Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perła nabiera blasku

JUSTYNA WOŚ
Andrzej Zając, pełnomocnik zarządu ARP: -   A po odnowieniu wnętrza Baszty Boskiej  przywrócimy jej funkcję zamkowej kaplicy.
Andrzej Zając, pełnomocnik zarządu ARP: - A po odnowieniu wnętrza Baszty Boskiej przywrócimy jej funkcję zamkowej kaplicy. DARIUSZ DELMANOWICZ
KRASICZYN. Kończący się rok jest kolejnym ważnym etapem renowacji zamku, prowadzonego od 1999 r. przez jego właściciela Agencję Rozwoju Przemysłu SA. w Warszawie.

Po odnowieniu dekoracji sgraffitowych, począwszy od zamkowych skrzydeł - wschodniego i południowego - zajaśniała blaskiem Baszta Boska. - To integralna część zamku i obiekt wyjątkowy w kategoriach swego zjawiska - mówi Mariusz Czuba, wojewódzki konserwator zabytków. Uważa, że można ją porównać do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, choć oczywiście to różne epoki.
Wykonane prace są dziełem krakowskiej firmy A.C. Konserwacja Zabytków. - Wszystko odbywa się kompleksowo: roboty budowlane, obróbka blacharska, odprowadzenie wody. To zapobiega ponownej destrukcji bezcennych sgraffit - akcentuje współwłaściciel firmy Edward Kosowski. Nigdy dotąd na nie prowadzono renowacji na taką skalę, bo nie ma drugiego takiego obiektu. Cała bryła zamku: wszystkie ściany, baszty, attyki pokrywały rysunki postaci historycznych, świętych, kompozycje roślinne i geometryczne. Łącznie ok. 7 tys. metrów kw. - Z nich zachowało się ponad 3,5 tys. metrów, a to i tak ogromna skala - podkreśla Monika Rogowska, konserwator malarstwa ściennego. Trzeba było szybko działać, bo niektóre sgrafitta odpadały (ściana wschodnia). Inne rekonstruowano na podstawie analogii i materiałów historycznych.
Jakość wykonanych prac wysoko ocenili specjaliści. ARP dotąd włożyła w konserwację ok. 1,5 mln zł, wojewódzki konserwator dołożył ok. 500 tys. - Program rewaloryzacji będzie kontynuowany - zapewnia Andrzej Zając, pełnomocnik Zarządu ARP SA. - To wynika z naszej strategii, która jest realizowana krok po kroku: zamek ma żyć i pracować na swoje utrzymanie. I to już się dzieje w każdej oddanej części obiektu. W Krasiczynie odbywa się wiele znaczących imprez.
W przyszłym roku zakończą się prace przy ścianie zachodniej. A dziedziniec, wyłożony płytami granitowymi, stanie się niepowtarzalną "salą" na widowiska plenerowe. Finał wszystkich robót na zamku ma nastąpić w 2007 roku.

MARIUSZ CZUBA, wojewódzki konserwator zabytków:

Prace konserwatorskie przy sgraffitach to pionierskie działanie, bo nigdzie w Polce nie ma tak dużego zespołu dekoracji. Sgraffita to ogromny atut tego zamku, ewenement europejski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24