Philip Morris. Firma równych szans

Materiał informacyjny
- Macierzyństwo nie jest dla nas ani problemem, ani wyzwaniem. Wiemy, że życie prywatne mocno wpływa na pracę i odwrotnie – warunki w pracy mają przełożenie na to, jak czujemy się i zachowujemy w domu. Staramy się więc wspierać zdrową równowagę między tymi światami – mówi ANITA ROGALSKA, dyrektor Działu Kapitału Ludzkiego i Kultury Organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie

- Jakich pracowników poszukuje Philip Morris, w jakich inwestuje?

- Philip Morris International przechodzi ogromną transformację biznesową – tak w Polsce jak i na świecie. Z tradycyjnego producenta wyrobów tytoniowych zmieniamy się w firmę działającą w oparciu o wyniki złożonych badań naukowych i rozwój technologii, dostarczającą dorosłym palaczom innowacyjne produkty o potencjale obniżonego ryzyka w porównaniu z papierosami. Dlatego też poszukujemy osób z określonymi doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami, głównie w takich obszarach jak digital, CRM czy retail. Nieustannie zwiększamy również zatrudnienie w działach sprzedaży.

- Czy na zatrudnienie można liczyć tylko w dużych miastach?

- Ależ nie. Budując nasze zespoły, poszukując nowych pracowników wychodzimy poza wielkie ośrodki miejskie. Aby mieć ciekawą, atrakcyjną i satysfakcjonującą pracę nie trzeba więc mieszkać w Warszawie, czy Krakowie!

- Jednak to w Krakowie PMI ma jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk na świecie...

- To prawda. Dlatego zwiększając zatrudnienie w stolicy Małopolski zawsze staramy się docierać do najlepszych operatorów, techników i liderów. Wspomnę tylko, że w Krakowie prężnie rozwija się także nasze centrum, które świadczy wyspecjalizowane usługi HR, IT, finansowe, a także obsługuje procesy zakupowe dla spółek PMI na całym świecie. Niezależnie jednak od specyfiki poszczególnych zespołów – obojętnie czy zajmują się sprzedażą, produkcją czy usługami – zawsze poszukujemy osób, które chcą rozwijać się w firmie, która realnie zmienia branżę i konsekwentnie dąży do realizacji wizji świata bez dymu tytoniowego.

- Jeżeli już ktoś trafi do PMI, to w jaki sposób zachęcacie go do pozostania w firmie, czy chodzi tylko o finanse?

- Atrakcyjne wynagrodzenie jest oczywiście bardzo ważne, ale nie najważniejsze. Od pracowników wiemy, że zostają z nami głównie dlatego, że bardzo dobrze czują się w firmie i szybko się rozwijają. To, co najbardziej wiąże ich z nami, to ludzie, z którymi pracują, atmosfera w pracy, a także możliwości rozwojowe. Inwestujemy w programy szkoleniowe, dajemy też możliwość prowadzenia lub wzięcia udziału w ambitnych projektach, nie tylko w kraju. Między innymi dzięki temu wielu naszych kolegów i koleżanek z Polski robi spektakularne kariery w strukturach PMI w Europie i na świecie.

- Czy macierzyństwo jest problemem dla firmy?

- Macierzyństwo nie jest dla nas ani problemem, ani wyzwaniem. Wiemy, że życie prywatne mocno wpływa na pracę i odwrotnie – warunki w pracy mają przełożenie na to, jak czujemy się i zachowujemy w domu, z rodziną i przyjaciółmi. Staramy się więc wspierać zdrową równowagę między tymi światami.

- W jaki sposób?

- Jeżeli ktoś np. zdecydował się na urlop macierzyński czy rodzicielski, dbamy o to, aby miał pewność, że praca „na niego poczeka”. Możliwość powrotu do firmy zapewniamy nie dlatego, że musimy, ale dlatego, że chcemy.

- Czy w PMI można pracować „elastycznie”?

