NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  Piotr Ikonowicz w Rzeszowie: Lichwiarze zabiorą ci wszystko

  Piotr Ikonowicz w Rzeszowie: Lichwiarze zabiorą ci wszystko

  Andrzej Plęs

  Nowiny

  Nowiny

  Udzielają lichwiarskich pożyczek, uniemożliwiają ich spłatę, pozbawiają majątku. Stosują oszustwo, odbierają ziemię, dach nad głową, wszystkie oszczędności. - Wiem, że na Nowym Mieście w taki sposób około 40 lokatorów straciło mieszkania - szokował dzisiaj przed budynkiem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Piotr Ikonowicz, prezes stowarzyszenia Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej.
  Piotr Ikonowicz w Rzeszowie pojawił się z inicjatywy kilkunastu poszkodowanych przez działalność lichwiarską. Ci zwrócili się do Ikonowicza z prośbą i interwencję, kiedy zgłoszone przez nich w prokuraturze przypadki oszustwa zostały przez nią umorzone. I po interwencji sądu podjęte na nowo.

  Wszystkie one wspominają o domniemanym sprawcy - Jarosławie K., wszystkie podają identyczny schemat działania: prośba o pożyczkę kilkudziesięciu, kilkuset tysięcy złotych, na procent znacznie przekraczający ten, jaki oferują banki przy kredycie komercyjnym.
  Pożyczki dawane były pod zastaw nieruchomości, co obwarowane było umową notarialną. Umowy zawierały również zapis, nakładający na pożyczkobiorcę ogromne kary finansowe, jeśli ten spóźnił się ze spłatą raty pożyczki. Schemat działania i umowy były tak skonstruowane, że wręcz niemożliwa była spłata pożyczki, czego skutkiem była utrata mieszkania, domu, pola, gospodarstwa, budynków firmy.

  Dzisiaj przed budynkiem prokuratury w Rzeszowie, w obecności kilkunastu poszkodowanych i mediów, Ikonowicz nie wahał się publicznie użyć nazwiska domniemanego sprawcy.

  - Pozbawiał ludzi dorobku ich życia - oskarżał. - Zachowuje się jak pająk: paraliżuje ofiarę, a potem ją konsumuje. Pozbawia możliwości działania, blokuje konta bankowe, ściga z wykorzystaniem komornika, a kiedy już nie mają na wpis sądowy, to zabiera im cała resztę.

  Ikonowicz dodał, że właśnie wybiera się na spotkanie z prokuratorem okręgowym, by zasygnalizować zainteresowanie społeczne sprawą.

  - Bo dochodziło tu do bardzo dziwnych umorzeń prokuratorskich - uzasadniał.

  Po spotkaniu wyrażał ostrożny optymizm.

  - Pan prokurator przyznał, że tego człowieka będzie trudno „złapać”, ale też, że ma dobrą wolę - relacjonował po spotkaniu. - Z materiału dowodowego wynika, że był zamiar pozbawienia ludzi majątku, a nie tylko udzielenia pożyczki. Jest pytanie o skalę jego działania. Dlatego apelują do wszystkich, którzy czują się poszkodowani, o zgłaszanie swoich historii.

  - Pan Ikonowicz i pan Perliński ze Stowarzyszenia 304 KK spotkali się w związku z jednym z postępowań, prowadzonych przez prokuraturę - potwierdza Ewa Romankiewicz, rzecznik prokuratury w Rzeszowie. - Udzielono im informacji na temat prowadzonego postępowania.

  Ikonowicz przyznał, że przypadek podkarpacki jest wyjątkowy, bo sprawca działał „bardzo finezyjnie”. Wojciech Perliński, szef Stowarzyszenia 304 KK, ścigającego lichwę w całej Polsce, ma swoje spostrzeżenia.

  - Nieprecyzyjne prawo, brak kultury prawniczej ofiar, ale i wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, brak przepisów - tłumaczył, na czym polega w Polsce trudność w ściganiu lichwy. - Dla lichwiarzy komornicy, windykatorzy są nagonką na zwierzynę łowną, a przepisy w ogóle nie chronią dłużnika.

  Ikonowicz, Perliński i Waldemar Ruszel, prezes rzeszowskiego Stowarzyszenia Edukacji i Wsparcia Poszkodowanych przez lichwę, mają wspólnie opracować strategię pomocy dla pokrzywdzonych lichwiarsko na Podkarpaciu.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (29)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (29) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie