Pierwszy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - Podkarpackie 2018 za nami

Tomasz Sowa
Kamila Cichoń, Klaudia Cichoń i Julita Zając wywalczyły w niedzielę srebrny medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - Podkarpackie 2018 w kategorii juniorek. To jedenasty medal sportowców z Podkarpacia w tych zawodach.

Drużyna złożona w całości z zawodniczek IKN Górnik Iwonicz-Zdrój dała się wyprzedzić jedynie biathlonistkom BKS-u WP Kościelisko, trenowanym zresztą m.in. przez Adama Jakiełę wychowanka... Górnika. Wśród juniorów iwoniczanie zajęli 5. miejsce. Biathloniści z Podkarpacia wywalczyli łącznie trzy medale OOM 2018. Kamila Cichoń była najlepsza w sprincie i trzecia w biegu na dochodzenie oraz stanowiła mocny punkt srebrnej sztafety. Dzięki temu Górnik Iwonicz-Zdrój w klasyfikacji klubowej zajął 3. miejsce w biathlonie.

- Na pewno liczyliśmy na więcej medali, ale niestety nasi zawodnicy zawodzili trochę na strzelnicy. Nie możemy mieć jednak do nich pretensji. Jak na malutki klub z Iwonicza, który nie ma infrastruktury, strzelnicy to, trzecie miejsce w kraju to i tak bardzo dobry wynik - mówi Edward Jakieła.

W weekend rywalizowali też koszykarze i koszykarki, bez udziału graczy z naszego regionu. Złote medale zgarnęli chłopcy ze Śląska i dziewczęta z woj. pomorskiego.

Zakończył się tym samym pierwszy etap tegrocznej OOM. Zawodnicy z naszego województwa mają na koncie 11 medali. Oprócz Kamili Cichoń i „Górniczek”, aż 8 krążków (7 złotych i 1 brązowy) wywalczył Piotr Nałęcki. Panczenista Górnika Sanok wygrał niemal wszystkie konkurencje w swojej kategorii, dokładając złoto w drużynie wraz z Szymonem Zegarowiczem i Adrianem Nalepką.

W klasyfikacji medalowej po pierwszym etapie na czele jest województwo łódzkie z 19 złotymi 13 srebrymi i 6 brązowymi medalami. Drugie jest woj. Podlaskie (odpowiednoi 13 złotych, 20 srebrnych i 16 brązowych medali), a trzecie Dolnośląskie (13, 19, 9). Podkarpacie jest na 4 pozycji.

Druga część zostanie rozegrana w dniach 15 lutego do ósmy marca. Pierwsi do walki o medale ruszą skoczkowie narciarscy i specjaliści od kombinacji norweskiej (15-18 lutego), obie te konkurencje będą rozgrywane w Zakopanem. Następnie w dniach 21-25 lutego odbędą się zawody w biegach narciarskich w Ustianowej oraz łyżwiarstwie figurowym w Sanoku. 23-25 lutego rywalizować będą snowboardziści w Ustrzykach Dolnych, 28 lutego-4 marca hokeiści w Sanoku, a olimpiadę zwieńczy rywalizacja w narciarstwie alpejskim (w Ustrzykach Dolnych) i curlingu.

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?