Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piekielne upały nękają zachodnio-północną część Stanów Zjednoczonych i wiele regionów Kanady. Są śmiertelne ofiary wysokich temperatur

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
FR74207 AP/Associated Press/East News
Od kilku dni zachodnio-północne części USA i Kanady nękają rekordowe temperatury. Ten koszmar może potrwać jeszcze kilka dni.

Zagrażająca życiu fala upałów, jaka od kilku dni szaleje w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanady spowodowała, że ponad 200 osób w samym tylko Oregonie trafiło do szpitali z powodu chorób związanych z wysokimi temperaturami. W Stanach Zjednoczonych zanotowano kilkanaście śmiertelnych ofiar upałów, w Kanadzie, jak podała policja, od piątku zmarło ponad 130 osób.

W Portland, największym mieście Oregonu, temperatury przekroczyły 44 stopnie Celsjusza. Miejscowe szpitale przyjmują głównie pacjentów z chorobami związanymi z przegrzaniem. Ta sytuacja trwa od kilku dni i jak oceniają synoptycy, rekordowe temperatury mogą się utrzymać do końca tego tygodnia.

Pogotowie ratunkowe w hrabstwie Multnomah otrzymało rekordową liczbę 410 wezwań w ciągu jednej doby. Pracownica miejscowej służby zdrowia, Jennifer Vines, ostrzega ludzi, aby potraktowali bardzo poważnie obecną falę upałów jako zagrożenie dla ich zdrowia i życia. - Ta temperatura może zabijać - mówi.

Oregon nie jest jedynym miejscem w Stanach Zjednoczonych zaatakowanym rekordowymi temperaturami. Wiele regionów w północno-zachodnich Stanach i Kanadzie przeżywa podobny problem od wielu dni, zmuszając władze do zamykania szkół i punktów szczepień przeciwko koronawirusowi.

Dziś kilkugodzinny ulewny deszcz może spowodować całkowite wstrzymanie ruchu na ulicach. Zalewane są garaże, piwnice, a nawet samochody. Skutki podtopień każdego roku liczone są przez Ministerstwo Klimatu w miliardach.

Susza i ulewne deszcze to skutki zmian klimatu czy zabetonow...

W Seattle w stanie Waszyngton, gdzie zwykle temperatury są znacznie niższe niż w Kalifornii czy Oregonie, tym razem przekraczają 45-46 stopni Celsjusza. Jak się ocenia, tylko w co drugim gospodarstwie domowym w tym mieście jest klimatyzacja, co sprawia, że wielu mieszkańców narzeka na upały. W sklepach nie ma już urządzeń do ochładzania pomieszczeń. Ludzie posiłkują się wiatrakami, ale te przynoszą niewielka ulgę.

Amerykańska Narodowa Służba Meteorologiczna wydała ostrzeżenia dotyczące upałów dla dużej części stanu Waszyngton, a także części Kalifornii i Idaho. Pracownicy tej służby wzywają ludzi do zachowania bezpieczeństwa i jak najdłuższego przebywania z dala od upałów, jeśli to tylko jest możliwe.

Wysokie temperatury, jak podają z kolei służby techniczne, spowodowały w niektórych regionach tej części Ameryki zniszczenie trakcji kolejowych oraz pękanie nawierzchni dróg. Wysokie temperatury spowodowały również opóźnienia w testach kwalifikacyjnych na Olimpiadę w miejscowości Eugene w stanie Oregon, niedaleko Portland.

Jak wynika z prognoz ilości opadów i parowania według wskaźnika Palmera pod koniec stulecia południe Europy oraz tereny rolnicze będą znajdować się w permanentnym stanie ekstremalnej suszy. Polska będzie przypominać najcieplejsze regiony Hiszpanii, a Hiszpania zamieni się w pustynię. Dotkliwe skutki suszy odczuwamy już dziś. Zobacz, dlaczego Polska wysycha --->

Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...

Tymczasem Lytton w Kanadzie (wioska w Kolumbii Brytyjskiej), stała się pierwszym miejscem w kraju, które odnotowało w niedzielę temperaturę ponad 45 stopni Celsjusza. Wydawało się, że ten wynik utrzyma się przez tygodnie, nawet może miesiące. Stało się jednak inaczej, bo już następnego dnia krajowy rekord został szybko pobity, a temperatury wzrosły w poniedziałek do nieco ponad 47 stopni.

Environment Canada, krajowy departament koordynujący politykę i programy środowiskowe, ostrzega, że niebezpieczna fala upałów będzie nadal nękać Kolumbię Brytyjską przez kilka dni, przy czym przewiduje się, że północno-zachodnie części szybciej doznają ulgi. Pracownicy tego departamentu tłumaczą obecną sytuację tak zwaną kopułą cieplną. Jest to wyjątkowo silna warstwa wysokiego ciśnienia, która dosłownie zawisła nad prowincją i jeszcze przez jakiś czas będzie przynosić rekordowe temperatury.

Kanadyjskie władze niemal bez przerwy alarmują o groźbie dłuższego przebywania na słońcu i zalecają wszystkim przebywanie w tym trudnym czasie w domach. Z kolei pracownicy służb społecznych nawołują do odwiedzania starszych ludzi, by można im było w razie potrzeby udzielić szybkiej pomocy. Dodatkowe dyżury zarządzono w domach starców, gdyż w tych skupiskach często muszą teraz interweniować ratownicy medyczni.

Meteorolodzy dodają jeszcze do tych zagrożeń możliwość podniesienia poziomu rzek z powodu topnienia lodowców i zwiększone ryzyko pożarów z powodu suszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piekielne upały nękają zachodnio-północną część Stanów Zjednoczonych i wiele regionów Kanady. Są śmiertelne ofiary wysokich temperatur - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24