Organizatorzy i uczestnicy
Była to już V edycja konferencji, którą w stolicy Podkarpacia zorganizowana została przez Oddział ZUS w Rzeszowie wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie i rzeszowskim Oddziałem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Ogólnopolskiej Konferencji właśnie w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.
Ponad 160 uczestników, 10 panelistów, 6 instytucjonalnych partnerów merytorycznych, 7 patronów honorowych oraz 9 medialnych w tym GC "Nowiny" i portal nowiny24.pl - to bilans tego wydarzenia.
Konferencję otworzyła Dyrektor Oddziału ZUS w Rzeszowie – Ewa Papiewska-Borkowska, która odczytała także list od Wojewody Podkarpackiego, a uczestników powitali: Adam Sidor – Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Agata Wanowicz – Prezes rzeszowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP oraz w imieniu prezydenta Miasta Rzeszowa – Andrzej Burnat – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej UM Rzeszowa.
Promocja zdrowej i godnej pracy
Warto wiedzieć, że oficjalne obchody upamiętniające ofiary wypadków przy pracy są corocznie organizowane i stanowią impuls do rozpowszechniania zasad bezpiecznej, zdrowej i godnej pracy we wszystkich krajach.
Głównym celem tego szczególnego dnia jest podnoszenie społecznej świadomości na temat metod zapewnienia bezpieczeństwa i dobrego zdrowia w pracy, a także uczczenie osób, które zginęły w pracy, uległy wypadkom przy pracy lub chorobom zawodowym.
Pamięci ofiar wypadków przy pracy
- Rzeszowski Oddział ZUS w ramach upamiętnienia ofiar Wypadków przy Pracy od kilku lat organizuje konferencję, w której uczestniczyło dotychczas kilkaset osób z całego kraju. Każdego roku poświęcamy ją innej tematyce zwracając uwagę na skalę zagrożeń w różnych środowiskach pracy – wskazuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.
Konferencje odbywające się w Rzeszowie stanowią jednocześnie forum wymiany wiedzy i doświadczeń uczestniczących w niej osób. Z roku na rok uczestniczy w niej coraz więcej osób zainteresowanych budową kultury bezpieczeństwa pracy. Są oni przekonani, że kształtowanie właściwych relacji w środowisku pracy, bazujących na zaufaniu pomiędzy pracodawcą a pracownikiem oraz opartych na przestrzeganiu przepisów prawnej ochrony pracy powinno być standardem a jak powszechnie wiemy, nie zawsze udaje się to osiągnąć.
Ciekawe tematy i wystąpienia
W tym roku uczestników było więcej niż w latach poprzednich, a było to związane z ciekawymi tematami poruszanymi w trakcie konferencji jak m.in.:
- Substancje rakotwórcze i mutagenne w środowisku pracy – kryteria i metody oceny narażenia,
- Nowotwory złośliwe pochodzenia zawodowego – aspekty orzecznicze i profilaktyka,
- Aspekty ochrony pracowników przed chorobami nowotworowymi pochodzenia zawodowego,
- Badania czynników kancerogennych w miejscu pracy,
- Wypadki przy pracy oraz choroby zawodowe,
- Produkty kosmetyczne z filtrami SPF – podstawą profilaktyki czerniaka skóry,
- Rola badań profilaktycznych w zapobieganiu wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym.
Kultura bezpieczeństwa pracy i praworządności
Spora liczba uczestników konferencji jest przejawem zainteresowania w zakresie budowania kultury bezpieczeństwa pracy i praworządności w zatrudnieniu. Dzisiejsza konferencja jest doskonałym przykładem tego, że inwestycja w pracownika, w tym, w kontekście zapewnienia mu godnych i bezpiecznych warunków pracy będzie procentowała na przyszłość - dodaje Wojciech Dyląg.
Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy w województwie podkarpackim
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
tel.: 502 007 085
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?