Rój perseidów, bo taka jest oficjalna nazwa pojawiających się na sierpniowym niebie gwiazd, to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Każdego roku jego orbita przecina się z orbitą ziemską pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia. Natomiast szczyt aktywności przypada pomiędzy 9 a 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, choć najlepszym „punktem widokowym” jest półkula północna. Zwykle najwięcej można zaobserwować w drugiej połowie nocy i nad ranem.
UWAGA! Czekamy na Wasze zdjęcia z nocy perseidów. Przysyłajcie na maila: [email protected]
Perseidy 2018 - kilka słów o zjawisku
Czym są perseidy? Popularnie nazywamy je spadającymi gwiazdami, prawdopodobnie dlatego, że na niebie tworzą jasne, świetliste smugi, które faktycznie wyglądają jak gwiazdy uciekające z nieboskłonu. W rzeczywistości są to meteory - kawałki skał rozgrzane w ziemskiej atmosferze - na tyle gorące, że świecą własnym światłem.
W najbliższych dniach, czy raczej nocach, warto zwrócić uwagę również na tak zwane meteory stacjonarne, czyli te, które rozbłyskają na chwilę, ale nie zmieniają swojego położenia.
Perseidy 2018 - kiedy oglądać
W tym roku najlepszym momentem na śledzenie roju perseidów będzie noc z 12 na 13 sierpnia, a dokładniej czas między godziną 22 a 10 rano kolejnego dnia. Tegoroczne obserwacje mają szansę okazać się znacznie bardziej owocne niż te w latach ubiegłych, ponieważ maksimum roju zbiegnie się z kilkoma innymi zjawiskami poprawiającymi widoczność. Przede wszystkim najwięcej perseidów na niebie pojawi się w ciągu doby po nowiu Księżyca. Nów jest momentem, gdy cała widoczna z Ziemi strona Księżyca znajduje się w cieniu, dlatego wtedy nie zobaczymy go gołym okiem. Dzięki temu noc jest ciemna, a światło Księżyca nie zaburza obserwacji gwiazd. Ponadto kończą się białe noce astronomiczne, które - o czym nie każdy wie - występują również w Polsce. Wówczas Słońce chowa się za horyzontem mniej niż 18 stopni, co stanowi utrudnienie dla obserwacji nieba. Nie będzie to problemem w nocy z 12 na 13 sierpnia. Zdaniem synoptyków, wciąż będzie ciepło, przez co obserwacje będą szczególnie przyjemne. Wyjątkowo istotny jest także kolejny czynnik - choć zazwyczaj w Europie największe natężenie roju przypada na godziny dzienne, to w tym roku najwięcej gwiazd zobaczymy nocą. Tak korzystne konfiguracje zachodzą tylko raz na kilka lat, dlatego warto przeznaczyć trochę czasu na obserwacje.
Perseidy 2018 - jak oglądać?
Perseidy najlepiej śledzić z dala od sztucznego światła, tak, by nic nie utrudniało obserwacji, ale i nie rozpraszało naszej uwagi. Z pewnością najlepiej będzie udać się za miasto, znaleźć niewielkie wzniesienie, które pozwoli ograniczyć dopływ światła. Najlepiej skierować wzrok w jedno wybrane miejsce i konsekwentnie śledzić ten fragment nieba - wówczas mamy największe szanse na to, by zobaczyć jak najwięcej gwiazd. Przenoszenie wzroku z miejsca na miejsce może sprawić, że przegapimy wiele meteorów. Ponadto, w niebo patrzymy gołym okiem - nie będziemy potrzebowali teleskopów czy lornetek.

Szczegóły na lightpollutionmap.info
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?