Park Papieski zgarnia prawie cały budżet obywatelski

kum
O tym, które projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane, decydowali w głosowaniu sami Rzeszowianie.
O tym, które projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane, decydowali w głosowaniu sami Rzeszowianie.
Na pozostałe inwestycje zabraknie pieniędzy.

To projekt, który zdążył już wywołać w Rzeszowie awanturę. Przed rozpoczęciem głosowania, okazało się, że do miasta wpłynęło aż 31 wniosków, które dotyczyły tej inwestycji. Wśród ich autorów byli m.in. prezesi miejskich spółek komunalnych.

- Władze dały 6,5 mln złotych i same zaproponowały projekt na 90 procent tej kwoty. Za te pieniądze można było zadowolić przynajmniej z dziesięć osiedli budując place zabaw, drogi rowerowe itp. - denerwuje się internauta forum Nowin.

Sprawa wywołała też burzę na sesji Rady Miasta. Cześć radnych wnioskowała o wyrzucenie pomysłu z listy i przeniesienie do zwykłego budżetu. Choć ostatecznie został zakwalifikowany pod głosowanie, nie przestał budzić kontrowersji. O wsparcie inicjatywy nawoływano z ambon, a karty do głosowania czekały w kościołach.

Z kwoty wyodrębnionej na RBO, 6 mln przeznaczono na zadania inwestycyjne, a 500 tys. na tzw. prospołeczne.

Koszt inwestycji w Parku Papieskim oszacowano na ponad 5,5 mln zł. Reszta kwoty nie wystarczy już na realizację drugiej w kolejności inwestycji, czyli budowy otoczenia sceny amfiteatralnej na Krakowskiej Południe. Koszt tej inwestycji wyceniono na 1,2 mln zł.

- Mamy do czynienia z dość nietypową sytuacją. Gdyby w części inwestycyjnej budżetu obywatelskiego zrealizować tylko te zadania, które w kolejności uzyskanych głosów wyczerpią kwotę 6 mln złotych, to zrealizowany będzie tylko Park Papieski. Byłoby to szczególnie niesprawiedliwe dla mieszkańców osiedli Krakowska-Południe i Gen. Andersa, których cztery wnioski uzyskały również wielotysięczne poparcie i zajęły miejsca zaraz za parkiem. Dlatego uważam, że listę inwestycji do realizacji trzeba rozszerzyć i docenić olbrzymi wysiłek mieszkańców tych osiedli - tłumaczy Robert Kultys, radny PiS.

O komentarz do wyników poprosiliśmy także radnego SLD Konrada Fijołka.

- Ja jestem przekonany, że prezydent będzie chciał doprowadzić do realizacji kolejnych zadań z listy. Moim zdaniem problem z RBO leży w mechanizmach jego działania. Pominąwszy park, w czołówce wygranych są inwestycje z dużych osiedli. Trzeba pomyśleć nad tym, w jaki sposób dać szansę także tym mniejszym. Inaczej ciągle będą wygrywać ci sami - przekonuje.

Projekty inwestycyjne zdominowały wyobraźnię rzeszowian do tego stopnia, że każdy z pierwszej piątki zdobył ponad 2000 głosów. Tymczasem w przypadku zadań prospołecznych, do załapania się do puli zwycięzców wystarczyły zaledwie 183 głosy. Z RBO zostanie sfinansowany m.in. religijny koncert "Jednego Serca Jednego Ducha", festiwal sportów ekstremalnych oraz warsztaty i plenery, które chce organizować Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne.

- Pieniądze pozwolą nam nadal istnieć w miejscu gdzie obecnie działamy, czyli w Galerii Nierzeczywistej przy Matejki 10. Dzięki nim uda się zrealizować plany, do których będziemy chcieli angażować mieszkańców Rzeszowa - cieszy się Katarzyna Warańska z RSF.

