Patronat Nowin. Jak chronić pracowników przed nowotworami, wypadkami i chorobami zawodowymi - debatowano w Rzeszowie

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Spora liczba uczestników rzeszowskiej konferencji to przejaw zainteresowania budowania kultury bezpieczeństwa pracy i praworządności w zatrudnieniu.
Spora liczba uczestników rzeszowskiej konferencji to przejaw zainteresowania budowania kultury bezpieczeństwa pracy i praworządności w zatrudnieniu. fot. Archiwum ZUS
O ochronie pracowników przed nowotworami, o substancjach rakotwórczych w środowisku pracy, o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych debatowali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, która miała miejsce w Rzeszowie.

Organizatorzy i uczestnicy

Była to już V edycja konferencji, którą w stolicy Podkarpacia zorganizowana została przez Oddział ZUS w Rzeszowie wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie i rzeszowskim Oddziałem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Ogólnopolskiej Konferencji właśnie w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

Ponad 160 uczestników, 10 panelistów, 6 instytucjonalnych partnerów merytorycznych, 7 patronów honorowych oraz 9 medialnych w tym GC "Nowiny" i portal nowiny24.pl - to bilans tego wydarzenia.

Konferencję otworzyła Dyrektor Oddziału ZUS w Rzeszowie – Ewa Papiewska-Borkowska, która odczytała także list od Wojewody Podkarpackiego, a uczestników powitali: Adam Sidor – Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Agata Wanowicz – Prezes rzeszowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP oraz w imieniu prezydenta Miasta Rzeszowa – Andrzej Burnat – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej UM Rzeszowa.

Promocja zdrowej i godnej pracy

Warto wiedzieć, że oficjalne obchody upamiętniające ofiary wypadków przy pracy są corocznie organizowane i stanowią impuls do rozpowszechniania zasad bezpiecznej, zdrowej i godnej pracy we wszystkich krajach.

Głównym celem tego szczególnego dnia jest podnoszenie społecznej świadomości na temat metod zapewnienia bezpieczeństwa i dobrego zdrowia w pracy, a także uczczenie osób, które zginęły w pracy, uległy wypadkom przy pracy lub chorobom zawodowym.

Pamięci ofiar wypadków przy pracy

- Rzeszowski Oddział ZUS w ramach upamiętnienia ofiar Wypadków przy Pracy od kilku lat organizuje konferencję, w której uczestniczyło dotychczas kilkaset osób z całego kraju. Każdego roku poświęcamy ją innej tematyce zwracając uwagę na skalę zagrożeń w różnych środowiskach pracy – wskazuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

Konferencje odbywające się w Rzeszowie stanowią jednocześnie forum wymiany wiedzy i doświadczeń uczestniczących w niej osób. Z roku na rok uczestniczy w niej coraz więcej osób zainteresowanych budową kultury bezpieczeństwa pracy. Są oni przekonani, że kształtowanie właściwych relacji w środowisku pracy, bazujących na zaufaniu pomiędzy pracodawcą a pracownikiem oraz opartych na przestrzeganiu przepisów prawnej ochrony pracy powinno być standardem a jak powszechnie wiemy, nie zawsze udaje się to osiągnąć.

Ciekawe tematy i wystąpienia

W tym roku uczestników było więcej niż w latach poprzednich, a było to związane z ciekawymi tematami poruszanymi w trakcie konferencji jak m.in.:

  • Substancje rakotwórcze i mutagenne w środowisku pracy – kryteria i metody oceny narażenia,
  • Nowotwory złośliwe pochodzenia zawodowego – aspekty orzecznicze i profilaktyka,
  • Aspekty ochrony pracowników przed chorobami nowotworowymi pochodzenia zawodowego,
  • Badania czynników kancerogennych w miejscu pracy,
  • Wypadki przy pracy oraz choroby zawodowe,
  • Produkty kosmetyczne z filtrami SPF – podstawą profilaktyki czerniaka skóry,
  • Rola badań profilaktycznych w zapobieganiu wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym.

Kultura bezpieczeństwa pracy i praworządności

Spora liczba uczestników konferencji jest przejawem zainteresowania w zakresie budowania kultury bezpieczeństwa pracy i praworządności w zatrudnieniu. Dzisiejsza konferencja jest doskonałym przykładem tego, że inwestycja w pracownika, w tym, w kontekście zapewnienia mu godnych i bezpiecznych warunków pracy będzie procentowała na przyszłość - dodaje Wojciech Dyląg.

Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy w województwie podkarpackim
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
tel.: 502 007 085

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie