Pat maturalny w rzeszowskich szkołach średnich. Matury pod wielkim znakiem zapytania

Beata Terczyńska
K.Kapica
Co z maturami w kontekście trwającego strajku nauczycieli? Na razie sytuacja wygląda bardzo nieciekawie - mówi Andrzej Szymanek, dyrektor II LO w Rzeszowie.

Choć dyrektorzy rzeszowskich szkół pisali w liście otwartym, że zrobią wszystko, by matury się odbyły, wygląda na to, że sytuacja się zmieniła.

- Docierają do mnie takie komunikaty, że w Rzeszowie komitety strajkowe uzgodniły, iż klasyfikacji nie będzie - mówi Andrzej Szymanek, dyrektor II LO. - Oczywiście, sytuacja może się jeszcze zmienić, ale póki co jest bardzo niewesoła. Wygląda to źle. Podobnie, jak w warszawskich szkołach i innych w kraju. Dość duży pat.

MATURY 2019. W naszym serwisie znajdziecie odpowiedzi, arkusze CKE z egzaminów maturalnych

Aktualizacja, godz. 13.10

Marek Plizga, dyrektor III LO w Rzeszowie mówi, że u niego sytuacja jest taka sama.

- Prawdopodobnie nie dojdzie do rady pedagogicznej, która zatwierdziłaby wystawione oceny. Takie do mnie docierają sygnały poczta pantoflową - mówi dyrektor III LO.

Radę pedagogiczną zwołał na jutro, na godzinę 15.30. Po zakończeniu lekcji, które nie wiadomo dziś, czy się odbędą, czy nie.

- Ja też żyję z dnia na dzień - mówi Marek Plizga. - Dziś nauczyciele strajkują, a co będzie jutro, nie wiem. Jeszcze pod koniec marca wydałem zarządzenie, w którym napisałem, że do 12 kwietnia informujemy rodziców o ocenach, do 17 kwietnia je wystawiamy, a 24 kwietnia odbędzie się rada pedagogiczna. 25 nauczyciele mieli wypisywać świadectwa, a ja je podpisywać. W piątek miały być rozdawane maturzystom.

Dyrektor tłumaczy, że jeśli jutro nie będzie kworum, klasyfikacji nie będzie. Co w tej sytuacji?

- Zwołam radę na 25 kwietnia. Może coś się zmieni. Ostateczny termin - 26. Jeśli odbyłaby się rada, zawsze w parę godzin można świadectwa wypisać.

Jeśli nie, maturzyści (w III LO - 255) nie będą mogli przystąpić do egzaminów. Chyba, że rozporządzeniem zostanie wydłużony rok szkolny.

Maturzyści czekają na informacje, dzwonią, pytają.
Co ciekawe, nauczyciele rzeszowskich szkół dostali list podpisany przez wspierających uczniów - maturzystów.

