Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parada 36 dorodnych buhajów rozpłodników w Krasnem k. Rzeszowa

Józef Lonczak
Była to rzadka, ale ciekawa i udana impreza, która skupiła koło Rzeszowa największych hodowców bydła z terenu Polski południowej.
Była to rzadka, ale ciekawa i udana impreza, która skupiła koło Rzeszowa największych hodowców bydła z terenu Polski południowej. Krzysztof Kapica
W czwartek dwustu hodowców i specjalistów podziwiało paradę 36 buhajów rozpłodowych na pokazach w Małopolskim Centrum Biotechniki w Krasnem k. Rzeszowa.

 

 

 

Była to rzadka, ale ciekawa i udana impreza, która skupiła największych hodowców bydła z terenu Polski południowej  (głównie z czterech województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego - po około 30 - 40 osób). Oczywiście nie zabrakło tam przedstawicieli Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Śląskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Krajowego Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego czy Podkarpackiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego i Producentów Mleka. Przybyli też reprezentanci ODR w Boguchwale, ARiMR oraz Instytutu Zootechniki PIB w Balicach, a także przedstawiciele mleczarni i innych instytucji.

Zobacz fotogalerię

Najbardziej intrygujący był pokaz 36 najlepszych buhajów z południowej Polski z omówieniem programów oceny i selekcji buhajów  realizowanych przez w Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem k. Rzeszowa.

- Wszystkie pokazane samce są przeznaczone do rozpłodu bydła domowego, głównie mlecznego, ale też był tu okazały buhaj dla rozwoju hodowli bydła mięsnego. Wszystkie prezentowane dziś buhaje mają duże znaczenie dla gospodarki rolnej. Wszystkie z dobrym rodowodem w obu liniach. To dorodne i wyselekcjonowane buhaje - zapewniał Jarosław Jarosław Jędraszczyk, wiceprezes Małopolskiego Centrum Biotechniki w Krasnem k. Rzeszowa.

 

Wielu hodowców podziwiało paradujące buhaje, niektórzy mówili, że to piękne sztuki. Było co podziwiać. Niektóre byki były jeszcze młode i ważyły po kilkaset kilogramów, ale były też dojrzałe buhaje ważące grubo ponad tonę.

 

W większości prezentowano tu buhaje rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, odmiany czerwono-białej, pochodzące z najlepszych krajowych hodowli dla tej rasy, a także buhaje simentalskie z programu polskiego oraz ze współpracy z strategicznym partnerem BVN Neustadt z Niemiec - dodała Martyna Tuszyńska z MCB  w Krasnem.

 

 Druga część imprezy i wykład prowadzony przez dr. Michała Bochenka z Instytutu Zootechniki PIB w Balicach oraz uroczysta kolacja odbyła się w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24