Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza elektrownia atomowa. Gdzie i kiedy ją zbudujemy

Oprac. si
Pierwsza elektrownia atomowa. Gdzie i kiedy ją zbudujemyPierwszą elektrownię atomową rozpoczniemy budować w 2020 roku.
Pierwsza elektrownia atomowa. Gdzie i kiedy ją zbudujemyPierwszą elektrownię atomową rozpoczniemy budować w 2020 roku. Fot. Materiały Prasowe
Już od roku toczą się badania środowiskowe i lokalizacyjne, które pozwolą wskazać ostateczne miejsce budowy elektrowni atomowej. Lokalizacjami branymi pod uwagę są Choczewo i Żarnowiec (gmina Gniewino i Krokowa).

Odpowiedzialna za wykonanie niezbędnych badań jest firma WorleyParsons, która współpracuje z ekspertami wielu polskich instytucji i ośrodków naukowych, m.in. Instytutu Morskiego w Gdańsku, Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, Głównego Instytutu Górnictwa oraz Instytutu Budownictwa Wodnego PAN.
Wykonanych zostało wiele kluczowych prac m.in. z obszaru badań geologicznych, meteorologicznych czy hydrologicznych.

W ciągu następnych kilku miesięcy rozpocznie się analiza danych
Następnie sporządzony zostanie raport z oceny oddziaływania na środowisko, który powinien być gotowy na początku 2015 roku. Decyzja środowiskowa powinna zostać podjeta w drugiej połowie 2016.
Ze względu na specyfikę lokalizacji Żarnowiec wymaga przeprowadzenia dodatkowych analiz terenu. Konieczna jest m.in. inwentaryzacja terenu po niedokończonej budowie elektrowni jądrowej oraz oszacowanie kosztów rozbiórki ruin budowli.

Badania lokalizacyjne potrwają jeszcze rok    

Pod koniec 2015 spółka powinna zatem wstępnie przedstawić wybór lokalizacji podstawowej i alternatywnej. Zarówno w Choczewie, jak i Żarnowcu możliwe jest wybudowanie bloku o mocy ok. 3 tys. MWe (może to być od 2,8 do 3,5 tys. MWe). W sumie w wybranej lokalizacji mają powstać 3 lub 4 bloki o tej mocy. Ostateczne uzyskanie decyzji lokalizacyjnej nastąpi na przełomie 2017 i 2018 roku.

 W lipcu spółka rozstrzygnęła przetarg na inżyniera kontraktu, którym została brytyjska firma AMEC Nuclear
W ocenie prezesa PGE EJ1 Jacka Cichosza, wybór inżyniera kontraktu to strategiczna decyzja na obecnym etapie projektu jądrowego. - Współpraca z wybranym wykonawcą pozwoli na realizację kluczowych zadań, wymagających doświadczenia i kompetencji z obszaru energetyki jądrowej m.in. przy przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania zintegrowanego, wdrożeniu zintegrowanych systemów zarządczych, czy opracowaniu planów infrastruktury lokalizacji i infrastruktury towarzyszącej energetyce jądrowej - stwierdza Cichosz.

Zadanie inżyniera kontraktu
Inżynier kontraktu ma za zadanie wspierać inwestora - czyli PGE EJ1 w przygotowaniu i realizacji projektu, m.in. przy wypełnianiu obowiązków w stosunku do dostawcy technologii reaktora, głównego wykonawcy oraz wykonawców kluczowych prac.
Jak podała PGE EJ1, zakres prac inżyniera kontraktu przewiduje 13 obszarów, m.in. wsparcie w postępowaniu zintegrowanym, zezwolenia i pozwolenia, wsparcie inżynieryjne, infrastruktura w miejscu lokalizacji elektrowni, nadzór nad dostawcami i łańcuchem dostaw, kultura bezpieczeństwa, zapewnienie jakości, system zarządzania, zarządzanie umowami, nadzór nad szkoleniami, testowanie i rozruch.

 Nowa strategia
Według nowej strategii PGE decyzja inwestycyjna i wystąpienie o decyzję zasadniczą ws. elektrowni jądrowej ma nastąpić w 2017 r., w oparciu o kształt opracowanego systemu wsparcia tej inwestycji i wyniki postępowania zintegrowanego - czyli rodzaju złożonego przetargu, w którym mają zostać wyłonione wszystkie elementy - technologia, usługi, finansowanie itp. Uruchomienie, przeprowadzenie i rozstrzygnięcie tego postępowania to jedno z zadań PGE EJ1.

Kiedy ruszy budowa
Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku planowane jest ok. 2020 r. W rządowym programie energetyki jądrowej pierwszy blok ma ruszyć z końcem 2024 r. Program ten stwierdza m.in., że ostrożnie szacowane nakłady inwestycyjne związane z przygotowaniem i realizacją budowy pierwszej elektrowni o mocy ok. 3000 MW mogą kształtować się na poziomie 40-60 mld zł, przy uwzględnieniu nakładów na przygotowanie terenu i infrastrukturę pomocniczą.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24