Oto jego treść:
"Jako wybrana grupa maturzystów zwracamy się do Was, aby poinformować o solidarności z Wami w czasie trwającego strajku. Zdajemy sobie sprawę jak potrzebne są zmiany w polskiej edukacji i wspieramy Was w walce o wprowadzenie tych zmian. Chcielibyśmy wyrazić pełne wsparcie i gotowość do poświęceń dla lepszego poziomu edukacji w przyszłości, nawet jeśli oznaczałoby to konieczność powtarzania klasy maturalnej.
Nawiązując do listu otwartego nauczycieli z ostatnich dni, przez solidarność z Wami chcemy pokazać, że my uczniowie, jako osoby, którymi zajmujecie się przez kilka godzin dziennie podczas nauki, stając się w ten sposób opiekunami w naszym drugim domu jakim jest szkoła, okazujemy Wam szacunek i wdzięczność i nie traktujemy Was jako zwykłych dydaktyków, ale jako osoby rozpalające w uczniach pasję, pozwalające odkrywać piękno nauki i prowadzące do lepszej przeszłości. Chcielibyśmy abyście wiedzieli, że są uczniowie, dla których nauczyciel biologi czy fizyki jest idolem, stanowi przykład do naśladowania, jest przyczyną uśmiechu i źródłem pasji. Dlatego też tym bardziej nie zgadzamy się na postawę rządu, który ignoruje wymienione zadania nauczycieli i traktuje ich jako osoby odpowiedzialne za wypełnianie rubryk w dzienniku, ocenianie sprawdzianów i sprawdzanie, czy aby na pewno cała podstawa programowa została przerobiona.
My, jako uczniowie, kończąc liceum chcemy być ludźmi w pełni przygotowanymi na dorosłe życie. Praca z osobami zmęczonymi nadmiarem obowiązków, ograniczonymi możliwościami jak i czasem nie jest pracą, która może zapewnić nam to przygotowanie. Chcielibyśmy, aby osoba nauczyciela stała się w oczach innych osobą szanowaną przez wzbudzanie pasji do nauki, dlatego łącząc się w pełni w działaniach strajkowych z nauczycielami zapewniamy o naszej gotowości do poświęceń. Jesteśmy świadomi, że działania strajkowe nie mają na celu nas skrzywdzić i odebrać nam marzeń, dlatego tym bardziej, jako Wasi podopieczni i osoby Was podziwiające, niezależnie od matur będziemy z Wami aż do końca strajku.
Przedstawiając sytuację także z innej strony, mimo iż może brzmieć to radykalnie, są uczniowie, którzy brak klasyfikowania mogą uznać jako szansę. Jesteśmy ludźmi młodymi i popełniającymi wiele błędów, a dodatkowy rok może być potraktowany jako szansa dla niektórych aby właśnie te błędy naprawić. Nie wypowiadamy się w imieniu wszystkich, ale chcemy abyście byli świadomi, że są uczniowie gotowi, aby poświęcić ten jeden rok swojego życia dla zmiany edukacji polskiej na lepszą, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, wykorzystując przy okazji ten czas na lepsze przygotowanie do dorosłego życia."

Jak udało się nam dowiedzieć, w Rzeszowie powstał międzyszkolny komitet strajkowy. Strajkuje bowiem wielu nauczycieli nie należących do żadnych związków.

- Upolitycznianie tego strajku jest więc bezsensowne - słyszymy.

Potwierdza nam to Sławomir Gołąb, nauczyciel z II LO w Rzeszowie.

- Międzyszkolny komitet strajkowy z Rzeszowa jest w stałym kontakcie z ogólnopolskim międzyszkolnym komitetem, który się zawiązał - mówi. - To oddolna inicjatywa, poza ZNP.

Strajkujący czekają na ruch rządu. Jeśli nic się nie zmieni, wygląda na to, że w Rzeszowie matur nie będzie.

- Chyba, że rząd w jeden dzień zmieni rozporządzenie, by sam dyrektor jednoosobowo mógł klasyfikować uczniów. Patrząc na obecny rząd, wszystko jest możliwe

- mówi Sławomir Gołąb.

Aktualizacja, godz. 14.35

Jak się okazuje, pat maturalny jest w całym regionie.

- Na 126 strajkujących placówek, w których powinna się odbyć matura, aż w 108 nie została dotąd przeprowadzona klasyfikacja - przedstawia sytuację Mariola Kiełboń, starszy wizytator, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Tylko w 18 szkołach taka klasyfikacja się odbyła.

Na Podkaraciu wciąż strajkuje ok. 29 procent szkół i przedszkoli.

Aktualizacja, godz. 17.45

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta w Rzeszowie radni zagłosowali, by pieniądze, które nie zostaną wypłacone strajkującym nauczycielom (za czas strajku wynagrodzenie się nie należy) zostały w budżecie miasta, na oświatę. To oznacza, że dyrektorzy będą mogli przeznaczyć je np. na nagrody dla nauczycieli.

Tymczasem związkowcy (ZNP, FZZ, Pracodawcy RP, BCC, Lewiatan, Związek Rzemiosła) sprzeciwili się udziałowi w okrągłym stole w sprawie edukacji na Stadionie Narodowym. Tłumacząc, że formuła jest niejasna. Nazwali ją „igrzyskami”. - Oczekujemy poważnej, eksperckiej debaty pod auspicjami prezydenta RP, w ramach Rady Dialogu Społecznego - mówił Sławomir Broniarz, szef ZNP.

