzie nie widać oznak wojny. Nie ma wojskowych patroli, milicja czy inne służby nie zatrzymują nas. Jakieś oznaki wojny widać dopiero we Lwowie.

Mało ludzie, na twarzach niewielkie emocje

Trafiamy na Plac Swobody, pod pomnik Tarasa Szewczenki. Tuż obok opery. Na placu jest ze dwa tys. osób, może trochę więcej. Sporo jakichś mundurowych, głównie młodych mężczyzn. Odbywa się tutaj wiec, w pierwszą rocznicę tragicznych wydarzeń na Majdanie w Kijowie. Pamięci Niebiańskiej Sotni. Masa różnych służb porządkowych.

- Zobacz, jak mało jest flag - mówi Adam, jeden z członków naszej grupy.

Faktycznie są tylko pojedyncze flagi i to tylko w narodowych barwach Ukrainy, czyli żółto - niebieskie. Ani jednej flagi czerwono - czarnej, symbolu nacjonalistycznego Prawego Sektora. W ub. roku, podczas wieców we Lwowie, barwy czerwono - czarne niemal dominowały.

- Byłem tutaj rok temu. Nastroje były zupełnie inne. Ludzie krzyczeli, widać w nich było energię. A teraz popatrz. Ich twarze są jakieś pozbawione wyrazu, są obojętne, jakby ktoś im kazał tutaj przyjść za karę - mówi Adam.

- To rocznica tragicznych wydarzeń. Wspominają wielu zabitych. Religijna uroczystość, są duchowni. Mają się radować? - prostuje go Janusz. Jednak w Polsce emocje przy uroczystościach dużo mniejszej rangi, zawsze są większe. Wszyscy jesteśmy jednak zgodni, że te dwa, trzy tysiące osób, jak na blisko 800 tys. Lwów to zdecydowanie za mało.

Putin to zdecydowanie antybohater numer jeden

Dużych plakatów niewiele. W Polsce podobne wiece wyglądają efektowniej. Młodzież trzyma niewielkie kartki. Ich głównym bohaterem jest prezydent Rosji Władymir Putin.

Przedstawiany jest jako Adolf Hitler. Na innych napis Achtung, czyli uwaga, i Russia. Z tym, że dwie literki "s" są stylizowane na symbol nazistowskich wojsk SS. Gołąbek pokoju oddający nieczystości na Putina. "Putin, ręce precz od Ukrainy".

- To nie są spontaniczne plakaty. Ich wzory powtarzają się. To zorganizowana akcja - zauważa Janusz.

Idziemy do Rynku. Wojny nie widać już zaledwie o ulicę dalej od Pl. Swobody. Jedynie więcej, niż przed konfliktem, różnych patroli. Milicyjnych, ale przede wszystkim jakiś nieokreślonych służb porządkowych.

W Rynku łatwo trafiamy na stoisko hałaśliwego handlarza. Od razu poznaje, że "my Poliaki". Ubrany w stylizowany mundur UPA, Ukraińskiej Powstańczej Armii. Już na wstępie mówi nam o tym, jakim to łotrem jest Putin. Ale jest pełny dobrej wiary, że jego kraj wygra tę wojnę.

- A co tutaj masz? Papier toaletowy? - dziwimy się.

Obraźliwy papier schodzi najlepiej

Faktycznie. Na jego prowizorycznym stoisku są jakieś książki, mapy, typowe pamiątki ze Lwowa, jak np. talerzyki czy fotoksiążeczki. Ale jest też papier toaletowy. Najwięcej rolek z czarno - białym wizerunkiem Putina. Ale jest też kolorowy. Z Putinem w ruskiej czapie, czapejewówce z gwiazdą i Wiktorem Janukowyczem, z takim samym nakryciem głowy. Janukowycz to były prezydent Ukrainy, odpowiedzialny za masakrę na Majdanie. Uciekł z Ukrainy, najprawdopodobniej do Rosji.

- Ile? - 15 hrywien, a ten kolorowy 20 hrywien. Szybko zauważamy, że ten czarno - biały jest od początku do końca zadrukowany podobizną prezydenta Rosji. Ten kolorowy tylko na początkowym odcinku, potem jest czysty, tzn. biały.

- Dlaczego? - To przecież kosztuje, kto by kupił? - pyta retorycznie sprzedawca.

Ma jeszcze wycieraczki butów, z Putinem. Podobno słabiej schodzą niż papier toaletowy. Oferuje za to różnej wielkości czerwono - czarne flagi. Dziwi się, że nie chcemy. Przekonuje nas, że to przecież bohaterowie. Kupujemy kilka rolek papieru. Pakowany jest w reklamówki z czerwono - czarnym nadrukiem.

Te barwy dominują na wielu ulicach Lwowa. Sporo lokali gastronomicznych wyraźnie wspiera Prawy Sektor. W jednym z nich zauważamy propagandowe ulotki. Zachęcają do walki na wschodzie Ukrainy. "Jak nie my to kto? Jak nie teraz to kiedy?" - pytają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24