Wczoraj w Urzędzie Miasta zebrała się komisja ds. RBO, która zatwierdziła wyniki głosowania. Zajęto się także projektami, które tylko częściowo zmieściły się w puli RBO. Chodzi właśnie o budowę otoczenia sceny amfiteatralnej na Krakowskiej Południe a także klub młodych odkrywców.

- Jutro wystąpię z wnioskiem do prezydenta o to by te zadania dofinansować, tak by również zostały zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego - mówi Urszula Kukulska, przewodnicząca komisji ds. RBO.

Projekty zakwalifikowane do realizacji z RBO (w nawiasie koszt, liczba głosów):

Zadania inwestycyjne:
Budowa fontanny, strumienia, sceny wraz z infrastrukturą w Parku Papieskim (5 530 000 mln / 3933 głosy)

Zadania prospołeczne
- Koncert "Jednego Serca Jednego Ducha" w parku na Baranówce (90 tys/2691 głosów)
- Carpatia Extreme Festival (200 tys/1049)
- Pakiet edukacyjno - zdrowotny dla emerytów i rencistów. (50 tys/818)
- Specjalistyczna pomoc dla dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi (120 tys/769)
- Spotkania z fotografią - warsztaty, plenery, prelekcje fotograficzne. Praca w ciemni fotograficznej. (34 tys./183)

Nie zakwalifikowały się m.in.
- Boisko wraz z placem zabaw i siłownią przy ul. Plenerowej 1716 głosów
- Kompleks sportowo - rekreacyjny wraz z placem zabaw na osiedlu Przybyszówka
- Budowa placu zabaw w parku na osiedlu Miłocin wraz z ławeczkami i koszami na śmieci 381 głosów
- Letnie kino plenerowe na Bulwarach 140 głosów
- Street Art 3D - trójwymiarowe obrazy na rynku i na bulwarach 72 głosy
- Powołanie trenerów osiedlowych 45 głosów

Polacy masowo ruszyli do lombardów

Wideo

Komentarze 70

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bloger

dusza bywa tylko w starych żelazkach,nie pleć bzdur

G
Gość
W dniu 02.01.2019 o 18:01, bloger napisał:

naiwniaku wierzysz w jakieś zbawienie.Po smierci za twoje truchło wezmą się jedynie bakterie i robale.,tak ,że w niedlugim czasie pozostaną po tobie smród i kalosze,ewentualnie po kremacji maczka kostna ,dobry nawóz pod kwiatki

Człowiek posiada nieśmiertelną duszę,która pójdzie do Pana Naszego i na Sądzie Ostatecznym zda sprawozdanie ze swoich uczynków na Ziemi. Ciało ludzkie może zostać zjedzone przez robaki,albowiem kto z prochu powstał w proch się obróci. Natomiast dusza będzie żyć w niebie i wraz z aniołami cieszyć się widokiem Stwórcy rzeczy widzialnych i niewidzialnych. Aby na życie wieczne w niebie zasłużyć,trzeba w życiu doczesnym gorliwie się modlić i finansowo wspierać wszelkie pomysły pasterzy,prowadzących powierzone stada do zbawienia.

b
bloger

naiwniaku wierzysz w jakieś zbawienie.Po smierci za twoje truchło wezmą się jedynie bakterie i robale.,tak ,że w niedlugim czasie pozostaną po tobie smród i kalosze,ewentualnie po kremacji maczka kostna ,dobry nawóz pod kwiatki

G
Gość
W dniu 02.01.2019 o 16:28, bloger napisał:

co ty bredzisz?Na jakie cele sakralne?Trzeba dać zarobic kolesiom i finansowac z podatków rozmaite duperele i pierdoły..

Bóg w realizacji dzieła zbawienia posługuje się wieloma ludźmi,których ty nazywasz kolesiami. Jednak najważniejszy jest efekt końcowy,czyli życie wieczne w raju. A na taki cel nie ma ceny.

Lud z radością ponosi wszelkie koszty prowadzące do zbawienia a decyzja o przeznaczeniu budżetu obywatelskiego jest namacalnym dowodem.

