Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park przemysłowy może być szansą dla Lubaczowa [WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
- Dzisiaj jesteśmy w przełomowej, gospodarczej chwili - mówi Krzysztof Szpyt, burmistrz Lubaczowa. Jest szansa, że Lubaczów i gmina wiejska Lubaczów będą się rozwijać gospodarczo.
- Dzisiaj jesteśmy w przełomowej, gospodarczej chwili - mówi Krzysztof Szpyt, burmistrz Lubaczowa. Jest szansa, że Lubaczów i gmina wiejska Lubaczów będą się rozwijać gospodarczo. Norbert Ziętal
W mieście i gminie Lubaczów widać ożywienie handlowe, związane z bliskością przejścia granicznego z Ukrainą. Są zaawansowane plany uruchomienia kopalni siarki.

- Dzisiaj już można powiedzieć o inwestycji, która wykorzysta niesamowite bogactwo tego terenu. Chodzi o złoża siarki. Obecnie trwają prace związane z uzyskaniem koncesji na jej wydobycie. Mam nadzieję, że to kolejna ważna inwestycja, która da miejsca pracy, która przyciągnie uwagę nie tylko inwestora, który zdecydował się już zaangażować ogromne pieniądze w to przedsięwzięcie, ale że przyciągnie także innych przedsiębiorców - podczas zorganizowanej pod koniec tygodnia konferencji „Park Przemysłowy Lubaczów - Brama na Wschód” mówiła Anna Schmidt - Rodziewicz, posłanka PiS.

Złóż siarki wystarczy na kilkadziesiąt lat

Kopalnia siarki istniejąca przed laty w Baszni Górnej, w gm. Lubaczów, została zamknięta ponad 20 lat temu. Według szacunków, znajdujące się w tym miejscu złoża można eksploatować jeszcze przez 20 - 30 lat.

Konferencja zgromadziła przedsiębiorców z Polski i Ukrainy, a także samorządowców i polityków z obu krajów.
Promowany był powstały niedawno Park Przemysłowy Lubaczów. Został założony w ramach projektu Polska - Białoruś - Ukraina, współfinansowanego z pieniędzy Unii Europejskiej. Zajmuje 24 ha powierzchni. Jest w pełni uzbrojony i wyposażony w niezbędną infrastrukturę, znajduje się z dala od zabudowy mieszkaniowej. Dodatkowym jego atutem jest to, że pod koniec grudnia 2016 r., rozporządzeniem rządu, został włączony do rozszerzonej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec.

Przełomowy moment dla Lubaczowa i regionu

- Dzisiaj jesteśmy w przełomowej, gospodarczej chwili. Kilka lat temu ruszyło polsko - ukraińskiej przejście graniczne Budomierz - Hruszew, ale tak naprawdę teraz zaczyna ono na dobre działać, ruch na nim jest coraz większy. Efekt już jest widoczny w sferze handlowej. W Lubaczowie jest wiele centrów i miejsc handlowych, które korzystają na tym ruchu. Do świata zbliżyła nas autostrada, choć do niej dojechać należy poprawić drogę pomiędzy Lubaczowem i Jarosławiem - twierdzi Krzysztof Szpyt, burmistrz Lubaczowa.

Twierdzi, że miasto podejmuje wiele działań, aby wykorzystać szansę.

- Stworzyliśmy park przemysłowy, strefę aktywności gospodarczej. Strefę dobrze uzbrojoną i skomunikowaną. Brakuje nam jeszcze takiego „smaczka”, czyli połączenia z rampą kolejową, ale już pracujemy nad tym - twierdzi burmistrz.

W konferencji wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak, dyr. SSE Euro - Park Mielec i mieleckiego oddz. Agencji Rozwoju Przemysłu Krzysztof Ślęzak, marszałek podkarpacki Władysław Ortyl, prezes Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota. Mówiono m.in. planach rozwoju gospodarczego Polski, wspierania biznesu, oczekiwań przedsiębiorców z Ukrainy i perspektyw rozwoju współpracy z nimi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24