Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy drewniany dom w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla wpisany do rejestru zabytków [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Dom drewniany w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla wpisany do rejestru zabytków.
Dom drewniany w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla wpisany do rejestru zabytków. D. Pękalski/WUOZ
Drewniana zagroda z domem mieszkalnym w Kalwarii Pacławskiej została wpisana do rejestru zabytków. To pierwszy taki obiekt z tej miejscowości, który znalazł się z tym zestawieniu.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zagroda ma ponad 100 lat. Wybudował ją dziadek obecnych właścicieli.

Budynek znajduje się przy na początku Kalwarii Pacławskiej, patrząc od drogi z Nowosiółek Dydyńskich. Po prawej stronie drogi, za murowaną kapliczką kalwaryjską Św. Michała Archanioła. Mijają go wszyscy wchodzący lub wjeżdżający do Kalwarii.

- To drewniana zagroda, z domem mieszkalnym, usytuowanym szczytowo do drogi, budynkiem gospodarczym i starym sadem. Podwórko wybrukowane jest łamanym kamieniem, a przy ścianie domu stara ława, które dodają autentyczności oraz sprawiają, że odnosi się wrażenie jakby czas się tutaj zatrzymał

- opisuje PWKZ.

Od czasu budowy ten dom w Kalwarii Pacławskiej nie był poddawany większym remontom

Jak twierdzi konserwator, budynek mieszkalny od czasu budowy nie był poddawany większym remontom. Wyjątek stanowi wymiana blachy na dachu, którą wykonano w 1966 roku, oraz przekształcenie podcienia poprzez wymianę słupów i likwidację ozdobnych mieczy, usunięcie dekoracyjnej balustrady i wykonanie obecnej, likwidację części elementów ozdobnych koronek szczytu w 1975 r.

- Budynki zagrodowe, chociaż małe, podobnie jak inne domy w Kalwarii do początku XXI w. służyły jako miejsce noclegowe dla pielgrzymów, którzy uczestniczyli w corocznych uroczystościach Wielkiego Odpustu. Dom i zabudowania gospodarcze, stanowią świadectwo oryginalnej zabudowy Kalwarii Pacławskiej, jako miejsca odpustowego, wykształconego na przełomie XIX i XX w. i posiadającego wysoką wartość zabytkową

- twierdzi konserwator.

[g]/8160231[/g]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto