Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PE: Chrońmy zwierzęta wykorzystywane do celów naukowych

Józef Lonczak
Ze względów etycznych należy ograniczyć liczbę zwierząt wykorzystywanych w doświadczeniach naukowych.

Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy, która zaostrzy normy dotyczące dobrostanu zwierząt, ale w sposób, który nie zagrozi skuteczności badań naukowych prowadzonych w celu zwalczania groźnych chorób.

12 mln zwierząt

Co roku do badań naukowych w państwach UE-27 wykorzystuje się ok. 12 mln zwierząt. Ponieważ w świetle aktualnej wiedzy naukowej całkowite wyeliminowanie tych doświadczeń nie jest możliwe, dlatego sposobem na redukcję doświadczeń na zwierzętach jest wprowadzenie metod alternatywnych. Tym zwierzętom, które nadal są wykorzystywane w badaniach z uzasadnionych przyczyn, należy zapewnić najwyższą ochronę i dobrostan, odpowiednio do celów doświadczenia.

Parlament poparł wczoraj, (sprawozdanie Neila Parisha (EPP-ED, UK)), założenia nowej dyrektywy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. Zakazane mają być eksperymenty naukowe na małpach człekokształtnych, z wyjątkiem badań mających na celu zachowanie tych gatunków.

Tylko konieczne badania

Jednak niektóre zapisy proponowanej dyrektywy zmierzające do ochrony ssaków naczelnych mogłyby zagrozić pozycji europejskiego sektora badań naukowych i pogorszyć jego pozycje wobec ośrodków badawczych w Ameryce i Azji. Posłowie zaproponowali poprawki, które umożliwią kontynuacje badań medycznych i proponują upowszechnianie alternatywnych metod badań bez udziału zwierząt.

Europejskie i międzynarodowe przepisy dopuszczające wymagają przeprowadzenia badań na zwierzętach z rzędu ssaków naczelnych w odniesieniu do substancji biotechnologicznych przed dopuszczeniem ich do badań na ludziach. Posłowie przekonują, ze zbyt restrykcyjne zapisy w utrudniłyby całej branży biotechnologicznej w Europie opracowywanie nowych leków do zwalczania takich chorób jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera i niektórych form raka.

Bez dzikich zwierząt

Posłowie popierają propozycje zakazu chwytania i wykorzystywania do badań zwierząt żyjących na wolności i zastąpienia ich zwierzętami z hodowli. Komisja powinna przeprowadzić ocenę dobrostanu zwierząt oraz ocenę wykonalności tej propozycji w ciągu 5 lat od wejścia w życie dyrektywy. Do czasu zagwarantowania wykonalności propozycji, posłowie proponują przedłużenie okresu przejściowego do 10 lat.

Posłowie doprecyzowali również zapisy dyrektywy dotyczące stopni dotkliwości bólu wywoływanego u zwierząt przez procedury badawcze oraz powtórnego wykorzystywania tych samych zwierząt do badań doświadczalnych.

Ze względu na zbliżający się koniec kadencji Parlamentu Europejskiego nie było możliwie rozpoczęcie rozmów z zamiarem wypracowania porozumienia Parlamentu i państw członkowskich. Taka inicjatywę może podjąć Parlament następnej kadencji.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24