Paweł Superchemik

  Paweł Superchemik

  NORBERT ZIĘTAL, ALINA PUDŁO

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  - To największy sukces w historii naszej szkoły - podkreśla August Partyński, dyrektor II LO w Przemyślu (pierwszy z lewej). W środku laureat Paweł Zawadzki,

  - To największy sukces w historii naszej szkoły - podkreśla August Partyński, dyrektor II LO w Przemyślu (pierwszy z lewej). W środku laureat Paweł Zawadzki, z prawej nauczyciel chemii Marian Sztaba. ©NORBERT ZIĘTAL

  Paweł Zawadzki, tegoroczny maturzysta z II LO w Przemyślu, znalazł się w czwórce reprezentantów z Polski, którzy w lipcu br. wystartują w XXXV Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Atenach. Według nauczycieli, ma szansę na złoty medal.
  - To największy sukces w historii naszej szkoły - podkreśla August Partyński, dyrektor II LO w Przemyślu (pierwszy z lewej). W środku laureat Paweł Zawadzki,

  - To największy sukces w historii naszej szkoły - podkreśla August Partyński, dyrektor II LO w Przemyślu (pierwszy z lewej). W środku laureat Paweł Zawadzki, z prawej nauczyciel chemii Marian Sztaba. ©NORBERT ZIĘTAL

  - To największy sukces w historii naszej szkoły. Jesteśmy bardzo dumni. Oprócz zdolności samego ucznia, do tego triumfu przyczyniła się również praca nauczyciela-opiekuna, pana Mariana Sztaby, który prowadził go od pierwszej klasy - mówi August Partyński, dyrektor II LO.
  Paweł zajął trzecie miejsce podczas centralnego etapu ogólnopolskiej olimpiady chemicznej. Zdobyte punkty decydowały o wyjeździe do Aten. Razem z Pawłem pojadą uczniowie ze Szczecina, Wrocławia i Krakowa.

  Od kilku lat Paweł Zawadzki jest finalistą bądź laureatem centralnego etapu olimpiad chemicznych. W br. został finalistą centralnego etapu olimpiady fizycznej. Od 4 lat zdobywa stypendium Wojciecha Inglota (właściciela dużej przemyskiej firmy kosmetycznej) dla najlepszego chemika II LO w Przemyślu. W br. prawdopodobnie zdobędzie nagrodę prof. Zbigniewa Brzezińskiego, fundowaną dla wyróżniających się uczniów.  - Uczniowie z naszego regionu Polski rzadko osiągają tak wysokie miejsca w olimpiadach chemicznych. Paweł jest bardzo uzdolniony i do tego pracowity, choć czasami trzeba go trochę popędzić. W ub. roku także był laureatem centralnego etapu olimpiady chemicznej. Wtedy powiedział, że na tym poziomie osiągnął już wszystko i w tym roku nie chciał startować. Jednak wręcz mu to nakazałem. No i opłaciło się - opowiada M. Sztaba.
  Obecnie Paweł zdaje ustne egzaminy maturalne. Chce studiować na wydziale technologii chemicznej Politechniki Warszawskiej. Według nauczycieli, ma szanse na zdobycie złotego medalu w Atenach, a wtedy jego plany dalszego kształcenia mogą ulec zmianie. Laureatami międzynarodowej olimpiady interesują się bowiem koncerny chemiczne i najlepsze uczelnie.
  - Na razie mam na głowie maturę i nie miałem czasu zajmować się przygotowaniami do olimpiady w Atenach. Mój nauczyciel zabezpieczył mi już jednak spory zapas książek, które będę musiał przerobić - mówi Paweł

  Grzegorz też świetnie wypadł

  W ścisłej czołówce 49. Olimpiady Chemicznej w Polsce znalazł się także Grzegorz Jamróz, uczeń trzeciej klasy IV LO w Rzeszowie. Młodszy od Pawła o rok, startował w olimpiadzie już po raz trzeci. Co roku osiąga lepszy wynik. W przyszłym roku również zamierza pokazać co potrafi.
  - Chemia nie jest moją największą pasją - oświadczył Grzegorz "nowinom", kiedy zadzwoniliśmy z gratulacjami. - Mam ścisły umysł i dobrze idzie mi też matematyka oraz informatyka. Ta ostatnia jest moją największą pasją. Interesuje mnie programowanie i to być może będę studiował w przyszłości.
  Na pytanie, jakie zadanie w finale olimpiady sprawiło mu największą trudność, odpowiada, że analiza jakościowa. - Postawiono przed nami 4 probówki - tłumaczy. - W każdej była inna mieszanina, choć w tym samym, czerwonym kolorze. Należało określić skład każdej z nich.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo