Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze się znalazły

Ewa Gorczyca
O proteście samorządowców pisaliśmy w ubiegły czwartek.
O proteście samorządowców pisaliśmy w ubiegły czwartek.
Będą unijne pieniądze na krośnieńskie lotnisko i drogi do granicy z Ukrainą i Słowacją. Po proteście samorządowców władze województwa poszerzyły listę inwestycji Regionalnego Programu Inwestycyjnego na lata 2007-2013.

Jeszcze wczoraj zarząd województwa debatował: ile konkretnie przeznaczyć na modernizację lotniska w Krośnie. Dziś nową uchwalę ma podpisać marszałek województwa, a potem uzupełniona lista trafi do Warszawy.

Chcą 8 milionów euro

- Wiemy o kwocie 6,8 mln euro na lotnisko, ale chcielibyśmy dostać 8 mln, zgodnie z planem wydatków w I etapie projektu. Liczymy, że nasz wniosek zostanie uwzględniony - mówi Joanna Sowa, rzeczniczka krośnieńskiego magistratu.

Miasto, które lotniskiem zarządza od ponad roku roku, (wcześniej było majątkiem Skarbu Państwa a od 2000 roku - w rękach marszałka województwa), ma już gotowy projekt modernizacji. Szansą - i jedyną możliwością jego realizacji są właśnie fundusze unijne na rozwój małych lotnisk.

- Samo miasto nie udźwignie inwestycji, której koszt oszacowano na prawie 60 mln złotych - podkreśla prezydent Piotr Przytocki.

Na co pójdą pieniądze

Na co pójdą pieniądze

Po zmianach w RPO na południe regionu trafi w sumie 24 mln euro. Poza lotniskiem - pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację dróg Zagórz - Radoszyce i Kuźmina- Krościenko.

Będą loty zagraniczne

Teraz lotnisko wykorzystywane jest głównie przez Aeroklub Podkarpacki, na szkolenia. Brak utwardzonych pasów startowych i systemu nawigacji sprawia, że nie ma innej możliwości jego użytkowania. Ale to ma się zmienić.

Za kilka lat - jeśli znajdą się pieniądze na projekt - lotnisko zacznie obsługiwać małe samoloty pasażerskie, zabierające na pokład ok. 40 osób. Projekt zakłada nawet loty pomiędzy krajami Unii Europejskiej (do 1500 kilometrów), ale Krosno nie zamierza być konkurencją dla Jasionki. Władzom miasta zależy przede wszystkim na tym, by poprawić dostępność tej części Podkarpacia dla turystów czy biznesmenów.

Pas startowy i zaplecze

Najpierw jednak trzeba zbudować 1,5- kilometra drogi startowej, terminal z wieżą i zapleczem administracyjnym, zaplecze techniczne i dla Straży Pożarnej, stację paliw, miejsca tankowania i postoju samolotów, drogi kołowania i drogi dojazdowe.

- Projekt zakłada też wydzielenie i zagospodarowanie części terenów zbędnych dla samego lotniska. Tam powstałaby strefa dla ewentualnych inwestorów - zapowiada prezydent Przytocki.

- Mamy świadomość, że cały plan nie może być realizowany od razu, bo tak dużych pieniędzy nie uda się pozyskać - mówi rzecznik Sowa. - W pierwszym etapie, do 2010 roku, chcemy zainwestować ok. 10 mln euro, w tym ponad 1,5 mln miasto wyłoży z własnej kasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24