PCEN liderem szkoleń. Kursy, warsztaty, studia podyplomowe, szkolenia - kompleksowe wspomaganie kształcenia kadry nauczycielskiej

Artykuł sponsorowany
PCEN to placówka prowadzona przez samorząd województwa
PCEN to placówka prowadzona przez samorząd województwa Archiwum PCEN
Udostępnij:
Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli dysponuje aktualnie najbogatszą ofertą szkoleń, warsztatów, kursów doskonalących i kwalifikacyjnych oraz studiów podyplomowych. Nauczyciele bardzo chętnie z nich korzystają.

- Jako placówka akredytowana tworzymy przestrzeń edukacyjną dla środowisk oświatowych Podkarpacia - to nasze motto - mówi Izabela Pyra, dyrektor PCEN. - Służymy nauczycielom pomocą merytoryczną w wielu dziedzinach. Prezentujemy najnowsze trendy w oświacie, wprowadzamy nowe idee edukacyjne. Nasza stale zmieniająca się oferta szkoleniowa stanowi wyzwanie i praktyczną odpowiedź na bieżące potrzeby środowisk edukacyjnych. Od ponad miesiąca nauczyciele mają możliwość wpływu na kształtowanie naszej oferty szkoleniowej poprzez zgłaszanie na stronie PCEN tematyki własnych propozycji zajęć.

Jedną z takich form pomocy są warsztaty i konsultacje dla nauczycieli. - W naszych 4 oddziałach pracuje 49 nauczycieli konsultantów. Służą pomocą w pracy pedagogicznej - mówi Roman Zych, nauczyciel konsultant w PCEN w Rzeszowie.

Centrum oferuje interesujące i zróżnicowane szkolenia rad pedagogicznych. W ofercie posiada także szkolenia przeznaczone dla rodziców. - Szczególnie popularne są te dotyczące problematyki wychowawczej, zwłaszcza z zakresu cyberprzemocy. Na rok szkolny 2017/2018 przygotowaliśmy 346 tematów szkoleń, które organizujemy w oddziałach PCEN i w siedzibach placówek oświatowych.

Oferta doskonalenia skierowana do rad pedagogicznych to aż 174 propozycje, obejmujące m.in. analizę wyników egzaminów, awans zawodowy, budowę koncepcji pracy szkoły, ewaluację, bezpieczeństwo w sieci, statuty szkół oraz warsztaty związane z doświadczeniami realizowanymi w przedmiotach przyrodniczych. - Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zagadnienia z zakresu edukacji włączającej, która obejmuje m.in. pomoc psychologiczno-pedagogiczną czy kształcenie specjalne - dodaje Roman Zych.

Na konferencje, warsztaty, szkolenia i kursy PCEN zaprasza też do Czudca. Ośrodek położony jest w malowniczej okolicy na Pogórzu Strzyżowsko-Dynowskim. Znajduje się tu budynek z salami konferencyjnymi i wykładowymi, pracownią komputerową, salą gimnastyczną i aktualnie tworzoną pracownią laboratoryjną. Ponadto posiada pełnowymiarowy stadion, boiska sportowe, budynek gościnny ze stołówką i strzeżony parking. Baza noclegowa oferuje 154 miejsca w pokojach jedno- i wieloosobowych, w tym 10 przystosowanych dla niepełnosprawnych.

Kursy doskonalące

Kolejna forma wsparcia dla nauczycieli to kursy kwalifikacyjne, dające konkretne uprawnienia (np. dla kierowników wycieczek, organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży, z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, zagrożeń psychospołecznych) oraz doskonalące np. dla doradców metodycznych, podstaw programowania, wiedzy o metodach numerycznych i tworzenia stron www, itp. Nauczyciele mogą dokształcać się też na studiach podyplomowych. W ofercie jest m.in. wychowanie do życia w rodzinie, edukacja i terapia dzieci z zaburzeniami autystycznymi, w tym z zespołem Aspergera.

Angażują się w rozwój

Ważną propozycją PCEN są sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych regionu. Takich jest 58, w tym np. dla nauczycieli kształcenia zawodowego, dyrektorów wszystkich typów szkół, nauczycieli skupionych wokół klubów historycznych, innowatorów.

- Podkarpaccy nauczyciele bardzo angażują się w rozwój zawodowy, co bezpośrednio przekłada się na wysoką jakość kształcenia w podkarpackich szkołach. To właściwy kierunek, bo nauka nieustannie się rozwija, a dobry nauczyciel dba swoje kompetencje zawodowe szczególnie w takich obszarach jak: metodyka, dydaktyka i wychowanie - mówi dyrektor Izabela Pyra. - W ubiegłym roku ponad dwie trzecie podkarpackich nauczycieli wzięło udział w przynajmniej jednej formie szkoleniowej zaproponowanej przez PCEN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Nowiny 24