Po południu Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy podał, iż podjął decyzję, by klasyfikować uczniów. Komentując: - Po raz kolejny rząd polski nie zdał egzaminu. Zdaliśmy go my, nauczyciele, podejmując decyzję o tym, że klasyfikujemy uczniów (źródło: tvn24).

Szkoły w Rzeszowie, w których nie ma strajku nauczycieli [ST...

ZOBACZ TEŻ: Kobieta za kierownicą taksówki? Czemu nie! Poznajcie Anetę taksówkarkę z Rzeszowa

Wideo

Komentarze 114

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-04-24T13:00:47 02:00, Gość:

Moje dziecko chciałoby uczyc sie na kierunku biol-chem w rzeszowskim lo. Które polecacie?

2019-04-24T13:12:12 02:00, Gość:

3. Tylko 3.

nie, tylko nie 3 LO !!!

G
Gość
2019-04-24T13:00:47 02:00, Gość:

Moje dziecko chciałoby uczyc sie na kierunku biol-chem w rzeszowskim lo. Które polecacie?

prezentki

P
Piotr
2019-04-24T10:29:11 02:00, Gość:

II LO nie jest wybitną szkołą tam po prostu trafiają osoby które chcą się uczyć i coś w życiu osiągnąć co udowodniły osiągając wysokie wyniki z egzaminu gimnazjalnego.

nauczyciele, którzy tam pracują - są szczęściarzami, bo mają zdolnych uczniów, ale nie świadczy to, o tym, że Ci nauczyciele są świetni, niestety... bo dzieci z tej szkoły chodzą na korepetycje, by osiągać bardzo dobre wyniki na maturze, ot...... to wszystko!

A
Anka
2019-04-24T10:29:11 02:00, Gość:

II LO nie jest wybitną szkołą tam po prostu trafiają osoby które chcą się uczyć i coś w życiu osiągnąć co udowodniły osiągając wysokie wyniki z egzaminu gimnazjalnego.

i dlatego wysokie wyniki matury w takiej szkole - to nie jest jedynie efekt pracy nauczyciela, a PRZEDE WSZYSTKIM - praca i zdolności uczniów

G
Gość
2019-04-24T10:29:11 02:00, Gość:

II LO nie jest wybitną szkołą tam po prostu trafiają osoby które chcą się uczyć i coś w życiu osiągnąć co udowodniły osiągając wysokie wyniki z egzaminu gimnazjalnego.

jeśli dzieci są zdolne i chcą się uczyć, to praca w takiej szkole to przyjemność i są efekty takiej pracy

G
Gość
2019-04-24T10:29:11 02:00, Gość:

II LO nie jest wybitną szkołą tam po prostu trafiają osoby które chcą się uczyć i coś w życiu osiągnąć co udowodniły osiągając wysokie wyniki z egzaminu gimnazjalnego.

i oto CAŁA PRAWDA o II LO w Rzeszowie!!!!!

A
Absolwent
, Majka:

Brawo nauczyciele nie dajcie się zastraszyć !.Matury mogą być później

2019-04-24T08:48:14 02:00, Gość:

Co myślicie o 2 lo? Moja córka się tam wybiera. Warto? Czy przereklamowane

Warto , nie pożałujesz , tylko bardzo trudno w tym roku będzie się dostać ...

M
Majka
2019-04-23T23:19:28 02:00, Ko:

Nie mogę tego zrozumieć, pedagodzy i tak pokazują młodzieży jak się zachowywać. To wstyd. Oni będą robić to samo w przyszłości żeby nie pracowac.

2019-04-24T10:10:47 02:00, Gość:

Ten strajk jest legalny Zgodny z zasadami prawa I Konstytucją Polski. A pewne ugrupowanie polityczne ciągle łamie prawo i Konstytucję aby prowadzić politykę rozdawnictwa, okradania obywateli pracujących, aby zaspokoić i pozyskać elektorat,który by głosował na nie. A co uczą wszystkie plusy ???? A rząd co pokazuje ? Ministrowie ?Pani Zalewska???

