Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymi wierzą, że Eucharystia daje życie. Wśród nich wierni z Podkarpacia [ZDJĘCIA]

Michał Krawiec
"Postanowiłem pójść na pielgrzymkę. Nie wrócę już!" - radośnie śpiewali uczestnicy XXXIX Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, którzy w środę 25 sierpnia weszli na Jasną Górę. Hasło tegorocznego wędrowania brzmiało "Eucharystia daje życie". Wśród ponad ośmiu tysięcy pątników znaleźli się także mieszkańcy Podkarpacia - szczególnie z powiatów dębickiego oraz mieleckiego, które zgodnie z podziałem administracyjnym polskiego Kościoła należą do diecezji tarnowskiej.

Pielgrzymka rozpoczęła się - tradycyjnie już - 17 sierpnia. Podobnie jak rok temu, także teraz 9-dniowy marsz miał charakter sztafetowy. Codziennie wędrowały inne z 26 grup, które pokonywały kolejne odcinki pielgrzymkowej trasy. Taka organizacja była związana z trwającą epidemią koronawirusa.

Wydarzenie zainaugurowała uroczysta msza święta w tarnowskiej Katedrze. Podczas nabożeństwa przewodnicy grup otrzymali od ordynariusza diecezji - biskupa Andrzeja Jeża - kapelusze z muszlą. Ma to związek z trwającym w Kościele katolickim rokiem świętego Jakuba, którego symbolem jest muszla pielgrzymia. Następnie, mimo trwającego w Tarnowie deszczu, w drogę wyruszyły 3 grupy: 1, 18 i 24. Wieczorem, po przejściu 24-kilometrowej trasy, pielgrzymi dotarli do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Spotkać Boga w drugim człowieku

Grupa 18 pod patronatem św. Wojciecha była dotąd jedną z mniej licznych (liczyła ok. 150 osób), jednak w tym roku zgromadziła prawie 400 pątników! W jej skład wchodzą pielgrzymi z północnej części powiatu mieleckiego oraz powiatu tarnobrzeskiego, skupieni wokół dekanatu Mielec-Północ. Centrum organizacyjne grupy mieściło się w Parafii p.w. Ducha Świętego w Mielcu.

- Chwilami – szczególnie, gdy pielgrzymka trwała 9 dni - było naprawdę ciężko: bolały nogi, brakowało wygód, upał lub deszcz dawały się we znaki. Mimo tego, co roku po pielgrzymce zostaje w sercu garść wzruszeń i wspomnień, dzięki którym łatwiej żyć. Na pielgrzymce poznałam też cudownych ludzi, spotkałam Boga w drugim człowieku. – mówi pani Anna grupy 18, która osobiście pielgrzymowała już piętnasty raz, zaś z dziećmi – córką Kaliną i synem Marcinem – po raz dziewiąty.

-Myślę też, że pielgrzymka to najlepsza pomoc w wychowaniu dzieci: uczy pokory, dyscypliny, wzajemnej, bezinteresownej pomocy i tego, że nieważne jest czy się jest biednym, czy bogatym. Przed Panem Bogiem wszyscy jesteśmy równi. Oczywiście, że warto pielgrzymować. Cieszę się, że moje dzieci także to pokochały. – dodaje pani Anna.
Zaczęło się na pielgrzymce

Drugiego dnia na 24-kilometrową trasę Zabawa-Książnice wyruszyło ponad tysiąc osób z grup 19, 20 i 22. Kolejny dzień sztafety rozpoczęła wyjątkowa msza w Zabawie - Maria Katra i Mateusz Kreft z grupy 21 (skupionej wokół parafii Trójcy Przenajświętszej w Zabawie) powiedzieli sobie sakramentalne „tak”! Nowożeńcy otrzymali błogosławieństwo od biskupa Artura Ważnego, zaś od pielgrzymów obraz Świętej Rodziny z Nazaretu. Warto dodać, że para poznała się dokładnie 3 lata wcześniej, również podczas Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. W tym roku Maria po raz siódmy wyruszyła na pielgrzymi szlak, zaś Mateusz – po raz piąty.