 

b
bloger

co ty bredzisz?Na jakie cele sakralne?Trzeba dać zarobic kolesiom i finansowac z podatków rozmaite duperele i pierdoły..

G
Gość

Dziwne,że w katolickim Rzeszowie ktoś odważa się kwestionować decyzję mieszkańców. Skoro zdecydowali, iż forsa z budżetu obywatelskiego ma zostać wykorzystana na cele sakralne,koniec dyskusji. Każdy zdrowy obywatel doskonale wie,że dla zbawienia i życia wiecznego warto ponosić wszelkie koszty.

F
FT
W dniu 25.07.2014 o 21:36, a wybory blisko napisał:

Panie Prezydencie Ferenc,pan nas oszukał i tego panu nie zapomnimy .

mozecie mi naskoczyć

n
następne kłamstwo PiS
W dniu 25.07.2014 o 08:03, jan napisał:

Czyli włączone do Rzeszowa wioski nie dostaną z RBO ani grosza a przecież miało być tak pięknie i tyle inwestycji. Jeszcze kilka lat i Zwięczyca, Przybyszówka, Budziwój. Biała i inne nowe dzelnice to będą slamsy rzeszowskie, zapyziałe przedmieścia. A mieszkańcy tych dzielnic (wiosek) powinni pamiętać że to z ich podatków są realizowane te obywatelskie inicjatywy!

MORAWIECKI: Społeczeństwo i państwo jest pewną jednością. Gospodarka i społeczeństwo też jest jednością. To nas różni od wielu poprzednich rządów, które widziały to jako dwa odseparowane światy. My mówimy: nie ma silnej gospodarki bez silnego, świadomego, obywatelskiego społeczeństwa.
KŁAMSTWO! Wzrost gospodarczy w poprzednich latach szedł w parze z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego
G
Gość
W dniu 25.07.2014 o 23:31, Arien napisał:

Gdzie była? Cicho było, nikt tego nie nagłaśniał jak innych spraw. kogo nie zapytam ze znajomych to nikt nie wiedział o takim głosowaniu. Dla nich lepiej, bo księża zgarnęli prawie cała kasę przeznaczoną dla ludności. Babcie dostawały karty przy wejściu do kościołów i tak nazbierali potrzebne głosy... Tym powinna się zająć CBA, bo to przechodzi ludzkie pojęcie co oni wyprawiają. Może by tą sprawę w mediach nagłośnił? Bo tak będą robić co im się żywnie podoba...

 

Nie panikuj. Informacja była publiczna, dodatkowo każdy zainteresowany mógł ją szerzyć we własnym interesie - tak chociażby jak poprzednio chłopaki od skateparku. Chcieli i wywalczyli swój projekt. Stali całymi dniami w różnych miejscach w mieście i zachęcali do głosowania. Czemu wtedy nie krzyczałeś? Bardzo dobrze się stało, niech się niektórzy nauczą co to znaczy demokracja. Kto nie głosował ten niech się teraz nie wypowiada bo swoim lenistwem jedynie POPARŁ wybór większości głosujących. Widziałeś ile osób głosowało w wyborach do europarlamentu? Też były twoim zdaniem ukrywane przez obywatelami? ;)

A
Arien
W dniu 25.07.2014 o 13:13, Thorgal napisał:

Liczba uprawnionych do głosowania wynosiła 142640 osóbniecałe 4 tysiące zagłosowało na projekt nr 1 czyli ok 3% ja pytam tylko gdzie była reszta rzeszowian??

