Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Kulturowy w Przemyślu ożywiłby starówkę. "Widać to na przykładach wielu miast" - twierdzą zwolennicy pomysłu

Norbert Ziętal
Przemyślanie chcą w odpowiedni sposób zadbać o zabytkową część miasta. Chcą brać przykład m.in. z Krosna (na fot).
Przemyślanie chcą w odpowiedni sposób zadbać o zabytkową część miasta. Chcą brać przykład m.in. z Krosna (na fot). Archiwum Facebook/PKSMP
- Chcemy czerpać wzorce od innych, uczyć się na ich ewentualnych błędach i korzystać z rad — mówi Mirosław Majkowski, przemyski radny miejski Kukiz’15 oraz przewodniczący Zespołu ds. utworzenia Parku Kulturowego w Przemyślu.

O właściwym zagospodarowaniu centrum Przemyśla, czyli najstarszej części miasta, Majkowski często wspominał jeszcze w czasie kampanii wyborczej, ale także na długo przed nią. Dlaczego? Przemyśl jest jednym z niewielu miast z tak atrakcyjną, zabytkową architekturą, w którym od lat tolerowane są tandetne reklamy i wystawy sklepowe oraz widok samochodów, całymi dniami parkujących, pomimo zakazu, w zabytkowym centrum.

Kilka tygodni temu troje przemyskich radnych podpatrywało, jak w Lublinie poradzono sobie z „umierającą”, starą częścią miasta i dzięki odpowiednim działaniom tchnięto w nią nowe życie.

- W Lublinie przekonaliśmy, że warto dbać o taki skarb, jak zabytkowa część miasta. Praktycznie wymarła ulica, dzięki odpowiednim działaniom, m.in. ścisłym przepisom dotyczącym wyglądu witryn sklepowych i reklam, ożyła na nowo — mówi Majkowski.

Odpowiada w ten sposób na zarzuty, że utrudniony dojazd do przemyskiej starówki „zabije” i tak ledwo wiążącą koniec z końcem przedsiębiorczość w tej części miasta.

- Stanie się coś zupełnie odmiennego — twierdzi Majkowski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ograniczenie ruchu na starówce w Przemyślu? To fikcja, "nie jest przestrzegane"

W ub. tygodniu grupa przemyskich radnych wizytowała również Krosno, w którym niedawno tamtejsza Rada Miejska podjęła uchwałę o utworzeniu „Parku Kulturowego-Wzgórze Staromiejskie”.

- My chcemy brać dobre wzory, nie robić błędów popełnionych przez bardziej doświadczonych. Utworzenie Parku Kulturowego otwiera drogę do zdobycia pieniędzy z zewnątrz na rewitalizacje starówki. Projekt krośnieński sfinansowano w kwocie ok. 13 mln złotych, z czego prawie połowa, 6,3 mln złotych, dofinansowana była z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - twierdzą przemyślanie.

Szczegóły inicjatywy na bieżąco można śledzić na stronie na Facebooku Park Kulturowy Starego Miasta Przemyśla.


Pożar warsztatów samochodowych przy ul. Konopnickiej w Przemyślu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24