Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Laskoś z Sanoka zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza [ZDJĘCIA]

OPRAC.: Sabina Tworek/Powiat Sanocki
Piotr Laskoś z Sanoka osocze oddał już 8 razy.
Piotr Laskoś z Sanoka osocze oddał już 8 razy. zdjęcie nadesłane
Piotr Laskoś z Sanoka ma 50 lat. W październiku ubiegłego roku trafił do szpitala w Sanoku, gdzie przez 9 dni leczony był tlenem. Teraz pomaga chorym z COVID-19, oddając osocze.

Piotr Laskoś z Sanoka ma za sobą 8 donacji. Po wyjściu ze szpitala nie zamierzał zostać dawcą, dopiero śmierć znajomej wpłynęła na jego decyzję. Którejś nocy otrzymał od kolegi SMS z prośbą o oddanie osocza dla jego chorej siostry.

– SMS otrzymałem w nocy, gdy już spałem, a przeczytałem go dopiero rano – mówi Piotr Laskoś. – Gdy zadzwoniłem do kolegi, okazało się, że stan zdrowia jego siostry pogorszył się i na oddanie osocza jest już za późno. Kobieta wkrótce zmarła. Wtedy postanowiłem sobie, że będę oddawać osocze, żeby pomóc innym chorym.

Pan Piotr osocze oddaje średnio co 2-3 tygodnie w Rzeszowie. Za dojazd ma zwracane koszty. Jednak to nie pieniądze są tutaj istotne, ale ogromna satysfakcja, że można uratować komuś życie.

Na Podkarpaciu brakuje osocza

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje do ozdrowieńców.

– Osoby, które chcą oddać osocze na separatorze, z którego można pozyskać 3 jednostki osocza dla chorych, mogą to uczynić w RCKiK w Rzeszowie, TO Krosno i TO Przemyśl. Z kolei w sanockiej placówce (TO Sanok) można oddać krew pełną. Wówczas otrzymujemy jedną, ale cenną jednostkę osocza i dodatkowo koncentrat krwinek czerwonych – wyjaśnia dr n. o zdr. Ewa Zawilińska, dyrektor RCKiK w Rzeszowie.

Krew i osocze mogą oddać osoby zdrowe w wieku 18-65 lat, posiadające wagę proporcjonalną do wzrostu, wynoszącą minimum 50 kg oraz ważny dowód osobisty. Mogą to być osoby po szczepieniu przeciw COVID-19, jednak muszą wówczas odczekać 7 dni (po szczepionce Moderna, Pfizer/BioNTech) lub 4 tygodnie po szczepionce Astra Zeneca.

Osocze mogą oddawać również kobiety, które były w ciąży oraz osoby po transfuzji krwi, jednak podlegają one odrębnej i czasochłonnej procedurze. Z pobranej próbki krwi oznacza się u nich przed donacją osocza przeciwciała do antygenów HLA.

Więcej informacji o przeciwskazaniach znajdziemy na stronie internetowejRCKiK w Rzeszowie

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto