Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy ranking marek najbardziej przyjaznych cyfrowo dla konsumentów. Sprawdź, czy też lubisz korzystać z ich oferty

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Małe zaskoczenie: Biedronka najbardziej przyjazną cyfrowo marką choć wciąż pełnowymiarowy e-sklep to przyszłość.
Małe zaskoczenie: Biedronka najbardziej przyjazną cyfrowo marką choć wciąż pełnowymiarowy e-sklep to przyszłość. Robert Woźniak / Polska Press
Z początkiem przyszłego roku firmy stracą dane o swoich klientach, które uzyskują za pośrednictwem mediów społecznościowych i będą musiały z tym radzić sobie same. Tymczasem przekazy marketingowe – zwłaszczcza informacje o nowych produktach oraz kampaniach promocyjnych – w ostatnim czasie najskuteczniej docierają do klientów drogą cyfrową, a przekaz w mediach społecznościowych zaczyna odgrywać w marketingu główną rolę. To tłumaczy, dlaczego tak ważne dla marki jest, by znalzła się w gronie tych, które klienci identyfikują jako przyjazne cyfrowo. Jak to wygląda aktualnie, pokazuje pierwszy ranking, którego kryterium było „digital friendly ”.

Spis treści

Jeśli firmy nie zbiorą danych własnych o odbiorcach swoich produktów, nie będą w stanie spełnić oczekiwań klientów dotyczących personalizacji przekazów marketingowych i skutecznie sprzedawać w sieci – wynika z badania przeprowadzonego wspólnie przez Delve Partners i PBS, którego wyniki opublikowano w raporcie „Digital Friendly Brand Index. Które marki zdobyły sympatię polskich konsumentów i dlaczego?”.

Promocja w mediach społecznościowych działa, bo jest dopasowana do odbiorcy

Aż 86% konsumentów w Polsce zauważa, kiedy banery i filmy reklamowe, newslettery lub inne formy komunikacji marketingowej marek są dopasowane do ich potrzeb. Dotychczas takie działania firm w dużej mierze opierały się na danych od dostawców zewnętrznych (tzw. third party data).

Wkrótce jednak danych zewnętrznych o klientach zabraknie, ponieważ Google ogłosiło całkowity zmierzch plików cookies w 2024 roku. Szacuje się, że firmy stracą wgląd w zwyczaje internetowe niemal trzech czwartych użytkowników ceniących spersonalizowany dialog z markami.

Twórcy rankingu Digital Friendly Brand Index ostrzegają, że każdy dział marketingu powinien się na to przygotowywać już teraz.

Nadchodzi nowa era personalizacji opartej na danych własnych

Zmierzch ciasteczek nie oznacza końca ery personalizacji. Przeciwnie, wzniesiemy się na wyższy poziom jakości personalizowania komunikacji marketingowej.

Firmy będą jednak musiały wypracować nowe, lepsze podejście, czyli postawić na dane własne (tzw. first party data), które pochodzą z aktywności użytkowników na stronie www, danych transakcyjnych, social mediów czy innych źródeł interakcji marki z klientem. Jak wynika z najnowszego badania Delve Partners i PBS bez nich nie uda się rozszyfrować rzeczywistych potrzeb i zainteresowań konsumentów, a co za tym idzie – precyzyjnie dopasować komunikacji tak, by przekładała się ona na wartość do klienta, a zarazem na wyniki sprzedażowe.

– W przeciwieństwie do third party data, które są biernie zbierane z plików cookie i wykorzystywane przez firmy za pośrednictwem zewnętrznych dostawców do wyciągania wniosków na temat szerokich segmentów demograficznych klientów, dane typu first party data odnoszą się do informacji, które są celowo i proaktywnie udostępniane bezpośrednio firmom przez indywidualnych konsumentów – zauważa Greg Sobiech, prezes iDelve Partners.

Marki, które już są uznawane przez klientów za przyjazne cyfrowo będą miały łatwiej?

Firmy będą musiały dokonać marketingowego skoku i nauczyć się nie tylko pozyskiwać dane, ale też przekonywać klientów do ich dobrowolnego przekazania. To się jednak im opłaci, ponieważ uniezależnią się od zewnętrznych dostawców, ograniczą koszty, zyskają większą pewność dotyczącą intencji zakupowych i możliwość budowania trwalszych relacji z klientami.

