Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

- Pierwszy raz słyszę o czymś takim, jak guzy neuroendokrynne. Co to jest?

Rozmawiała Justyna Woś
Prof. Beata Kos-Kudła  uczestniczyła w IV Konferencji Endokrynologiczno - Diabetologicznej w Przemyślu, gdzie wygłosiła wykład "Postępowanie diagnostyczne i lecznicze w guzach neuroendokrynnych GEP”.
Prof. Beata Kos-Kudła uczestniczyła w IV Konferencji Endokrynologiczno - Diabetologicznej w Przemyślu, gdzie wygłosiła wykład "Postępowanie diagnostyczne i lecznicze w guzach neuroendokrynnych GEP”. DARIUSZ DELMANOWICZ
Rozmowa z prof. BEATĄ KOS- KUDŁĄ, kierownikiem Kliniki Endokrynologii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu

- Pierwszy raz słyszę o czymś takim, jak guzy neuroendokrynne. Co to jest?

Leczenie guzów GEP daje dobre rokowania. Niestety, leki stosowane w terapii tych guzów nie są refundowane przez NFZ. Kontakt:: Klinika Endokrynologii Śląskiej Akademii Medycznej, 41-800 Zabrze, ul. 3 Maja 15, tel. (0-32) 370-44-02.

- To są oczywiście guzy nowotworowe. Mogą pojawiać się w różnych miejscach organizmu. Najczęściej, bo aż 70 procent lokuje się w przewodzie pokarmowym: w trzustce, żołądku, w dwunastnicy, w jelitach.

- A czym one się różnią od innych nowotworów?

- Charakteryzują się tym, że jak hormony wydzielają substancje hormonalne, insulinę, gastrynę, serotoninę i inne. Najczęściej chorzy trafiają do nas, gdy są już przerzuty do wątroby.

- Czy wcześniej nie ma sygnałów ostrzegawczych?

- Zwykle pacjent czuje się świetnie, jest w doskonalej formie ogólnej. Guzy rosną powoli, rozwijają się podstępnie przez kilkanaście lat. Dają nietypowe, bagatelizowane objawy, jak pobolewanie w jamie brzusznej. I te guzy z przerzutami do wątroby często odkrywa się przypadkowo.

- Czyli zbyt późno, za późno?

- Rokowania byłyby złe, gdybyśmy nie wiedzieli, że to guzy neuroendokrynne. One kwalifikują się do skutecznej terapii. Podstawą, jak w onkologii, jest leczenie chirurgiczne. Lecz w zaawansowanym procesie choroby takie leczenie nie zawsze jest możliwe. Ale w Polsce mamy już sposoby na przedłużenie życia na wiele lat!

- Jak to jest możliwe?

Ważne, by guzy GEP zostały wcześnie i właściwie rozpoznane. Wykrywa się je poprzez badania biochemiczne (z krwi). W wyspecjalizowanych ośrodkach można oznaczać substancje hormonalne, które wydzielają guzy. Diagnozuje się je przez wykonanie styntygrafii (za pomocą gammakamery) oraz metodami tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, ultrasonografii endoskopowej.

- Najważniejsze, żeby rozpoznać te nowotwory jako guzy neuroendokrynne. Chemioterapia, rutynowe postępowanie w tych przypadkach jest mniej skuteczne. My podajemy preparaty (analogi somatostatyny). One hamują wydzielanie przez guzy substancji hormonalnych, likwidują objawy i poprawiają rokowania.

- Co trzeba zrobić, gdy odczuwa się dziwne pobolewania w brzuchu?

Guzy neuroendokrynne (GEP) rosną lata. Szczyt osiągają u osób po 60-tce. Jednym z najczęściej występujących jest rakowiak. Może objawiać się uderzeniami gorąca, zaczerwienieniem twarzy. Inne sygnały, to nieokreślone bóle w jamie brzusznej, biegunki (nie z błędów dietetycznych), zespół drażliwego jelita.

- Pierwszy krok to wizyta u lekarza gastrologa. Jeżeli badania endoskopowe nie wyjaśnią przyczyny dolegliwości, trzeba udać się do endokrynologa, zrobić badania biochemiczne, sprawdzając, czy nie ma podwyższonych stężeń hormonalnych i czy ich powodem nie jest guz neuroendokrynny. Im wcześniej zostanie wykryty ten guz, łatwiej go pokonać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24