Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka z Przemyśla na Kresy w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Pielgrzymka na Kresy.
Pielgrzymka na Kresy. Archiwum Stanisława Szarzyńskiego
Klub Inteligencji Katolickiej i Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu zorganizowało patriotyczną pielgrzymkę autobusową do miejsc polskich korzeni niepodległości na Kresach, obecnie na trytorium Ukrainy.

Klub Inteligencji Katolickiej i Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu dla uczczenia 100. rocznicy Niepodległości Polski oraz pamięci ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, a także Ks. Bronisława Mireckiego, patrona Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu zorganizowali patriotyczną pielgrzymkę na Kresy.

Uczestnicy odwiedzili miejsca polskich korzeni niepodległości na Kresach, groby Legionistów, „Orląt Lwowskich”, Obrońców Odrodzonej Rzeczpospolitej oraz groby i miejsca pamięci zamordowanych Polaków przez NKWD, a także przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA.

Pielgrzymka odbyła się pod duchowym przewodnictwem ks. prałata Stanisława Czenczka, kapelana Klubu Inteligencji Katolickiej i Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, a także z udziałem Ks. Mieczysława Farunia, salezjanina z Przemyśla, ks. Michała Błaszkiewicza, obecnie z Sanoka, ks. Kazimierza Batora z Kąkolówki koło Błażowej i Ks. Stanisława Chrapka z Cierpisza koło Łancuta.

- Uczestnikami tej wyjątkowej, patriotycznej pielgrzymki byli członkowie i sympatycy KiK i STPPiK oraz pielgrzymi z wielu miast z Polski. To dzięki Ks. Isakowiczowi –Zaleskiemu i Tygodnikowi Niedziela, gdzie zamieszczona była informacja o pielgrzymce, uczestnikami byli mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Mielca ,Stalowej Woli, Dębicy, Rzeszowa i Jarosławia - informuje Stanisław Szarzyński, organizator pielgrzymki, prezes KIK i Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil w Przemyślu.

Głównym celem pielgrzymki były Łubianki Wyższe, miejsce urodzenia Ignacego Tokarczuka. W tym miejscu świadkiem historii jest tylko kapliczka z figurką Matki Bożej, wybudowana przez Marią i Szymona Tokarczuków na 10. urodziny Ignacego, jako wotum wdzięczności rodziców za zdrowie syna. Wcześniej trzy córki Tokarczuków zmarły. Niedaleko kapliczki, pielgrzymi z Polski w miejscu gdzie stał dom Tokarczuków, o czym poinformowali nas Ukraińcy, przesiedleńcy z okolic Przemyśla.

- Przy Kapliczce z Figurką Matki Bożej złożyliśmy kwiaty, zapalone znicze pamięci i pomodliliśmy się w intencji śp. arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, Niezłomnego Pasterza Kościoła. To wdzięczność Arcybiskupowi przywiodła tutaj, pielgrzymów z różnych miast z Polski, a także pięciu Księży, którzy współpracowali lub byli wyświęcani przez arcybiskupa - twierdzi S. Szarzyński.


zobacz też: Zlot zabytkowych samochodów Klasykowisko w Jarosławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24