PFR pomaga małym i średnim firmom [LIDER REGIONU 2020]

l
Firma w 2020 roku otrzymała tytuł LIDER REGIONU w kategorii FINANSE za wsparcie finansowania małych i średnich przedsiębiorstw.

Niewątpliwą atrakcją dla właścicieli niewielkich firm jest nie tylko łatwość uzyskania pożyczki w takim funduszu jak PFR, ale również jej atrakcyjne oprocentowanie.

Tu łatwiej zdobyć pieniądze

Dla tzw. niewielkiego biznesu lub przedsiębiorców chcących rozwijać swoje firmy bardzo często najważniejsze jest finansowe wsparcie. Kredyt bankowy może być dla nich zbyt trudny do zdobycia. W tej sytuacji pomocny jest Podkarpacki Fundusz Rozwoju. Tylko w 2019 roku fundusz udzielił 58 pożyczek na kwotę ponad 19 mln zł.

– Od początku działalności PFR udzielił 147 pożyczek na kwotę 46 mln 232 tys. złotych. Ponadto fundusz udziela również poręczeń, choć ich łączna wartość jest niższa od pożyczek. Fundusz od początku swojej działalności udzielił 29 poręczeń na kwotę ponad 6 milionów złotych – wylicza Krzysztof Staszewski, prezes Zarządu Podkarpackiego Funduszu Rozwoju.

120 mln na rozwój gospodarki

Warto wiedzieć, że właścicielem PFR jest samorząd województwa podkarpackiego, który posiada 4005 udziałów Podkarpackiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o. o łącznej wartości nominalnej 4 005 000 zł, co stanowi 100 proc. kapitału zakładowego tej spółki.
PFR działa w oparciu o umowę powierzenia zawartą w Rzeszowie pomiędzy samorządem woj. podkarpackiego a Podkarpackim Funduszem Rozwoju. Całkowita wartość umowy obejmuje środki finansowe, które samorząd województwa przekazuje w transzach w zarządzanie PFR. Umowę zawarto na 10 lat, jej wartość opiewa na kwotę 120 mln zł.

Dla kogo i na jakie cele?

PFR z/s w Rzeszowie jest spółką samorządową i ma oferować tzw. instrumenty finansowe służące rozwojowi MŚP na Podkarpaciu. To wsparcie przeznaczone jest w szczególności dla firm, które mają utrudniony dostęp do finansowania. - Warunkiem udzielenia wsparcia finansowego przez fundusz jest prowadzenie przez przedsiębiorcę działalności na terenie województwa podkarpackiego, z zarejestrowaną siedzibą firmy lub jej oddziałem - wyjaśnia prezes Krzysztof Staszewski.

Spółka jako fundusz pożyczkowy udziela pożyczek dla firm, ale dysponuje też innymi instrumentami, takimi jak faktoring czy poręczenia. Jego zadaniem jest również wzmocnienie aktywności inwestycyjnej podmiotów gospodarczych z Podkarpacia. Chodzi m.in. o wzmocnienie ich pozycji, zwiększenie konkurencyjności i rozwijanie działalności gospodarczej.

Zdywersyfikowany system tej pomocy finansowej ma pomóc firmom w uzyskaniu dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania ich działalności gospodarczej oraz, co istotne, jest dostępny dla całego obszaru woj. podkarpackiego.

Mocną stroną PFR jest elastyczna i atrakcyjna cenowo oferta skierowana do przedsiębiorców z Podkarpacia. Jak już wspomniano, ceny pożyczek z PFR są niższe niż w bankach i instytucjach komercyjnych.

Pożyczki tzw. obrotowe są atrakcyjne i poszukiwane przez przedsiębiorców, bo w bankach są one z reguły droższe niż inwestycyjne. W 2019 r. wdrożone zostały także pożyczki hipoteczne na zakup nieruchomości komercyjnych na preferencyjnych warunkach. Podkarpacki Fundusz Rozwoju w szczególności w okresie kryzysu związanego z koronawirusem będzie nadal aktywnie wspierał mikro, małe i średnie firmy z naszego regionu.

PFR pomaga małym i średnim firmom [LIDER REGIONU 2020]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24