Gdzie była? Cicho było, nikt tego nie nagłaśniał jak innych spraw. kogo nie zapytam ze znajomych to nikt nie wiedział o takim głosowaniu. Dla nich lepiej, bo księża zgarnęli prawie cała kasę przeznaczoną dla ludności. Babcie dostawały karty przy wejściu do kościołów i tak nazbierali potrzebne głosy... Tym powinna się zająć CBA, bo to przechodzi ludzkie pojęcie co oni wyprawiają. Może by tą sprawę w mediach nagłośnił? Bo tak będą robić co im się żywnie podoba...

a
a wybory blisko

Panie Prezydencie Ferenc,pan nas oszukał i tego panu nie zapomnimy .

s
sony
W dniu 25.07.2014 o 19:55, M. napisał:

Łżesz! Powtórze zgodnie z oświadczeniem papy Franciszka na 100 ksiezy 2 jest PEDOFILAMI!!! Analogicznie na 100tys pastuchów - PEDOFILOW w sutannach jest az 2tys!!!Co do onanistow z gimnazjum czy tez liceum...rozumiem, ze Ty onanista nie jestes - wniosek jest jasny, po postach widac, ze zatrzymales sie na podstawówce!

 

Brzeszczot do szkoły nie chodził wcale. Poczęty został przypadkowo w pewnym zakładzie zamkniętym i uczynili go przedmiotem eksperymentu a po nim ktoś z laboratorium zapomniał utylizować. On żyje ale jakby nie żył.
 

J
JaninaPiotrownaII

Park mi nie przeszkadza chociaż wolałabym remont basenu ROSiR (nie wiem nawet czy był w RBO) szkoda mi że moja córka musi kolejny rok chodzić na basen nieremontowany od młodości jej babci , na którego remont jakoś nikt specjalnie nie naciska myśląc tylko o nowych inwestycjach, ale najbardziej wzburza mnie nawoływanie z ambon do głosowania na konkretne projekty. Kościół mógłby zrobić wiele dobrego namawiając ludzi do zaangażowania się w głosowanie ale według własnego zdania : idżcie ludzie głosować bo to wasze miasto i wasze pieniądze wybierzcie coś dla siebie albo dla wnuków - są ciekawe projekty angażujcie się bo to katolicki obowiązek......  może wtedy rzeczywiście społeczeństwo poczułoby że ma wpływ na coś, że coś od nich zależy, że trzeba się angażować i że warto - a tu kler jak do trzody : przy wejściu są karteczki - weżcie barany i podpiszcie. No jak to można szanować.

A tak poza głównym wątkiem to zaczynam się zastanawiac jak bardzo zryte główki mieszkają w tym mieście - czy gdyby z ambon nawoływano do poparcia budowy klubu go-go im. Jana Pawła II to czy przypadkiem nie doczekalibyśmy i takiej inwestycji;)

 

 

 

M
M.
W dniu 25.07.2014 o 16:02, Brzeszczot napisał:

A nie lepiej by było gdybyś znowu zaczął chodzić do kościoła i przestał się onanizować. To jest bardzo dobre rozwiązanie. Nie wiem czy wiesz, ale na 100000 księży stwierdzono zaledwie dwóch pedofilów, natomiast prof. Lew Starowicz stwierdził, że każdy gimnazjalista i licealista jest onanista. Czyli mówiąc jasnym i zrozumiałym językiem wskaźnik ten wynosi 100%. Coś niesamowitego.


Łżesz! Powtórze zgodnie z oświadczeniem papy Franciszka na 100 ksiezy 2 jest PEDOFILAMI!!! Analogicznie na 100tys pastuchów - PEDOFILOW w sutannach jest az 2tys!!!

Co do onanistow z gimnazjum czy tez liceum...rozumiem, ze Ty onanista nie jestes - wniosek jest jasny, po postach widac, ze zatrzymales sie na podstawówce!
T
To są tylko fakty

No i kto Kierownikowi Feręcemu podskoczy?

No kto? No bo chyba nie Andrzej Ślachta?

Kierownik Feręcy robi to co sam uważa za słuszne.

Teraz postanowił...

 

 

WYBUDOWAĆ STRUMIEŃ...

 

Kiedyś, w sumie nie aż tak dawno temu, w Związku Sowieckim, zmieniano bieg rzek, więc czymże jest wspomniana budowa strumienia?

Dodaj ogłoszenie