Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PGE zamieni w Rzeszowie śmieci w ciepło za trzy lata. Tak ma wyglądać nowy zakład

Bartosz Gubernat
Tak będzie wyglądał nowy zakład przy ul. Ciepłowniczej.
Tak będzie wyglądał nowy zakład przy ul. Ciepłowniczej. PGE GiEK
PGE nie zrezygnuje z rozbudowy elektrociepłowni o zakład termicznego przetwarzania odpadów na energię i ciepło.

Mieszkańcy osiedli 1000-lecia i Staromieście protestują, ponieważ nie podoba im się technologia, jaką firma chce zastosować do unieszkodliwiania odpadów. Zamiast zakładu rusztowego woleliby ich zdaniem bardziej ekologiczny, plazmowy, w którym odpady unieszkodliwia się w temperaturach dochodzących do 1500 stopni Celsjusza. 15 lipca mają spotkać się w tej sprawie z władzami miasta i przedstawicielami elektrociepłowni.

Mieszkańcy Rzeszowa nie chcą mieszkać przy spalarni odpadów

W Polskiej Grupie Energetycznej zapewniają jednak, że technologia wybrana dla Rzeszowa jest bezpieczna.

- To nie będzie spalarnia, bo spalanie nie jest głównym celem instalacji. Przede wszystkim będziemy produkować energię. Będzie się tu odbywał proces termicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych w oparciu o sprawdzoną i popartą wieloletnim doświadczeniem eksploatacyjnym technologię z zastosowaniem kotła rusztowego - mówi Iwona Paziak z PGE GiEK.

Wylicza, że wszystkie obecnie budowane w Polsce instalacje tego typu stosują technologie kotła rusztowego, a na 472 takie zakłady w całej Europie, aż 95 procent wykorzystuje takie rozwiązanie. Rzeszowska instalacja ma spełniać najwyższe kryteria w zakresie norm ochrony środowiska wynikające z przepisów i najlepszej dostępnej na rynku techniki.

- Zakład będzie integralną częścią Elektrociepłowni Rzeszów, a dzięki bliskości rozdzielni ciepła oraz stacji elektroenergetycznej całość wyprodukowanego ciepła i energii elektrycznej z odpadów będzie przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej i systemu elektroenergetycznego - mówi Iwona Paziak.

Zapewnia, że przetwarzane będą tylko odpady nie nadające się do powtórnego przetworzenia i osady z oczyszczalni ścieków. PGE nie będzie wykorzystywać w tym celu odpadów niebezpiecznych. Uruchomienie instalacji planowane jest na 2018 rok. Rocznie na energię ma być tutaj przetwarzane ok. 100 tysięcy ton odpadów z Rzeszowa i okolicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24