– Opieranie marketingu na danych własnych może się wydawać niewielką zmianą techniczną. Stanowi jednak fundamentalną zmianę w sposobie, w jaki firmy myślą o danych swoich klientów i angażują się w relacje z nimi. Korzystając aktywnie z danych podmiotów zewnętrznych, firmy oddają kontrolę nad potencjalnym algorytmem, który budują, a przez to tracą możliwość wpływania na jakość tych danych i ostateczny kształt grup odbiorczych – tłumaczy Anna Sierakowska, Global Marketing Director, w firmie Delve Partners.

– Inaczej jest w wypadku first part data. Tutaj to firma decyduje, co i jak pozyskiwać, więc ma istotny wpływ na jakość tego typu danych – podkreśla Anna Sierakowska, Global Marketing Director, w firmie Delve Partners.

Nowoczesne rozwiązania cyfrowe pozwalają łatwiej dotrzeć do klientów i skłonić ich do zakupów

Dane własne często powiedzą firmom więcej o ich klientach niż drogie badania konsumenckie. Anna Sierakowska podkreśla jednak, że wypracowanie strategii agregowania wszystkich danych własnych i ich aktywacja w marketingu to zajęcie długoterminowe. Firmy powinny się skupić na wartościowej komunikacji, wyborze odpowiednich technologii, a następnie wdrażaniu scenariuszy komunikacji i ich ciągłym doskonaleniu.

Pozyskanie kompletnych danych nt. zachowań klienta na stronie internetowej czy w aplikacji mobilnej, aktywności w social mediach, historii zakupowej offline i online to dopiero początek na drodze ku personalizacji. Kolejnym istotnym elementem jest uporządkowanie danych oraz stworzenie widoku klienta 360 stopni tak, by można wykorzystać w praktyce nowe informacje kupujących. Jak podkreślają eksperci, firmy chcące skutecznie personalizować swoją komunikację, powinny zbierać dane marketingowe w jednym miejscu, takim jak np. Marketing Data Lake czy Customer Data Platform.

– Dopiero połączenie zagregowanego źródła danych z posiadanymi narzędziami MarTech (wiadomości push na stronie, marketing automation czy systemy do zautomatyzowanego zakupu reklam) pozwala algorytmom sztucznej inteligencji uruchamiać w pełni zautomatyzowaną, spersonalizowaną oraz efektywną komunikację marketingową według określonego scenariusza – podsumowuje Greg Sobiech.

O czym nam mówi Digital Friendly Brand Index?

W badaniu testowano niezależnie odbiór komunikacji marketingowej największych marek w dziesięciu odrębnych kategoriach: supermarkety, dyskonty i sklepy convenience, drogerie, sklepy z meblami i wyposażeniem wnętrz, banki, firmy ubezpieczeniowe, restauracje i kawiarnie, sklepy z odzieżą i obuwiem, operatorzy komórkowi/dostawcy usług telekomunikacyjnych i internetowych, sklepy z AGD, RTV i elektroniką oraz markety budowlane.

Każdy spośród 2000 respondentów biorących udział w badaniu został poproszony o uszeregowanie marek, które kojarzą mu się z pozytywną komunikacją marketingową w sieci, zaczynając od tych, które odbiera w sposób najbardziej pozytywny. Miejsce w rankingu danej marki stanowi odzwierciedlenie średniego miejsca w rankingu dla danej branży na poziomie pojedynczych internautów.

Digital Friendly Brand Index 2023

Tak przedstawia się ranking marek działających na polskim rynku, które są uznawane przez klientów za najbardziej przyjazne cyfrowo.

  • BIEDRONKA
  • ROSSMANN
  • CASTORAMA
  • IKEA
  • MCDONALD’S
  • AGATA MEBLE, KFC, MEDIA EXPERT
  • PZU
  • LEROY MERLIN
  • EUROPA UBEZPIECZENIA
  • EURO RTV AGD
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwszy ranking marek najbardziej przyjaznych cyfrowo dla konsumentów. Sprawdź, czy też lubisz korzystać z ich oferty - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24