- Elastyczny czas pracy, w tym także możliwość pracy z domu, wprowadziliśmy wszędzie tam, gdzie było to możliwe. Wiemy, że z tego rozwiązania często korzystają rodzice, choć nie tylko. Możliwość elastycznego czasu pracy jest więc rozwiązaniem, które pozwala na łatwiejsze godzenie różnych potrzeb naszych pracowników. Wspomnę też, że pracownicy z Krakowa mogą zapisać dzieci do naszego prywatnego przedszkola, które znajduje się tuż przy siedzibie PMI. Mogą też starać się o dofinansowanie ich pobytu w placówce. To jedna z tych korzyści, które rodzice małych dzieci cenią sobie szczególnie!

- Czy równość płac w PMI to standard? Czy kobiety i mężczyźni mają takie same pensje na równorzędnych stanowiskach?

- W Philip Morris równość płac, niezależnie od płci, to standard. W zeszłym roku przeszliśmy szczegółowy audyt, który przeprowadziła - na zlecenie niezależnej fundacji Equal Salary Foundation - zewnętrzna firma doradcza. Po procesie weryfikacji, zbadaniu wielu danych i pogłębionej analizie, otrzymaliśmy prestiżowy Certyfikat Równych Płac. Jest on potwierdzeniem - dla nas i naszych pracowników - iż zapewniamy równe wynagrodzenia, szanse rozwoju oraz awansu wszystkim, niezależnie od płci. Ocenę wyników pracy przeprowadzamy zaś wyłącznie w oparciu o umiejętności, jakość pracy oraz współpracy z innymi, a nie płeć, narodowość, czy pochodzenie. Jestem przekonana, że każdy pracownik chce pracować w firmie, która traktuje go po prostu fair.

- Dzięki zapewnieniu równych szans…

- …udaje nam się zatrudniać osoby, które mają różnorodne talenty, umiejętności i spojrzenie na świat. Dzięki temu możemy tworzyć innowacyjne produkty, a także udaje nam się stale rozwijać sposoby pracy z naszymi klientami. Jest to dla nas szczególnie istotne w obliczu transformacji, o której wspominałam. Aby stworzyć świat bez tytoniowego dymu potrzebujemy różnorodności i innowacyjności naszych pracowników.

- Top Employer Polska 2019, Top Employer Europe 2019 i Top Employer Global 2019 – to tylko niektóre prestiżowe wyróżnienia, którymi ostatnio uhonorowano Philip Morris International w Polsce. Dodajmy – szósty raz z rzędu! PMI słynie też z wyjątkowych warunków, jakie oferuje swoim pracownikom. Czy w obecnych czasach ma problemy z kandydatami do pracy?

- Cieszę się, że nasze działania - dobre warunki pracy, rozwoju i płacy - spotykają się z tak dobrym odbiorem! Nie oznacza to jednak, że nie musimy się starać i stale podnosić poprzeczki. Sytuacja rynkowa w Polsce stale się poprawia, przybywa atrakcyjnych miejsc pracy, a pracownicy mają coraz większy wybór.

- I wybierają coraz bardziej świadomie, patrząc nie tylko na wynagrodzenie, ale również szerzej – na to, co oferują pracodawcy…

- To prawda. I myślę, że to bardzo dobry trend. Chcąc teraz pozyskać najlepszych kandydatów firmy muszą się zmieniać i rozwijać, również gdy chodzi o warunki i oferty pracy.

- PMI się zmienia?

- Tak. W bardzo dynamiczny sposób. Między innymi dlatego nie mamy poważnych problemów z zatrudnieniem. Oczywiście, są pewne umiejętności, czy specjalizacje, których poszukuje wielu pracodawców, a jest ich stosunkowo niewiele na rynku. Sporym wyzwaniem jest np. znalezienie pracowników już z pewnym doświadczeniem biznesowym w obszarze nowych technologii. Pewnym problemem jest również utrzymanie różnorodności w niektórych „rolach”, w których nadal tradycyjnie kształcą się i następnie pracują głównie mężczyźni, czy kobiety. Z radością np. zatrudnilibyśmy kobiety na stanowiskach mechaników czy elektroników, ale w tym obszarze nadal dominują mężczyźni. Z podobnymi problemami boryka się jednak większość pracodawców. Na szczęście oferujemy na tyle atrakcyjne miejsce pracy, że nie mamy poważniejszych problemów z zatrudnieniem.

Materiał oryginalny: Philip Morris. Firma równych szans - Polska Times

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3