Strajk jest legalny? A co z waszym sumieniem? Co z etosem nauczyciela? Legalny? Czyim kosztem? Prosze stanac przed mlodzieza maturalna i ich rodzicami i powiedziec im ze legalnie lamiecie ich przyszlosc i marzenia.Prawo prawem ale w zyciu trzeba umiec byc czlowiekiem.Potrafisz?

G
Gość
2019-04-24T13:00:47 02:00, Gość:

Moje dziecko chciałoby uczyc sie na kierunku biol-chem w rzeszowskim lo. Które polecacie?

3. Tylko 3.

G
Gość

Moje dziecko chciałoby uczyc sie na kierunku biol-chem w rzeszowskim lo. Które polecacie?

G
Gość
2019-04-23T19:10:32 02:00, Gość:

Pozwalniać lub rozstrzelać ...jedno z dwóch . Moje nauczcielki pół lekcji siedzą i przegladają katalogi Avonu zadajac nam zadania i byleby sie nikt nie zapytał o pomoc jakąkolweik bo zaraz pretensja i wytyki ,ze taki a taki dział przerabialismy x miesięcy temu i jak w ogóle śmie pytac o coś co powinienem miec opanowane . Dyscyplinarki dla nich a nowych zatrudnić świeżo po szkole . Beda zachwyceni bo obecnie ciężko dostać etat w szkole mimo propagandy ,że nikt nie chce za takie stawki pracowac w takim kołchozie jakim jest szkoła . A jaką role mają nauczciele ? Skoro nie umieją wychowywac uczniów to znaczy ,ze sami ów kołchoz tworzą. Jak dzisiaj pamiętam wspaniałą nauczycielkę historii... Panią Homę ! Tylko ona jednym gestem...spojrzeniem potrafiła okiełznać cała rozbrykaną klasę , a przy tym była tak uroczo władcza ,że nie dało sie jej nie lubić . Żyleta nieziemska , ale podejście miała ! Stara , dobra klasa nauczycielska , nie to co teraz ...skończy łatwy kierunek pedagogiczny na trójkach , a mniemanie o sobie ma niczym japoński sensei !

Dokładnie! Tak jak wyglądają lekcje angielskiego na przykład to dramat, wystarczy mieć podrecznik dla nauczyciela, który jest uzupełniony i sprawdzać zadania, potem zadać następne. Tego nawet nauczaniem nie można nazwać. Takie sytuacje to norma na lekcjach, nic im się nie należy.

G
Gość

Skoro ktoś miał odwagę napisać taki list to dlaczego nie ujawnił nazwisk?

To jest żenujące, że mówi w imieniu maturzystów, a tak naprawdę to są pojedyncze jednostki, które nie powinny wypowiadać się za większość, tym bardziej anonimowo. Nie, tegoroczni maturzyści nie chcą poświęcić roku dla 'dobra edukacji'.

G
Gość

II LO nie jest wybitną szkołą tam po prostu trafiają osoby które chcą się uczyć i coś w życiu osiągnąć co udowodniły osiągając wysokie wyniki z egzaminu gimnazjalnego.

G
Gość
2019-04-23T23:19:28 02:00, Ko:

Nie mogę tego zrozumieć, pedagodzy i tak pokazują młodzieży jak się zachowywać. To wstyd. Oni będą robić to samo w przyszłości żeby nie pracowac.

Ten strajk jest legalny Zgodny z zasadami prawa I Konstytucją Polski. A pewne ugrupowanie polityczne ciągle łamie prawo i Konstytucję aby prowadzić politykę rozdawnictwa, okradania obywateli pracujących, aby zaspokoić i pozyskać elektorat,który by głosował na nie. A co uczą wszystkie plusy ???? A rząd co pokazuje ? Ministrowie ?Pani Zalewska???

G
Gość

Slyszeliscie ta piosenke nauczycieli w ktorej nazywaja nasze dzieci burakami z ktorych wyciskaja sok.? Totalna zenada.Z kazdym dniem pograzaja sie bardziej i pokazuja swoj poziom mulu.Brak zajecia ewidentnie im nie służy. Zwolnic ,ZWOLNIC ,ZWOLNIC!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3