Piotr Michalski z kolejnymi rekordami Polski. Sanoczanin coraz szybszy przed igrzyskami olimpijskimi

Piotr Michalski
Piotr Michalski PB
Piotr Michalski po raz kolejny w tym sezonie poprawił rekord Polski na 500 i na 1000 metrów w łyżwiarstwie szybkim. Pochodzący z Sanoka panczenista jest w coraz lepszej formie przed zbliżającymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie.

O swojej szybkości Michalski przekonał już tydzień temu podczas zawodów Pucharu Świata w Salt Lake City, to właśnie tam poprawił wieloletnie rekordy należące do Artura Wasia i Zbigniewa Bródki. Jak się okazało, nie był to przypadek, bo sanoczanin w Calgary poprawił ustanowione przed tygodniem wyniki, odejmując od swoich czasów kolejne cenne setne sekundy.

Nowym rekordem Polski na 500 metrów jest czas 34.192 sek. Taki wynik dał 9. miejsce Michalskiemu w grupie A, wygrał Laurent Dubreuil z Kanady z czasem 33,778, który jest nowym rekordem toru w Calgary.

W drugim biegu na 500 metrów Michalski uzyskał czas o niespełna 0,1 sek wolniejszy niż w pierwszym biegu, ale i tym razem był dziewiąty. Wygrał tym razem Viktor Musztakow (33,903 sek.).

Na 1000 metrów Michalski startował w słabszej grupie B, którą wygrał ze sporą przewagą, a czas 1:07.135 to nowy rekord Polski.
W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sanoczanin po 8 z 10 startach zajmuje 9. miejsce na 500 metrów. Z kolei na dystansie 1000 m po 4 z 5 wyścigach Michalski jest 25.

– Jestem bardzo szczęśliwy i dumny. Dziękuję całej grupie i trenerom, bo bez tej grupy nic bym nie osiągnął. Po paru mocnych latach myślę, że można śmiało powiedzieć, iż jesteśmy jedną z najlepszych sprinterskich grup na świecie – uważa Michalski.

Kolejny raz z dobrej strony na 500 metrów pokazał się Damian Żurek, który zajął dziesiątą lokatę, a na 1000 metrów zajął szesnastą lokatę. Piętnasty na 500 metrów był z kolei Marek Kania.

Wśród pań warto zauważyć też dwunaste miejsce Andżeliki Wójcik i trzynaste Karoliny Bosiek na dystansie tysiąca metrów. Siódme miejsce w biegu ze startu wspólnego zajął Artur Janicki.

Zbigniew Bródka, który w tym sezonie PŚ jako pierwszy zdobył medal dla Polski – w Tomaszowie Mazowieckim był trzeci w biegu ze startu wspólnego – tym razem odpadł w półfinale.

Ostatnie w tym sezonie zawody Pucharu Świata zaplanowane są po igrzyskach olimpijskich 12 i 13 marca w Heerenveen.