Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stróże porządku, do piór!

Redakcja
(INF. WŁ.) Co policjanci robią po służbie? Jedni odpoczywają, kopiąc ogródek albo oglądając telewizję, a inni sięgają po pióro. Ci, którzy wierzą w swój talent literacki, mogą rywalizować z kolegami po fachu i walczyć o uznanie szerszej publiczności. Jak? Biorąc udział w drugiej edycji konkursu "Niebieskie Pióro 2002", organizowanego przez Wydział Upowszechniania i Promocji Kultury Komendy Głównej Policji i "Gazetę Policyjną". Jego finał odbędzie się dzisiaj w krakowskiej filharmonii.

   Laureaci - ich nazwiska są na razie ściśle tajne - dostaną niebieskie pióra ze złoceniami, ufundowane przez szefa policji, a ich utwory ukażą się na łamach "Gazety Policyjnej".
   Po co Komenda Główna organizuje taki konkurs? - Żeby rozwijać zdolności funkcjonariuszy, i po to, by mogli pozbywać się frustracji, na jakie są narażeni z powodów zawodowych - mówi Katarzyna Padło z biura prasowego krakowskiej Komendy Wojewódzkiej Policji. Jej zdaniem, twórczość literacka ma dla stróżów porządku także walory terapeutyczne, tym bardziej że literatów w niebieskich mundurach najczęściej inspiruje ich służba.
   - Na tegoroczny konkurs wysłałam pięć wierszy, bo tym razem przyjmowano jedynie utwory poetyckie. Pisałam m.in. o tym, jak polska policja jest przygotowana do wejścia do Unii Europejskiej - mówi aspirant Małgorzata Przerywacz z Komendy Powiatowej w Suchej Beskidzkiej; w poprzedniej edycji konkursu była jedyną nagrodzoną reprezentantką Małopolski - zdobyła III nagrodę w kategorii "Wspomnienia" za tekst "Mój Kuba nielat". To historia jednego z jej podopiecznych, którymi zajmuje się w ramach zapobiegania przestępczości wśród dzieci i młodzieży.
   "(...) W trakcie wykonywanej przez dziesięć lat służby po linii nieletnich już nie miałam takich przypadków jak Kuby. (...) Czas leci, a ja czuję, że chłopiec mi przepada. Matka, po śmierci męża, ma zamiar oddać go do domu dziecka z powrotem. (...) Już wydawało się, że do niego dotarłam, a tu masz - poprawczak. (...) W czasie kolejnej ucieczki Kuba jedzie pociągiem, zostaje przez grupę zaatakowany nożem w brzuch, ląduje na stole operacyjnym. Długie leczenie. (...) Chodzi do szkoły. Jest element pozytywny: nie popełnia kolejnych przestępstw" - pisała pani aspirant w wyróżnionej pracy. Jak przyznaje, to zajęcie jest dla niej "odskocznią od tego, czym zajmuje się codziennie". Jej sukces docenił komendant wojewódzki, oprócz książek i budzika z kalkulatorem, jaki wręczyli jej organizatorzy "Niebieskiego Pióra 2000", dostała od niego nagrodę pieniężną.
   A o czym piszą najlepsi? Młodszy aspirant Wiesław Maliszewski z Łochowa, który zwyciężył przed dwoma laty, nadesłał wiersz "Rozważanie". A oto fragment nagrodzonego utworu:
   "Jeśli Cię szukać, panie
   to tylko w pejzażu
   w koniu pędzącym przez łan
   w rybie
   i w pszczole
   i tam gdzie ani razu nie było nas (...)".
   Tym razem osądowi fachowców (w jury zasiada m.in. Jerzy Filar z zespołu "Nasza Basia Kochana") funkcjonariusze poddali 81 wierszy. Nagrody przyznano tylko za 5 utworów. I choć, jak powiedziała nam Anna Zabielska z Komendy Głównej, ani Wisława Szymborska, ani Anna Dymna, które próbowano namówić na odczytanie wierszy laureatów w krakowskiej filharmonii, nie wezmą udziału w uroczystości, niebieskie pióro od komendanta i tak będzie przedmiotem zazdrości kolegów z komendy. A próbki talentu stróżów porządku recytować będzie aktorka policyjnej Sceny 07 - teatru działającego w Warszawie.
   Co mają zrobić ci, którzy o literackim Noblu marzyć nie mogą? Spróbować sił w innej dziedzinie. Policja organizuje plenery malarskie, funkcjonariusze są też członkami tanecznych zespołów folklorystycznych; najwięcej talentów jest w Nowosądeckiem.
EWA ŁOSIŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski