PGE zbuduje koło Tarnobrzega potężną farmę fotowoltaiczną o mocy 100 MW

Józef Lonczak
Józef Lonczak
PGE Energia Odnawialna mimo utrudnień spowodowanych przez pandemię otrzymała pozwolenia na budowę nowych projektów PV o łącznej mocy blisko 200 MW, w tym na farm fotowoltaiczną o mocy 100 MW koło Tarnobrzega.
PGE Energia Odnawialna mimo utrudnień spowodowanych przez pandemię otrzymała pozwolenia na budowę nowych projektów PV o łącznej mocy blisko 200 MW, w tym na farm fotowoltaiczną o mocy 100 MW koło Tarnobrzega. Fot. Archiwum PGE
Udostępnij:
PGE Energia Odnawialna ma już pozwolenie na budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce o mocy 100 MW. Na tę inwestycję składają się dwie instalacje – PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2 – obie po 50 MW.

Inwestycja ma zostać uruchomiona do końca 2023 r. na terenie gminy Grębów w pow. tarnobrzeskim. Jak wynika z przekazanej informacji, pierwszą instalację – PV Jeziórko 1 o mocy 50 MW – PGE Energia Odnawialna zbuduje na rekultywowanych gruntów poeksploatacyjnych, gdzie dawniej siarkę wydobywała firma Siarkopol Tarnobrzeg. Obok niej, już na gruntach prywatnych powstanie PV Jeziórko 2, również o mocy 50 MW.

Łączna produkcja na poziomie ok 100 tys. MWh pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 40 tys. gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Opola (118 tys. mieszkańców), które jest ponad dwukrotnie większe od Tarnobrzega (47 tys. mieszkańców).

- Zapowiedź budowy dużej farmy fotowoltaicznej w woj. podkarpackim jest dobrą informację. jeśli chodzi o produkcję odnawialnej energii z wiatru i słońca, to korzystniejsza dla środowiska jest fotowoltaika. Po drugie farma powstanie na terenach pokopalnianych. Po trzecie jest nadzieja, że tak duża inwestycja będzie realizowana i wyposażana przez polskie firmy lub przynajmniej mające siedzibę w Polsce – skomentował dr Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego - Oddział w Rzeszowie.

Kilka dni temu PGE Energia Odnawialna otrzymała też pozwolenie na budowę dwóch instalacji fotowoltaicznych w pow. łosickim na Mazowszu. Chodzi o PV Huszlew 1 i PV Huszlew 2. Ich łączna moc jest znacznie mniejszych niż podkarpackich i wyniesie 13 MW.

- Ten rok jest dla nas przełomowy pod względem realizacji planów inwestycyjnych w fotowoltaikę. Pomimo utrudnień związanych z pandemią udało nam się otrzymać pozwolenia na budowę nowych projektów PV o łącznej mocy blisko 200 MW - wyjaśnia Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

- To bardzo dużo biorąc pod uwagę, że uzyskiwanie wszystkich zgód, decyzji środowiskowych i innych niezbędnych dokumentów to proces złożony, trwający wiele miesięcy. W kolejnych latach ten proces jeszcze przyspieszy, co pozwoli nam rokrocznie ogłaszać przetargi na 300, a może nawet 400 megawatów w energetyce słonecznej - dodaje prezes Marcin Karlikowski.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada już 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2331MW.

Według nowej strategii, Grupa Kapitałowa PGE zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Zostanie to osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW i umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Robi się już od w sumie dawna duży ruch w branży fotowoltaicznej, firmy się przebranżawiają ( jak choćby Maxcom Eco Energy) i wchodzą na ten rynek z dobrymi ofertami.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie