Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy miesiąc roku nie pozwolił się nudzić inwestorom

Kamil Hajdamowicz
Kamil Hajdamowicz, zarządzający aktywami Vienna Life TU na Życia S.A. Vienna Insurance Group
Kamil Hajdamowicz, zarządzający aktywami Vienna Life TU na Życia S.A. Vienna Insurance Group
Zaczynając od szybko zażegnanego konfliktu USA – Iran, na koronowirusie kończąc. Przełożyło się to w wyraźny sposób na poziom rynkowej zmienności, gdzie jednak tradycyjnie Stany Zjednoczone kończą miesiąc na niewielkim plusie, zaś krajowy rynek akcji (duże spółki) od początku roku znajduje się pod wodą.

Krajowy rynek akcji w dalszym ciągu nie jest homogeniczny

Wrażliwość dużych spółek na wzrost napięć międzynarodowych w dalszym ciągu zaskakuje. Część spadków można tłumaczyć silną wyprzedażą na rynkach wschodzących, związaną wpierw z sytuacją w Iranie, a teraz ze spadkami na rynkach azjatyckich pod wpływem epidemii koronowirusa. Były jednak sesje, gdzie tendencje spadkowe obserwowane na GPW w niczym nie odzwierciedlały tego, co działo się na świecie.

Na pewno notowaniom mocno ciąży struktura indeksu. Co prawda spółki energetyczne w mojej ocenie w najbliższych kwartałach mają przed sobą dużo lepszy okres niż poprzednie lata, ale nawis ryzyka politycznego związanego z karuzelą na stanowiskach prezesów oraz różne poboczne projekty ciążą notowaniom. PKN Orlen w zauważalny sposób pogorszył swoje wyniki. Jeden z motorów wzrostu w poprzednich latach, czyli CCC, w dalszym ciągu wyraźnie zwalnia.

Banki ogółem znajdują się pod presją rezerw związanych z kredytami frankowymi i gotówkowymi po wyrokach TSUE. Nawet CD Projekt zwolnił tempo po informacjach o przesunięciu premiery Cyberpunka. Wniosek nasuwa się sam, w przypadku dużych spółek widzę szanse jedynie w selektywnej grze na wybrane spółki z wysoką ekspozycją na konsumenta lub długoterminowy zakład na spółki energetyczne, które w mojej ocenie są obecnie niedowartościowane.

Najbardziej perspektywiczny segment

Inaczej przedstawia się sytuacja średnich, a przede wszystkim małych spółek. Indeksowi mWIG40 nieco ciążą banki, sWIG jest praktycznie wolny od tego czynnika ryzyka. Sytuacja techniczna sporej ilości małych i średnich spółek wygląda bardzo dobrze. Cały szeroki rynek akcji, po kryzysie z lat 2017-18, wykazuje zauważalne oznaki wyzdrowienia. `Ryzykiem oczywiście pozostaje płynność, ale zarówno z perspektywy wyników, jak i sytuacji technicznej jest to dla mnie najbardziej perspektywiczny segment.

Amerykański rynek w dalszym ciągu bez większej korekty

Trzecia i ostatnia obserwacja dotyczyć będzie rynku amerykańskiego i jest najbardziej kluczowa. Pomimo wrażliwości amerykańskich indeksów na rynkową panikę, rynek akcji pozostaje mocny. A biorąc pod uwagę skalę wzrostów z ostatnich 12 miesięcy, aż prosi się o większą korektę. Jeśli nawet globalna panika nie jest w stanie zmusić inwestorów do realizacji zysków, a jedynie zatrzymuje dalsze wzrosty, należy pozostać optymistą w perspektywie najbliższych kilku miesięcy. Niemniej jednak ryzyko korekty, nawet jeśli się nie realizuje, w dalszym ciągu istnieje.

Po wydarzeniach ze stycznia luty na rynkach rozpoczyna się w dużych emocjach. Chwilowo czynniki fundamentalne schodzą na dalszy plan. Największe obawy budzą spowolnienie chińskiej gospodarki, wywołane kryzysem spowodowanym epidemią koronowirusa, oraz działania amerykańskiego prezydenta skierowane w stronę Unii Europejskiej. Nie zapominajmy też, że luty zaczynamy w nowej erze, z Wielką Brytanią poza wspólnotą. To w mojej ocenie rodzi jednak więcej szans niż zagrożeń na rynku.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Na rynku brakuje mieszkań w wielkiej płycie. Ceny mocno w górę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwszy miesiąc roku nie pozwolił się nudzić inwestorom - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24