Radosne śpiewy i wzruszenia

Piątego dnia pielgrzymowania na pątników czekała 23-kilometrowa trasa z Miechowa do Żarnowca. Pokonały ją grupy 15, 17 i 26. „Siedemnastka”, której patronem jest św. Rafał, to grupa skupiona wokół Parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.

Mielczanie szli również kolejnego, szóstego dnia. Wówczas 26 kilometrów na trasie Żarnowiec-Pradła pokonali pielgrzymi z grupy 16, której patronuje św. Szymon. Są w niej skupieni wierni z dekanatów Mielec-Południe, Mielec-Północ oraz Radomyśl Wielki, zaś centrum organizacyjne mieści się przy mieleckiej parafii p.w. św. Mateusza Apostoła. „Szesnastce” towarzyszyły grupy 6 i 9.

Ósmy, przedostatni dzień Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej bezapelacyjnie należał do wiernych z powiatu dębickiego. Wówczas 22-kilometrowy odcinek Trzebniów-Żuraw pokonały grupy: 11, 12 i 13. Ta pierwsza, której patronuje św. Jadwiga, zrzesza pielgrzymów z dekanatu Dębica-Wschód, organizując się przy parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Grupa 12 pod patronatem św. Michała obejmuje dekanaty Dębica-Zachód i Pilzno, skupiając się wokół parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czarnej. Natomiast grupę 13 tworzą pielgrzymi z parafii dekanatu Pustków Osiedle, Pustków oraz parafii Pustynia i Zawada. Patronem grupy jest św. Dominik Savio.

Podczas marszu pielgrzymi modlili się, śpiewali i opowiadali o świętych. Nie brakowało też wzruszających chwil: wzdłuż trasy ustawiali się gospodarze, u których pątnicy mieli okazję nocować w czasach 9-dniowych edycji – do 2019 roku. Spotkania takie kończyły się uśmiechem i zaproszeniem podczas kolejnych – jak wszyscy mieli nadzieję –„zwykłych” pielgrzymek.

U celu upadli na twarz

Dziewiątego dnia pielgrzymki, w środę 25 sierpnia, pątnicy weszli na Jasną Górę. Grupy wchodziło we wcześniej ustalonej kolejności, przy czym procesję zarówno rozpoczynali, jak i zamykali pielgrzymi z mieleckich grup 18 i 17. Wszyscy byli witani przez ordynariusza diecezji tarnowskiej biskupa Andrzeja Jeża wraz z biskupami pomocniczymi.

Już u wrót sanktuarium pątnicy upadali na twarz przed wizerunkiem Matki Bożej. Niektórzy mieli założone pielgrzymkowe koszulki. Jedna z grup niosła ze sobą kłosy zboża z tegorocznych plonów. Strażacy wchodzili w mundurach, dzieci pierwszokomunijne – w białych ubraniach.

Przed mszą, odprawianą o godz. 17, wiernych powitał podprzeor jasnogórskiego klasztoru - ojciec Rafał Wilk.

- Pielgrzymkowy trud: zmęczenie, pot, niekiedy zimno czy deszcz to wspaniały prezent miłości dla naszej Matki i Królowej. Za to wszystko bardzo serdecznie wam dziękujemy. – mówił zakonnik.

Podczas mszy biskup Andrzej Jeż opowiadał o znaczeniu Eucharystii. Wyraził on nadzieję, że coraz więcej diecezjan będzie intensywnie przeżywać msze święte i przystępować do komunii. Jak podkreślał, to właśnie w Eucharystii tkwi źródło odnowy i mocy na przyszłość.

Biskup mówił także o tegorocznej pielgrzymce: uczestniczyło w niej 8 177 pątników, zaś na wejście pielgrzymki na Jasną Górę przybyło nawet ok. 11 tysięcy osób. Najmłodsi pielgrzymi mieli 2 miesiące, zaś najstarszy pątnik – 91 lat. Biskup wyraził również nadzieję, że kolejne edycje wydarzenia będą miały pełną, 9-dniową formę.

O godz. 21 pielgrzymkę zakończył Apel Jasnogórski, któremu towarzyszyły rozważania pod przewodnictwem biskupa Artura Ważnego.

Pielgrzymi wierzą, że Eucharystia daje życie. Wśród nich wie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24