Piesze pielgrzymki diecezjalne do Częstochowy po raz kolejny będą miały charakter sztafetowy. Zapisy już ruszyły!

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Polska Press
Piesze pielgrzymki do Częstochowy kolejny rok z rzędu będą miały charakter sztafetowy. Zarówno archidiecezja przemyska, diecezja rzeszowska, jak i diecezja tarnowska, wydały już oficjalne komunikaty dotyczące tegorocznego pielgrzymowania. Ruszyły także zapisy do poszczególnych grup.

Pierwsza na pielgrzymi szlak wyruszy 41. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi będą pokonywać trasę do Częstochowy od 4 do 15 lipca. Z kolei 4 sierpnia wyjdzie 44. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka, a dwa tygodnie później - 17 sierpnia - będą pielgrzymować wierni diecezji tarnowskiej.

Archidiecezja przemyska - „Z Maryją do Wieczernika”

Pątnicy swoje pielgrzymowanie będą mogli rozpocząć w następujących miejscowościach: 4 lipca – Przemyśl, Lesko, Radymno; 5 lipca – Jarosław, Leżajsk, Brzozów; 6 lipca – Przeworsk, Łańcut, Krosno.

Według przyjętej propozycji, grupy będą mogły wyruszyć na szlak swojego pielgrzymowania pierwszego dnia pielgrzymki zgodnie z wcześniejszą tradycją. Odbędzie się ono jedynie sztafetowo, zgodnie z przyjętym planem o wyjściach grup pielgrzymkowych. W dalszym pielgrzymowaniu na wyznaczony odcinek będzie przyjeżdżać jedna z grup, która przez cały dzień będzie wędrować na pątniczym szlaku ku Jasnej Górze. Przyjazd na trasę i powrót pielgrzymów do domu będzie odbywać się indywidualnie lub według wcześniejszych ustaleń w grupie.

Uroczyste rozpoczęcie 41. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę będzie miało miejsce 4 lipca, o godz. 7 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. 15 lipca pielgrzymkę zakończy msza święta w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 11.

ZOBACZ, JAK BYŁO W 2020 ROKU:

Wyruszyła jubileuszowa 40. Przemyska Archidiecezjalna Piesza...

Diecezja rzeszowska - „Z Maryją i Józefem do Jezusa”

Z powodu trwającego stanu pandemii codziennie na szlak wyruszy jedna lub dwie z trzynastu grup pielgrzymkowych. Czternastą grupę bł. Jana Balickiego tworzą duchowi pielgrzymi. W sumie codziennie będzie pielgrzymować 150 osób, które - za wyjątkiem pierwszego dnia - rano wyjadą autokarami, a wieczorem, po dojściu do celu, wrócą do domów.

Sztafetowy system pielgrzymowania pozwoli nam uniknąć organizacji noclegów na trasie pielgrzymki, co - w związku z przepisami w stanie epidemii - wiąże się z dużymi trudnościami. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego każdy uczestnik pielgrzymki musiałby mieć zapewniony pokój jednoosobowy lub namiot, a potem trzeba takie miejsca zdezynfekować – tłumaczy ks. Jakub Nagi, dyrektor rzeszowskiej pielgrzymki.

Diecezja tarnowska - „Eucharystia daje życie”

39. Piesza Pielgrzymka Tarnowska do Częstochowy rozpocznie się 17 sierpnia uroczystą mszą świętą o godz. 7.30 sprawowaną w Katedrze Tarnowskiej, a zakończy 25 sierpnia na Jasnej Górze.

Z racji tegorocznego charakteru pielgrzymowania każdego dnia trzy grupy będą przemierzały wyznaczony odcinek trasy i realizowały program pielgrzymki. Pielgrzymi będą dowożeni autokarami, a po apelu wieczornym wrócą do domu.

Swoje pielgrzymowanie będą kontynuować poprzez uczestnictwo w codziennej eucharystii w swoim lub innym kościele.

Pielgrzymi będą mogli również realizować program dnia korzystając z transmisji radiowych i internetowych oraz specjalnej aplikacji pielgrzymkowej w telefonie.

W ostatnim dniu wszyscy uczestnicy pieszej pielgrzymki spotkają się przy Katedrze Częstochowskiej, aby alejami dojść na Jasną Górę.

Ruszyły zapisy do pielgrzymkowych grup

W diecezji rzeszowskiej zapisy odbywają się poprzez formularz na stronie www.pielgrzymka.rzeszow.pl bądź bezpośrednio u przewodników grup. Więcej informacji można także uzyskać na stronie internetowej pielgrzymki.

W diecezji tarnowskiej zapisy prowadzone są przez przewodnika danej grupy lub wyznaczone przez niego osoby.

Podobnie sytuacja wygląda w archidiecezji przemyskiej. Osoby, które chcą wziąć udział pieszej pielgrzymce na Jasną Górę obowiązkowo zapisują się u księdza przewodnika grupy, w której chcą pielgrzymować. Namiary telefoniczne do poszczególnych opiekunów grup dostępne są na stronie archidiecezji.


ZOBACZ TEŻ: Księża idą w imieniu wiernych. Nowa formuła pielgrzymki na Jasną Górę - MAT. ARCH.

Wideo

Dodaj ogłoszenie