MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PGNiG Termika wybuduje w Przemyślu elektrociepłownię gazową, pierwszą w tym mieście

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Porozumienie pomiędzy miastem Przemyślem i PGNiG Termika podpisano w maju ubiegłego roku (na fot).
Porozumienie pomiędzy miastem Przemyślem i PGNiG Termika podpisano w maju ubiegłego roku (na fot). Agata Czereba/UM w Przemyślu
PGNiG Termika wybuduje w Przemyślu elektrociepłownię gazową. Właśnie podpisano porozumienie w tej sprawie. Inwestycja będzie kosztować 29,4 mln złotych, rozpocznie się w drugim kwartale obecnego roku i ma się zakończyć w ciągu 17 miesięcy.

PGNiG Termika wybuduje w Przemyślu elektrociepłownię gazową. Podpisano umowę w tej sprawie. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w tym mieście. Dzięki niej czemu system ciepłowniczy miasta zostanie wzmocniony o 10,7 MW. Początek inwestycji zaplanowano na drugi kwartał 2020 roku, przewidywany czas budowy wynosi 17 miesięcy. Wartość kontraktu to 29,4 mln złotych.

Nowa elektrociepłownia będzie miała korzystny wpływ na środowisko i przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń wytwarzanych przez obecną Ciepłownię Zasanie.

Porozumienie dotyczące inwestycji PGNiG Termika w rozwój nowoczesnego systemu ciepłowniczego na terenie Przemyśla zostało podpisane w maju ubiegłego roku. Celem porozumienia jest podjęcie wspólnych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego Przemyśla, w tym produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w wysokosprawnej kogeneracji na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej.

- To kolejne przedsięwzięcie tego typu realizowane przez PGNiG TERMIKA w Polsce. Naszym celem jest wzrost udziału ciepła systemowego wśród mieszkańców Przemyśla i zapewnienie Im bezpieczeństwa energetycznego. Elektrociepłownia zasilana gazem ziemnym oznacza czyste powietrze dla całego regionu przemyskiego – twierdzi Jarosław Głowacki, prezes PGNiG TERMIKA SA.

Obecnie jedynym źródłem dla przemyskiego systemu ciepłowniczego jest Ciepłownia Zasanie, która wytwarza energię cieplną, spalając miał węglowy. Jej aktualna moc to 80 MW. Po oddaniu do eksploatacji nowej gazowej elektrociepłowni, całkowita moc systemu ciepłowniczego Przemyśla wzrośnie o 10,7 MW. Nowa elektrociepłownia gazowa okresach letnich będzie zastępować ciepłownię Zasanie, zaś w okresach zimowych będzie dla niej mocnym wsparciem, tworząc jeden system ciepłowniczy.

Dzięki nowej gazowej elektrociepłowni emisja dwutlenku siarki zmniejszy się o 32 tony rocznie, emisja dwutlenku węgla o 4 300 ton rocznie, a pyłów o 4,5 tony rocznie w stosunku do emisji związanych z eksploatacją Ciepłowni Zasanie.

- W sytuacji, w której wszyscy zmagamy się z zagrożeniem epidemicznym, informacja o inwestycji daje nadzieję, że nasz rozwój i dbałość o zdrowie mieszkańców może się odbywać i odbywa się zgodnie z planem. To może jeszcze nieukoronowanie walki o lepsze powietrze, ale z pewnością bardzo ważny jej etap. Dla rozwijającego się turystycznie Przemyśla i Ziemi Przemyskiej to także kolejny argument, aby podziwiać nasze zabytki i przyrodę, oddychając pełną piersią — mówi Wojciech Bakun, Prezydent Miasta Przemyśla.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Metrolog sp. z o.o., jej koszt to 29,4 mln złotych. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Kwota dofinansowania to 5,6 mln złotych.

Współpraca w zakresie programu modernizacyjno-inwestycyjnego w Ciepłowni Zasanie w Przemyślu ma na celu dostosowanie jej do restrykcyjnych wymogów Unii Europejskiej w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza. W porozumieniu miasta z PGNiG Termika zawarto również zapis o szczególnym zwróceniu uwagi przy podejmowanych decyzjach inwestycyjnych na aspekt końcowej, konkurencyjnej ceny ciepła dla jego odbiorców. Celem PGNiG Termika jest zapewnienie dostępu do ciepła systemowego jak największej grupie mieszkańców Przemyśla.

Dzięki inwestycjom finansowanym w 100 proc. z własnych pieniędzy przez PGNiG Termika, samorządy mogą wykazać się konkretnymi działaniami związanymi z likwidacją niskiej emisji, bez ponoszenia kosztów związanych z modernizacją własnych zakładów wytwórczych i sieci ciepłowniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24