Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parafia pw. św. Krzyża trzecim sanktuarium w Rzeszowie

Anna Janik
- Mamy nadzieję, że w naszym sanktuarium wierni jeszcze chętniej będą się modlić i za wstawiennictwem Matki Bożej Szkaplerznej wypraszać łaski - mówi ks. Piotr Kura, wikariusz.
- Mamy nadzieję, że w naszym sanktuarium wierni jeszcze chętniej będą się modlić i za wstawiennictwem Matki Bożej Szkaplerznej wypraszać łaski - mówi ks. Piotr Kura, wikariusz. Barosz Frydrych
Parafia pw. św. Krzyża w Rzeszowie uzyskała status sanktuarium. Księża mogą zdejmować tu ekskomunikę, a wierni zyskiwać odpust.

"Mając na uwadze liczne prośby wiernych świeckich i kapłanów, niniejszym Dekretem, dla dobra duchowego wiernych (...) eryguję w kościele św. Krzyża w Rzeszowie Sanktuarium diecezjalne Matki Bożej Szkaplerznej" - to fragment dekretu bpa Jana Wątroby, który w kościele przy ul. 3 Maja w Rzeszowie ustanowił nowe sanktuarium.

- Praktyczne znaczenie tego dekretu jest takie, że teraz każdy kapłan, nawet będący tu tylko przejazdem, może zdjąć ekskomunikę latae sententiae, czyli tę, którą wierny sam na siebie nakłada popełniając grzech ciężki, np. aborcję lub profanację - wyjaśnia ks. Tomasz Nowak, wikariusz parafii pw. św. Krzyża. - Druga ważna kwestia to częstsza możliwość uzyskania odpustu zupełnego - dodaje.

Trzecie sanktuarium w Rzeszowie

Odpust zupełny w nowym rzeszowskim sanktuarium, jako miejscu szczególnego kultu i uzyskiwania bożych łask, można dostać w uroczystość tytularną, czyli w tym wypadku 16 lipca, w dowolny jeden dzień w roku wybrany przez wiernego i za każdym razem, gdy bierze udział w pielgrzymkach organizowanych grupowo. Warunkiem jest nawiedzenie świątyni i pobożne odmówienie modlitw "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga". 16 dnia każdego miesiąca podczas nabożeństwa ku czci MB Szkaplerznej, podczas którego odmawia się nowennę i śpiewa się mało znane godzinki, można też przyłączyć się do Rodziny Szkaplerznej.

- Szkaplerz nakłada uroczyście kapłan odmawiając odpowiednie modlitwy - opowiada ks. Nowak. - Osoba, która go przyjmuje jest zobowiązana do odmawiania określonych modlitw oraz oczywiście naśladowania Maryi i jej cnót - dodaje.

Kult Maryi od wieków

Zaznacza, że kult Maryi w tym miejscu rozpoczął się już w 1661 r., kiedy w świątyni powstało Bractwo Szkaplerza Św. Należała do niego młodzież z sąsiadującego z kościołem kolegium ojców pijarów. Bractwo miało własny ołtarz boczny z wizerunkiem MB Szkaplerznej, który zachował się do dziś i cieszy się czcią wiernych. Świadczą o tym liczne wota, które przynoszą do świątyni. Wśród nich są obrączki ślubne, łańcuszki, biżuteria religijna, a nawet złota róża. Sam obraz został uroczyście koronowany na prawie diecezjalnym 1 października 2011 r. przez bpa Kazimierza Górnego. Jego autor jest nieznany. Namalowany na blasze miedzianej wizerunek przedstawia Maryję z Dzieciątkiem.

Charakterystycznym elementem jest szkaplerz w formie dwóch kwadratowych kawałków materiału połączonych tasiemkami, trzymany przez Maryję, a także herby karmelitów i pijarów, umieszczone w górnej części obrazu. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej to drugie, oprócz Matki Bożej Saletyńskiej przy ul. Dąbrowskiego, sanktuarium diecezjalne. Jedyne na prawach papieskich i trzecie w Rzeszowie to sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w kościele Ojców Bernardynów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24