Pięć medali polskich zapaśniczek w turnieju Poland Open

PS
Przemysław Kaliski
Reprezentantki Polski zdobyły pięć medali w 26. Międzynarodowym Turnieju Poland Open w zapasach kobiet, który odbył się w Warszawie. – Cieszę się ze świetnych występów naszych pań bo to dobrze wróży przed mistrzostwami świata – mówi Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego.

Pierwszy medal zdobyła Katarzyna Krawczyk rywalizująca w kategorii do 53 kg. Zawodniczka klubu MKS Cement-Gryf Chełm w pierwszej rundzie wygrała z aktualną mistrzynią Europy Mołdawianką Marianną Dragutą. W drugiej rundzie Polka nie dała najmniejszych szans Ukraince, Lilii Malanchuk. Końcowy wynik walki był dokładnie taki sam jak w ostatnim spotkaniu tych zawodniczek podczas Mistrzostw Europy (6:0). W fianłowym pojedynku, nasza zawodniczka spotkała się z Chinką, Zhong Yuhong. Końcowy wynik walki finałowej to 5:2 i złoty medal trafił na szyję naszej reprezentantki.

– Cieszę się ze zdobycia medalu. Jednak swoja uwagę skupiam na wrześniowych mistrzostwach świata. To jest docelowy turniej oraz ostatni i najważniejszy sprawdzian mojej formy w 2022 roku – powiedziała Krawczyk. Sponsorem polskich zapasów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Roksana Zasina, zawodniczka Zgierskiego Towarzystwa Atletycznego, w pierwszym pojedynku kategorii 55 kg pewnie wypunktowała 5:0 brązową medalistkę ME U-23 Ukrainkę Mariię Vynnyk. W kolejnej walce reprezentantka Polski nie dała najmniejszych szans zawodniczce z Kazachstanu Ainur Ashimovej, z którą wygrała przez przewagę techniczną. W boju finałowym Zasina po kapitalnej walce wypunktowała 13:1 brązową medalistkę MŚ U-23 Marinę Sednevą z Kazachstanu.

Brązowy medal na stołecznych matach wywalczyła Patrycja Gil z WLKS Siedlce-Nowe Iganie, która w pierwszym pojedynku zwyciężyła Australijkę Irenę Symeonidis, zaś w drugim musiała uznać wyższość chińskiej zapaśniczki Feng Yongxin, której uległa 2:7. W boju o brązowy medal Gil zademonstrowała dojrzały styl walki i pewnie 6:0 ograła aktualną wicemistrzynię Azji U-23, reprezentantkę Kazachstanu, Laurę Almaganbetovą.

Kolejny brązowy krążek wywalczyła aktualna wicemistrzyni Europy Jowita Wrzesień reprezentująca barwy CSiR Zapasy Dąbrowa Górnicza, która warszawski turniej rozpoczęła od zwycięstwa nad Kazaszką Dianą Kayumovą. W kolejnym uległa w walce z byłą mistrzynią Europy Norweżką Grace Bullen, po czym przez przewagę techniczną ograła Finkę Kristiinę Hemiae Jenna. W ostatnim pojedynku odprawiła z kwitkiem byłą wicemistrzynię Europy Ukrainkę Solomię Vynnyk, co ostatecznie dało naszej zawodniczce trzecie miejsce i brązowy medal.

Ostatni medal dla reprezentacji Polski wywalczyła Patrycja Sperka w kategorii wagowej do 72 kilogramów. W pierwszym pojedynku, z powodu kontuzji reprezentacyjnej koleżanki Natalii Strzałki, wygrała walkowerem. W drugiej rundzie nasza reprezentantka uległa minimalnie na punkty 0:2 zawodniczce z Chin Yangla Yangla. W kolejnej rundzie nie dała rady Rumunce Aleksandrze Anghel z którą przegrała (1:4). Jednak w ostatnim pojedynku Polka położyła na plecy brązową medalistkę mistrzostw Azji U-23 Kazaszkę Aleksandrę Zaitsevą, zdobywając tym samym turniejowy brąz.

– Polskie zapasy są kobietą. Pozwalam sobie na takie stwierdzenie gdyż to właśnie panie zapewniają nam największą ilość medali. Cieszy mnie stabilna forma naszych zawodniczek i z niecierpliwością czekam na wrześniowe mistrzostwa świata – mówi Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego.