MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze nabory wniosków w ramach KPO. Kto i kiedy może starać się o rządowe wsparcie? Wnioski można składać wyłącznie online

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Ze wsparcia będą mogli skorzystać m.in. rolnicy i rybacy zajmujący się przetwórstwem i handlem produktami rolnymi/rybami.
Ze wsparcia będą mogli skorzystać m.in. rolnicy i rybacy zajmujący się przetwórstwem i handlem produktami rolnymi/rybami. Tomasz Bolt/Polska Press
Resort rolnictwa poinformował, że 17 października ruszą pierwsze nabory wniosków o wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Wnioski będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej, obsługą zajmie się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na co będzie można uzyskać wsparcie?

Wsparcie w ramach KPO. Kto skorzysta z pierwszych naborów?

Zgodnie z informacją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w pierwszej kolejności pomoc jest skierowana do:

  • mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w zakresie przetwórstwa i handlu artykułami rolnymi;
  • rolników i rybaków zajmujących się przetwórstwem i handlem produktami rolnymi i rybami;
  • plantatorów chmielu - na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem oraz na wymianę pokryć dachowych w gospodarstwach rolnych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska takich jak azbest.

Na co przeznaczyć pomoc?

Wsparcie w przetwórstwie rolnym obejmuje:

  • zakup i instalację nowych maszyn i urządzeń do przetwarzania, przechowywania, magazynowania, przygotowania do sprzedaży lub handlu produktami rolnymi, rybołówstwa lub akwakultury;
  • zakup nowych środków transportu;
  • budowę, rozbudowę lub remont budynków i budowli przeznaczonych do przetwarzania, przechowywania, magazynowania, przygotowania do sprzedaży produktów, czy obiektów infrastruktury towarzyszącej związanej z wykonywaną działalnością w zakresie przetwórstwa lub handlu.

Terminy składania wniosków

Według podanych informacji pomoc dla przedsiębiorców udzielana będzie na przedsięwzięcia, których realizacja potrwa nie dłużej niż 18 miesięcy od momentu zawarcia umowy i nie dłużej niż do końca 2025 roku. Wnioski można składać do 18 listopada br.

W przypadku rolników i rybaków dofinansowanie obejmie inwestycje, których realizacja potrwa nie dłużej niż rok od dnia zawarcia umowy i nie dłużej niż do końca 2025 roku. Dokumenty można wysłać online do 18 listopada br.

Plantatorzy chmielu będą mogli ubiegać się o wsparcie na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu na konstrukcje wolne od tej substancji. Dofinansowanie obejmie demontaż słupów, nabycie i transport nowych elementów konstrukcyjnych wolnych od kreozotu oraz montaż na tej samej powierzchni nowych słupów kompozytowych lub betonowych na powierzchni nie większej niż 5 ha.

Pomoc może jednak dotyczyć tylko przedsięwzięcia, które nie zostało rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku, jej realizacja zakończy się w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i nie później niż do końca 2025 roku.

Wymiana pokrycia dachu. Kto otrzyma wsparcie?

O finansowe wsparcie na wymianę pokrycia dachu może ubiegać się osoba ubezpieczona w KRUS jako rolnik lub której przyznano płatności, jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku, na którym będzie wymieniane pokrycie dachu; ma nadany numer w systemie ewidencji producentów, jest pełnoletnia.

Chodzi o wymianę pokrycia dachu wykonanego z wykorzystaniem wyrobów zawierających azbest przez zastąpienie go nowym pokryciem dachu bez azbestu na budynkach służących do produkcji rolniczej i na powierzchni nie większej niż 500 m kw.

Pomoc przysługuje, gdy przedsięwzięcie nie zostało rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku, a jego realizacja będzie trwała nie dłużej niż rok od dnia zawarcia umowy i zakończy się z końcem 2025 roku. Termin składania wniosków jest krótszy - do 15 listopada br.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsze nabory wniosków w ramach KPO. Kto i kiedy może starać się o rządowe wsparcie? Wnioski można składać wyłącznie online - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24